BRATISLAVA 28. augusta (WEBNOVINY) – Občania, ktorí sa cítia poškodení zverejnením citlivých údajov o svojich osobách v médiách, ktoré boli získané nasadením informačno-technických prostriedkov (ITP) v rokoch 2010 až 2011, by sa mali podľa poslanca Ľubomíra Galka (SaS) obrátiť so svojimi žiadosťami o odškodnenie na stranu Smer-SD a jej predstaviteľov, a nie na slovenských daňových poplatníkov.
„Nie je problémom legálne nasadenie ITP so súhlasom sudcu. Problémom je únik a umožňovanie zverejňovania citlivých informácií, ktoré nikdy nemali opustiť múry Vojenského obranného spravodajstva (VOS) a objaviť sa v médiách,“ vyhlásil Galko.
Upodozrieva poslancov Smeru
Podľa neho existuje dôvodné podozrenie, že informácie z nasadzovania ITP a aj iné operatívne informácie, dokonca zo živých prípadov, prúdili od nečestných dôstojníkov VOS do médií práve cez vtedajších opozičných poslancov Smeru, ktorí boli v tom čase členmi výboru pre obranu a bezpečnosť NR SR.
Galko považuje za škandál, že dôstojníci VOS boli k páchaniu tejto trestnej činnosti doslova nabádaní a nahováraní a to práve predstaviteľmi Smeru. Dôstojník, ktorého sa podarilo samotnou VOS identifikovať ako vážne podozrivého z vynášania tajných materiálov s citlivými údajmi, bol vysokým predstaviteľom Smeru – Robertom Kaliňákom, dokonca označený za hrdinu, poznamenal Galko. Taktiež je podľa neho známy prípad, keď Robert Kaliňák zverejnil na kameru kópiu celého spisu, tzv. ZOI (Záznam operatívnych informácií), ktorou nikdy nemal disponovať, čo bol bezprecedentný čin.
„Dodnes vládna moc nespravila nič pre vyšetrenie týchto únikov z radov VOS napriek tomu, že hlavného podozrivého dostala ako na dlani. Naopak, vojenské spravodajstvo pod terajšou kuratelou smerákov sa dostalo do absolútnych trosiek a prestalo plniť základné funkcie. Jeho vysokí predstavitelia čelia vážnym podozreniam, že tunelovali VSS (Vojenskú spravodajskú službu) počas prvej Ficovej vlády a súčasný smerácky minister zase podozreniu, že kryje tento zločin a úmyselnou nečinnosťou a ich držaním vo funkciách, umožňuje hlavným podozrivým zametať a zahladzovať stopy,“ uzavrel exminister obrany.
Reakcia ministersva
Ľubomír Galko by mal podľa ministerstva obrany vyhľadať odborné vyšetrenie, keď za jeho kauzu a za štbácke odpočúvanie rozhovorov z obývačiek súkromných osôb obviňuje vládnu stranu. „Počas svojho ministrovania bol priamo zodpovedný za Vojenské obranné spravodajstvo v rokoch 2010 – 2011 a z funkcie bol odvolaný počas predchádzajúcej vlády Ivety Radičovej z dôvodu najväčšieho škandálu s nelegálnym odpočúvaním v dejinách Slovenskej republiky,“ uviedol komunikačný odbor rezortu obrany. Galkovi pripomína, že on osobne nominoval riaditeľa VOS, ktorý je v kauze odpočúvania trestne stíhaný spolu s ďalšími vysokými predstaviteľmi VOS, rovnako dosadenými na funkcie v čase jeho ministrovania.
Podľa MO SR si Galko zjavne ani po dvoch rokoch od vypuknutia kauzy neuvedomuje, že pri nasadzovaní ITP boli porušené nielen zásady legality, ale aj proporcionality a legitimity. Odpočúvania smerovali proti vnútornému nepriateľovi v štruktúrach ministerstva a proti opozícii, a len zlomok prípadov sa týkal použitia tohto prostriedku na účely stanovené zákonom. „Túto skutočnosť potvrdzujú aj formálne vyhotovované žiadosti o použitie ITP, obsahujúce častokrát kopírované, nepravdivé, alebo zavádzajúce odôvodnenia prípadov, ktorých pravdivosť nebolo možné objektívne overiť v rozhodovacích procesoch príslušného sudu,“ argumentuje obrana. Súhlas sudcu si podľa ministerstva nemožno zamieňať so situáciou, keď boli sudcovia v rozhodovacích procesoch úmyselne zavádzaní nominantmi exministra Galka, čo je predmetom prebiehajúceho vyšetrovania.