- aktualizované 7. marca, 15:05
Na pôde Špecializovaného trestného súdu v Pezinku v utorok pokračuje hlavné pojednávanie s bývalým šéfom operatívcov Národnej kriminálnej agentúry Jánom Kaľavským. Stíhaný je pre pokračovací zločin prijímania úplatku a ďalšie skutky.
Obžalovaný sa momentálne nachádza v Bosne a Hercegovine, kde požiadal o azyl. Súd z tohto dôvodu proti obžalovanému koná ako proti ušlému, keďže sa pobytom v zahraničí vyhýba trestnému konaniu. Zároveň v utorok súd zorganizoval výsluch Jána Kaľavského prostredníctvom telemostu zo súdu v Sarajeve. Obžalovaný na začiatku uviedol, že sa necíti byť vinný.
Mal prezrádzať citlivé informácie
Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) podal na Jána Kaľavského ešte v januári minulého roka obžalobu pre pokračovací zločin prijímania úplatku, zločin marenia spravodlivosti a prečin zneužitia právomoci verejného činiteľa.
Proces s exšéfom operatívcov NAKA by mal pokračovať v utorok, Kaľavský však požiadal v Bosne o azyl
Predmetom obžaloby je podľa ÚŠP prezrádzanie citlivých informácií z prostredia Policajného zboru nepovolaným osobám, a to čiastočne za rôzne neoprávnené majetkové plnenia.
Chránil „Tigra“ a poskytoval mu informácie
Konkrétne v rokoch 2019 až 2021 poskytoval obžalovaný informácie Petrovi Pertovovi prezývanému Tiger. Išlo o informácie z policajného prostredia o ňom samom a neskôr aj o akciách ako Očistec alebo Judáš. Taktiež Ján Kaľavský podľa prokuratúry zatajil niektoré získané informácie kolegom, aby chránil Tigra.
Ten sa mu odmenil mimo iného mobilným telefónom, príspevkom na kúpu auta Range Rover alebo zaplatením výmeny okien na chate. Takisto podľa obžaloby Ján Kaľavský neoprávnene poskytol informácie aj vyšetrovateľovi Mariánovi Kučerkovi a podnikateľovi Petrovi Koščovi.
Pomsta bývalých kolegov?
Obžalovaný v reakcii na tvrdenia v obžalobe v utorok povedal, že ide o pomstu jeho bývalých kolegov za to, že vypovedal o ich nezákonných postupoch. „Chcem, aby ste počuli pravdu o tom, ako to celé bolo,“ povedal pezinskému súdu zo Sarajeva.
Ján Kaľavský priznal, že sa poznal s Petrovom. „Ja som vedel, čo to je za človeka,“ povedal s tým, že jeho služby využívali v prospech všetkých vyšetrovateľov. Taktiež poprel, že by odovzdával informácie iným osobám. Zároveň nepoprel, že od Petrova obdržal spomínané veci, trval však na tom, že za ne zaplatil alebo chcel zaplatiť.
Opustil Slovensko pre obavy
Ján Kaľavský tiež pred súdom tvrdil, že pracoval so skupinou vyšetrovateľov a operatívcov NAKA, ktorá napríklad inštruovala v medializovaných trestných kauzách svedkov, ako majú vypovedať. Cieľom mala byť kriminalizácia určitých osôb.
„Keď sme robili tieto svinstvá na takáčovcoch, tak mi to nevadilo. Ale keď už na vlastných kolegoch…nemohol som sa na to pozerať,“ uviedol s tým, že o podozreniach vypovedal v inom trestnom konaní. Zároveň obžalovaný povedal, že ešte v auguste 2021 opustil Slovensko pre obavy o život a zdravie.
Odbiehal od témy
Podľa prokurátora Ladislava Masára sa obžalovaný snažil počas svojej výpovede odbiehať od témy a snažil sa prezentovať skutočnosti, ktoré nie sú predmetom konania.
„A naopak, k veciam, ktoré sú predmetom tohto konania, sa vyjadroval veľmi stručne,“ zhodnotil. Pojednávanie bude pokračovať 30. marca výsluchom svedka Petra Petrova.
Obmedzenia mu neskôr zrušili
Špecializovaný trestný súd na Jána Kaľavského ešte v októbri 2021 vydal príkaz na zatknutie, ako aj európsky a medzinárodný zatýkací rozkaz. V apríli 2022 ho zadržali v Bosne a Hercegovine. Miestny súd ho však nevzal do väzby.
Namiesto toho mu uložil obmedzenia v podobe odobratia cestovných dokladov, zákazu opustiť krajinu a povinnosť pravidelne sa hlásiť úradom. Neskôr úrady tieto obmedzenia voči Jánovi Kaľavskému zrušili.