FBI sleduje stovky utečencov pre možné aktivity súvisiace s terorizmom

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
FBI
Foto: ilustračné, Thinkstock

WASHINGTON 7. marca (WebNoviny.sk) – Americký minister spravodlivosti Jeff Sessions oznámil, že približne 300 utečencov v Spojených štátoch starostlivo preverujú federálne úrady ako osoby prípadne podozrivé z terorizmu.

Podľa slov Sessionsa federálne úrady „vedia, že ľudia snažiaci sa pomôcť teroristom alebo spáchať tu teroristické útoky sa pokúsia dostať na naše územie prostredníctvom utečeneckého programu“.

„V skutočnosti dnes vyše 300 ľudí, ktorí sem prišli ako utečenci, vyšetruje FBI (americký Federálny úrad pre vyšetrovanie) pre možnú činnosť súvisiacu s terorizmom,“ povedal Sessions.

Trump podpísal prepracovaný dekrét

Prezident USA Donald Trump v pondelok neverejne podpísal prepracované výkonné nariadenie, ktoré na 120 dní pozastavuje prijímanie všetkých utečencov vrátane sýrskych a na 90 dní zakazuje vstup občanom zo šiestich prevažne moslimských krajín žiadajúcim o nové víza. Pre sýrskych utečencov už neplatí zákaz prijímania na neurčitý čas.

Dekrét, ktorý je prepracovanou verziou toho pôvodného z 27. januára, vstúpi do platnosti 16. marca. Pôvodný zákaz vyvolal nejasnosti a miestami chaos na letiskách, ako aj protesty a napokon ho zablokovali federálne súdy.

Trump dal následne výnos prepracovať a vyriešiť právne problémy. Biely dom preto odvtedy pracoval na novej verzii, aby nebola právne napadnuteľná. Podpis dokumentu opakovane odložili v snahe lepšie skoordinovať opatrenia s vládnymi inštitúciami, ktoré majú na starosti realizáciu.

Podľa americkej administratívy revidovaný dekrét „chráni americký ľud“ tak, že zavádza „zdokonalený proces vyšetrovania a preverovania“.

Biely dom vyradil zo zoznamu krajín Irak

Republikánsky predseda Snemovne reprezentantov, teda dolnej komory Kongresu, Paul Ryan podporil aktualizovanú podobu sporného Trumpovho cestovného zákazu. Ten teraz znamená, že je zakázané vydávať nové víza občanom šiestich prevažne moslimských krajín a že sa pozastavuje americký utečenecký program.

Biely dom vyradil zo zoznamu týchto krajín Irak, ale zostal v ňom Irán, Jemen, Sýria, Somálsko, Sudán a Líbya.

Počas prezidentskej kampane 2016 republikán zo štátu Wisconsin Ryan odsúdil navrhovaný Trumpov zákaz vstupu moslimov do USA. Avšak v pondelňajšom vyhlásení Ryan napísal, že prepracovaný Trumpov výnos nás približuje „k nášmu spoločnému cieľu“ chrániť Spojené štáty.

Ryan takisto ocenil predstaviteľov Trumpovej administratívy za „ich tvrdú prácu na tomto opatrení, ktoré má zlepšiť naše kritériá preverovania“. Podľa Trumpových kritikov zameriavanie sa na prevažne moslimské krajiny zanechá dojem, že nariadenie je vlastne zákazom vstupu moslimov.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Donald Trump
Firmy a inštitúcie FBI Federal Bureau of Investigation