BRATISLAVA 6. júna (Webnoviny) – Počet nelegálnych cigariet na slovenskom trhu s tabakovými výrobkami stúpol od roku 2014 do roku 2018 na 6 %, čo je nárast o 5 percentuálnych bodov. Reakciou na tento vývoj je projekt Nekur fejky, ktorého cieľom je informovať širokú verejnosť o všetkom, čo s nelegálnymi cigaretami súvisí.
VPLYV NA ZDRAVIE A PODPORA TERORIZMU
Negatívom nelegálnych, falšovaných cigariet nie sú len daňové úniky, omnoho závažnejší je vplyv na ľudské zdravie i bezpečnostnú situáciu. Aj značkové (legálne) cigarety škodia zdraviu, ich výrobcovia ale musia dodržiavať prísne predpisy, čím sa niektoré škodlivé prvky vylučujú.
Falšované cigarety sa vyrábajú v neštandardných podmienkach, obsahujú lacnejšie, nekvalitnejšie zložky, môžu sa do nich dostať jedy (napríklad jed na potkany) a sú lepené škodlivejšími lepidlami. Nevedomý kupec, si tak môže vážne poškodzovať zdravie. Tieto cigarety zvyknú mať svojich pravidelných odberateľov ale dostávajú sa i do bežných obchodov či trafík.
Zo zisku z predaja nelegálnych cigariet sa tiež financujú islamské teroristické skupiny, varuje polícia z Finančnej správy SR.
NA VÝCHODE SR JE FALOŠNÁ KAŽDÁ TRETIA CIGARETA
Slovensko je v tomto nelegálnom biznise najmä tranzitnou krajinou, 90 % z nich ide na zahraničný trh. Cigarety sa predávajú najmä v Nemecku či Veľkej Británii, kde ich podvodníci môžu predávať za vyššiu cenu. Na Slovensku je nelegálna/falošná každá 14. cigareta, na východe je to až každá tretia.
„Rozhodli sme sa aktívne upozorniť na tento problém, keďže slovenská spoločnosť má značnú mieru tolerancie voči nelegálnemu obchodu. Konzumenti si neuvedomujú, že práve z takto získaných zdrojov zločinecké skupiny financujú svoje nelegálne aktivity. Všetky informácie sme zhromaždili na webovej stránke www.nekurfejky.sk,“ vysvetľuje Ľubomír Tuchscher, výkonný riaditeľ Slovenského združenia pre značkové výrobky.
VYNALIEZAVÍ PAŠERÁCI A ICH KURIÓZNE ÚKRYTY
V boji proti nelegálnym cigaretám neustále koná aj finančná správa. Od začiatku roku 2019 identifikovali len na východnej hranici s Ukrajinou už viac ako 400 prípadov, pri ktorých zaistili viac ako 1,3 milióna nelegálnych cigariet.
„Z praxe vieme, že najčastejšie pašovanou komoditou sú najmä cigarety. Na východe Slovenska sú takou „pašeráckou klasikou,“ vysvetlil Tomáš Prochocký, generálny riaditeľ sekcie colnej finančnej správy.
„Príslušníci finančnej správy z colných úradov sa v teréne stretávajú s naozaj vynaliezavými úkrytmi pašerákov – v pneumatikách, v rámoch bicykla, pečive, džúsoch, drevených doskách, kovových rúrach… Vďaka niekoľkoročným skúsenostiam a vhodnej modernej technike však vieme tieto úkryty odhaliť. Obzvlášť na východnej hranici je naša práca veľmi dôležitá, chránime totiž bezpečnosť a záujmy obyvateľov celej EÚ,“ doplnil Prochocký.
FEJKOVÉ CIGARETY SA U NÁS AJ VYRÁBAJÚ
Boj s nelegálnymi cigaretami však nie je len o pašovaní cigariet z Ukrajiny na Slovensko. Finančná správa totiž aj na Slovensku identifikovala už viacero prípadov samotnej nelegálnej výroby.
„Len tento rok sme zabránili, aby sa na európsky trh dostalo takmer 30 mil. nelegálne vyrobených cigariet, 30 ton tabaku či tisícky cigár. Navyše sme spravili razie aj v dvoch výrobniach a zhabali kompletné linky na výrobu cigariet. Páchateľom sme tak zlikvidovali ich nelegálny biznis,“ povedal riaditeľ Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovít Makó.
Nelegálni výrobcovia si zvyknú prenajať nejaký priemyselný areál na tri až šesť mesiacov. Zabezpečia si tam zásoby jedla a iných fyzických potrieb, tak aby z objektu po celý čas nemuseli vychádzať. Tiež fungujú na externom zdroji energie, takže je ich ťažké vystopovať cez distribučné elektrické siete.
Cigaretové krabičky musia mať od mája tohto roka unikátny kód, vďaka ktorému polícia ľahšie a rýchlejšie dokáže odhaliť falošné cigarety.
AKO FEJKY ROZOZNAŤ?
Niektoré fejkové cigarety sú tak „dobre“ napodobnené originálom, že je takmer nemožné ich rozoznať. Medzi najčastejšie znaky patrí iná chuť a podozrivo nízka cena. Majú tiež nesprávne alebo nemajú žiadne kontrolné známky (kolky) na krabičke.
Webová stránka www.nekurfejky.sk obsahuje viac informácií o tom, ako sa dajú ilegálne cigarety rozoznať, i to aké môžu mať zdravotné, ekonomické aj spoločenské dopady, ale aj možnosť pre občanov ako nahlásiť podnety na zelenú linku Kriminálneho úradu finančnej správy.