Festival inakosti o sexuálnej, ale i citovej orientácii

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Homosexuali
Foto: SITA/AP

TRENČIANSKE TEPLICE 23. júna (WEBNOVINY) – Filmový festival inakosti (FFi) oslávi na jeseň tohto roku už svoje piate výročie. Prehliadku filmov domácej i svetovej kinematografie s tematikou sexuálnych menšín dnes priblížili návštevníkom Artfilmu v Trenčianskych Tepliciach organizátori festivalu. „Chceme rozprávať o stereotypoch spojených s homosexualitou a transgender témami. Chceme pracovať na otvorenej spoločnosti a prinášať témy, ktoré sú často vnímané len okrajovo a s mnohými predsudkami,“ uviedol na tlačovej konferencii v Kúpeľnej dvorane PR manažér festivalu Roman Samotný. Dlhoročnou patrónkou a aktívnou podporovateľkou FFi je aj herečka Zuzana Kronerová, ktorá si na Art Film Feste preberie ocenenie Hercova misia.

Citová orientácia

Filmový festival inakosti nadväzuje na Festival gejských a lesbických filmov, ktorého prvé dva ročníky sa konali v 90. rokoch v Tajove pre prísne uzavretú spoločnosť. Festival sa vtedy neobišiel bez protestov verejnosti a v katolíckych kostoloch žiadali o jeho zrušenie. Odvtedy prešiel niekoľkými zmenami, ktoré okrem otvorenia sa širokej verejnosti priniesli aj zmenu názvu na Slovak Queer Film Festival. Slovo „queer“ tu popisuje inú ako heterosexuálnu identitu – používa sa na označenie gejov, lesieb, bisexuálov a transsexuálov. „Queer však hovorí nielen o sexuálnej, ale hlavne o citovej orientácii. Nechceme byť festivalom len pre gejov a lesby, ale aj pre bisexuálov. Chceme hovoriť aj o týchto dráždivých témach, ktoré sú na Slovensku len veľmi okrajovou záležitosťou,“ uviedol Samotný.

Festivalová riaditeľka Zita Hosszúová zároveň dodala, že z festivalu nevynechávajú ani heterosexuálov: „Naším cieľom je vytvoriť celoslovenské kultúrne podujatie pre všetkých a pritom zviditeľniť komunitu ako takú.“ Filmy uvedené na FFi zachytávajú život gejov, lesbických žien, bisexuálov a transsexuálov. Ukazujú postavenie homosexuálnej menšiny v minulosti, ale ponúkajú aj pohľad do súčasnosti a otvárajú aktuálne témy. FFi chce umožniť divákom vidieť filmy, ktoré sa nedostanú do programov slovenských kín. Väčšinou ide o pozoruhodné diela, ktoré majú veľmi silný odkaz a sú kvalitne spracované, v konkurencii komerčných kinohitov však nedostanú šancu.

FFi pracuje prioritne na umeleckej úrovni a o zmenu slovenskej legislatívy sa nepokúša. „Snažíme sa bojovať s netoleranciou a homofóbiou práve na úrovni kultúry. Zmena legislatívy určite nie je náš hlavný cieľ. My chceme šíriť myšlienky otvorenej spoločnosti práve cez umenie,“ spresnil Samotný.

Festival sa tento rok uskutoční v čase od 28. septembra do 4. októbra v Bratislave. Diváci sa môžu tešiť na vyše 50 filmov domácej i európskej kinematografie. Podujatie bude doplnené o výstavy, diskusie na témy homofóbia či prevencia proti HIV, ako aj o divadelné predstavenia zoskupenia No Mantinels zameraného na znevýhodnené menšiny.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Zuzana Kronerová