BRATISLAVA 30. októbra (WebNoviny.sk) – Slovenská asociácia Falun Gongu vo štvrtok poslala predsedovi vlády Robertovi Ficovi otvorený list, v ktorom ho vyzýva, aby na summite krajín strednej a východnej Európy a Číny, ktorý v Číne aj bude, predložil otázku porušovania ľudských práv. Slovenská delegácia sa na stretnutí zúčastní 24. a 25. novembra. Ako ďalej agentúru SITA informoval Marek Tatarko z asociácie Falun Gongu u nás, výzvu asociácia nevníma ako kritiku Číny, no ako odsúdenie zločinov, ktorých sa tamojší režim dopúšťa a ktoré odporujú ľudskosti a základným morálnym hodnotám civilizácie. Pod list sa okrem asociácie Falun Gongu podpísali aj Konzervatívny inštitút Milana Rastislava Štefánika, Tibetská asociácia a združenie Človek v ohrození.
Asociácia Fica v otvorenom liste vyzýva, aby v rozhovore s predsedom vlády a ďalšími predstaviteľmi Číny predložil viaceré prípady porušovania ľudských práv. Podľa Tatarka ide o násilné odbery orgánov ľuďom praktizujúcim Falun Gong. Upozorňovanie na odoberanie orgánov žiada od členských štátov aj Európsky parlament (EP), a to na základe rezolúcie z roku 2013. „Chceli by sme vás požiadať, aby ste sa otvorene prihlásili k stanovisku EP a požiadali o postavenie bývalého čínskeho prezidenta Jiang Zemina, ktorý násilné odbery orgánov nariadil, pred medzinárodný súd,“ uvádza organizácia v liste pre premiéra. Fico by mal v Číne predložiť i potláčanie minoritných skupín, ako sú Tibeťania a Ujguri, ktorí praktizujú Falun Gong ako aj kresťania, ktorí praktizujú svoju vieru mimo štátom podporovaných cirkví. „Hoci systém pracovných táborov bol formálne zatvorený v roku 2013, úrady naďalej používajú mnoho druhov ilegálneho zadržiavania, vrátane tzv. čiernych väzení, právnych prevýchovných tried, študijných tried či nemocníc pre duševne chorých na svojvoľné zadržiavanie ľudí bez formálneho obvinenia či odsúdenia. V súčasnosti v nich podľa odhadov ľudskoprávnych skupín zadržiavajú približne 500-tisíc ľudí,“ vysvetlil pre agentúru SITA. V neposlednom rade by mal predseda vlády SR podľa Tatarka upozorniť na prípad kresťanského právnika Gao Zhishenga, ktorého opakovane väznili a mučili od roku 2006. Právnik Gao sa počas svojej kariéry advokáta zastával ľudí, ktorým štát zobral pôdu, kresťanov, členov podzemnej cirkvi a v posledných rokoch svojej praxe aj nasledovníkov Falun Gongu, poznamenal. „V auguste 2014 ho z väzenia prepustili, ale držia ho pod prísnym policajným dozorom v jeho rodnom meste v provincii Shaanxi,“ uviedol. Mimovládky Roberta Fica žiadajú, aby vyzval čínskych predstaviteľov k prepusteniu tohto právnika na slobodu a k tomu, aby mohol opäť vykonávať advokátsku prax.
Falun Gong, nazývaný aj Falun Dafa, je starodávna kultivačná prax, inými slovami metóda na zušľachtenie mysle i tela. Falun Gong učí ľudí nasledovať princípy pravdy, súcitu a znášanlivosti. Na verejnosti ho v roku 1992 predstavil Li Chung-č’. V roku 1999, sedem rokov po jeho predstavení na verejnosti, ho v Číne praktizovalo viac ako 70 miliónov ľudí. Spočiatku čínska vláda Falun Gong podporovala, obrat však nastal v roku 1999, keď zo štatistického prieskumu čínskej vlády vyplynulo, že tento systém praktizuje približne 100 miliónov ľudí. Táto vysoká popularita sa stala tŕňom v oku čínskej vlády, a tak sa rozhodla Falun Gong všetkými možnými spôsobmi potlačiť. Čínsky prezident 20. júla 1999 Falun Gong postavil mimo zákon. Tí, ktorí ho v Číne praktizujú, sú v súčasnosti odsúdení buď na dlhodobé väzenie, alebo ich posielajú do nezákonne zriadených „právne výchovných centier“. Priliehavejší je však ich hovorový názov centrá na „vymývanie mozgov“, keďže sú špecializované na prepracované psychické týranie. Uväznenie sa často deje po sfalšovaní súdnych pojednávaní, uskutočňovaných s už dopredu rozhodnutým výsledkom, priblížil Marek Tatarko zo slovenskej Asociácie Falun Gongu.