Festival Azyl 2020 pozná víťazov. Pozrite si najlepšie krátke filmy a videoklipy

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ab__2634.jpg
Najlepšie zo 445 filmov z 58 krajín sveta vyhlásili vo štvrtok. Viaceré snímky v súťaži sa tento rok zaoberali aj témou izolácie. Foto: Festival Azyl

Medzinárodný online festival 1 a 5 minútových filmov a videoklipov Azyl otvoril tento rok na 6 mesiacov prihlasovanie pre začínajúcich a profesionálnych filmárov. Najlepšie zo 445 filmov z 58 krajín sveta slávnostne vyhlásili na TV Sme vo štvrtok.

Tvorcovia so svojimi dielami súťažili v kategóriách minútové filmy, päťminútové filmy a videoklipy. O víťazoch rozhodla odborná porota z krajín Vyšehradskej štvorky.

Slovensko zastupovala scenáristka, dramaturgička a profesorka Filmovej a televíznej fakulty VŠMU Zuzana Gindl-Tatárová, za Českú republiku rozhodoval producent a filmový kritik Filip Kršiak, Poľsko reprezentoval promotér kultúry Krzysztof Szienkiewicz a Maďarsko kameramanka Bettina Hejüsz.

Trojica víťazných filmov prekvapí

V kategórii 1 minútového filmu zvíťazila snímka ruského grafika Lazy Square pod názvom The Simpsons – Russian Art Film Version. Lazy Square nám vo svojom filme ukazuje, ako by vyzerala ikonická rodina v ruských reáliách.

https://www.youtube.com/watch?v=ds_RR4VvmUY;feature=youtu.be

V kategórii 5 minútového filmu zvíťazil slovenský film Neistota (Uncertainty) režiséra Romana Ďuriša. Zobrazuje neistotu mladej ženy v noci pred najväčším dňom jej života.

https://www.youtube.com/watch?v=sGOzisLroRk;feature=youtu.be

V kategórii Videoklipov zvíťazil klip s názvom I´m here na hudbu Myatniy Lemonad, vytvorený režisérkou Katerynou Tiurinou. Klip sa zaoberá súčasnou kyjevskou mládežou, ktorá sa snaží naplniť svoje sny v ideálnom svete, nevnímajúc škaredú realitu navôkol.

https://www.youtube.com/watch?v=TpCGzlGU5_A;feature=youtu.be

Silné emócie a téma izolácie

Podľa jedného z organizátorov festivalu Viliama Štrelingera sa aj do jednej minúty vie zmestiť krásna myšlienka s posolstvom. „Je to síce veľakrát náročné, ale aj o to zaujímavejšie. Keď vás na ploche jednej minúty niekto dokáže zaujať príbehom a keď pri tom navyše dokážete aj prežiť emóciu, tak je to výnimočné. A aj teraz máme práve také filmy,“ hovorí.

Ako následok stále prebiehajúcej pandémie koronavírusu sa pritom viacero filmov v súťaži zaoberalo práve témou izolácie. Ďalej sa podľa Štrelingera objavovala vo filmoch téma klimatických zmien, ľudskej závislosti na moderných technológiách ako mobily a počítače a zaznievala i hlasná kritika konzumného spôsobu života a materialistickej spoločnosti.

O prvenstvo tentoraz súťažilo aj množstvo kvalitných animovaných filmov a do výberu toho najlepšieho sa oproti predošlým ročníkom dostalo aj viac komediálnych krátkych filmov.

Mladí filmári a zodpovednosť za svet

Podľa Gind-Tatárovej mladí filmári z celého sveta pochopili, že je treba sa konfrontovať a nemožno prísť s niečím, čo je obyčajné.

Tiež sa zlepšuje remeselná stránka prihlásených filmov, no najmä nastupuje nová generácia, ktorá pochopila, že svet momentálne nevyzerá dobre a začali revoltovať a púšťať sa do tém, ktoré sú pre zachovanie planéty veľmi dôležité, tém ekologických, korupčných a tak ďalej. Táto nová generácia pocítila zodpovednosť za tento svet a to sa potom aj premieta v tých krátkych filmoch,”  konštatuje porotkyňa.

Širší výber krátkych filmov a videoklipov, zverejnený aj na stránke podujatia, sa v nasledujúcich dňoch vydá na putovnú prehliadku po Slovensku, Maďarsku, Poľsku a Česku, kde ich budú postupne premietať na festivaloch a v kultúrnych centrách. V Bratislave snímky premietnu v Kine Lumiére a Novej Cvernovke.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Bettina HejüszFilip KršiakKateryna TiurinaKrzysztof SzienkiewiczLazy SquareMyatniy LemonadRoman ĎurišViliam ŠtrelingerZuzana Gindl-Tatárová
Firmy a inštitúcie Medzinárodný online festival Azyl