Fica postrelili v Handlovej a je v kritickom stave, útok bol politicky motivovaný a páchateľa zadržali (minúta po minúte/video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Postrelený Robert Fico
Premiéra v Handlovej postrelili, vezú ho do nemocnice. Foto: twitter.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Roberta Fica (Smer-SD) po rokovaní vlády v Handlovej postrelili pred Domom kultúry, keď išiel medzi ľudí. Útočníka zadržali a premiéra previezli ihneď do nemocnice.

Zhrnutie najnovších informácií:

  • premiér bol prevezený do nemocnice a je v kritickom stave
  • útok bol podľa ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka politicky motivovaný
  • útočníka zadržali a podľa medializovaných informácií má ísť o 71-ročného Juraja C. z Levíc
  • schôdza parlamentu bola prerušená do utorka 21. mája
  • na incident reagujú politici aj zahraničie

Mimoriadny online

  • minúte po minúte

22:45 Šok z útoku na slovenského premiéra na sociálnej sieti X vyjadrila aj predsedníčka Európskeho parlamentu Roberta Metsolová. „V mene europarlamentu dôrazne odsudzujem tento násilný čin. V tejto ťažkej chvíli som v mysli s ním a jeho rodinou,“ dodala.

22:32 Akúkoľvek formu politicky motivovaného násilia označila v súvislosti so streľbou na slovenského premiéra predsedníčka českej Poslaneckej snemovne Markéta Pekarová Adamová za úplne neprijateľnú. „Robertovi Ficovi prajem skoré uzdravenie bez trvalých následkov,“ uviedla Pekarová Adamová. Informuje o tom spravodajský portál TN.cz.

„Je to hrozný čin, ktorý nie je ničím ospravedlniteľný. Je to niečo nepredstaviteľné a samozrejme verím, že to pre pána premiéra nebude mať fatálne následky. Mali by sme urobiť všetko pre to, aby sa nič podobné už nestalo,“ vyjadril sa pre TN.cz predseda českého Senátu Miloš Vystrčil.

22:01 Pri atentáte na premiéra Roberta Fica je podľa politológa Gabriela Eštoka z Katedry politológie Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach politický motív vysoko pravdepodobný.

21:41 Generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Jens Stoltenberg na mikroblogovacej sieti X napísal, že je „šokovaný a zhrozený zo streľby na premiéra Roberta Fica“. Dodal, že predsedovi slovenskej vlády praje veľa síl na skoré uzdravenie. „Moje myšlienky sú s Robertom Ficom, jeho blízkymi a obyvateľmi Slovenska,“ konštatoval šéf NATO.

21:22 Znepokojenie zo správy o útoku na slovenského premiéra Roberta Fica vyjadril americký prezident Joe Biden. „Jill a ja sa modlíme za rýchle uzdravenie a myslíme na jeho rodinu a ľudí na Slovensku. Odsudzujeme tento hrozný akt násilia. Naša ambasáda je v úzkom kontakte s vládou SR a je pripravená pomôcť,“ uviedol Biden vo vyhlásení zverejnenom na internetovej stránke Bieleho domu.

21:07 Bezpečnostný expert Zdeněk Zahradník si myslí, že ochranka po incidente v Handlovej zmätkovala. Bodyguard Zdeněk Charvát zároveň nazval neskoré reakcie na útok na predsedu vlády Fica „strašnými“. „Všetci len pozerali a nikto nič neurobil“, dodal.

20:38 Polícia SR požiadala médiá i verejnosť o vypnutie komentárov pod statusmi na sociálnych sieťach o atentáte na premiéra Roberta Fica (Smer-SD), ale aj o vypnutie komentovania samotných článkov. „Vážime si demokraciu a slobodu slova, avšak nenávistné prejavy a komentáre prispievajú k ďalšej eskalácii nálad v spoločnosti,“ uviedla polícia na sociálnej sieti. Apelovali tiež na občanov, aby sa zdržali nenávistných či výhražných komentárov pod článkami o udalosti. Zdôraznili, že ak komentáre budú napĺňať skutkovú podstatu trestného činu či priestupku, budú sa nimi zaoberať.

20:29 Útok na predsedu vlády Roberta Fica bol politicky motivovaný a útočník sa preň rozhodol krátko po prezidentských voľbách.

Na dnešnom brífingu to povedal minister vnútra Matúš Šutaj Eštok s tým, že to vyplýva z prvotných výpovedí Juraja C., a tiež z operatívnych informácii. Ako ďalej minister uviedol, útočník na premiéra vystreli päťkrát. „Orgány činné v trestnom konaní urobili všetko pre to, aby sme zabezpečili ochranu ústavných činiteľov,“ povedal minister.

V najbližších dňoch bude posilnená ochrana všetkých ústavných činiteľov, ako aj koaličných a opozičných politikov a médií. „Budeme robiť všetko pre to, aby sme bezpečnosť ústavných činiteľov aj politikov ochránili,“ povedal Šutaj Eštok.

Zároveň vyzval verejnosť a občanov, aby prestali šíriť nenávisť, ktorej dôsledkom bol útok na Fica. „Orgány činné v trestnom konaní budú konať a ani jeden z tých skutkov, ktoré navádzajú a schvaľujú tento nenávistný čin, neostane nepotrestaný,“ vyhlásil minister vnútra.

20:04 Premiér Robert Fico je stále na operačnej sále. Utrpel vážnu polytraumu po niekoľkých strelných zraneniach. Na tlačovej besede to uviedol minister obrany Robert Kaliňák. „Jeho stav je veľmi vážny,“ dodal. Operácia podľa jeho slov trvá viac než tri hodiny.

19:38 Mimovládna organizácia Inštitút ľudských práv (IĽP) odsúdila útok na premiéra Roberta Fica. „Zároveň ostro odsudzujeme nenávistné a dehumanizujúce prejavy na sociálnych sieťach, ako aj zneužívanie tejto tragédie zo strany niektorých politikov a političiek na obviňovanie názorových oponentov a šírenie nepodložených tvrdení,” povedal riaditeľ IĽP Peter Weisenbacher.

Vyzval všetkých, komu záleží na demokracii, aby zachovali rozvahu a prejavili súdržnosť. To je podľa neho najsprávnejšia reakcia na takýto ohavný čin. „Násilie voči demokraticky zvolenému lídrovi je útokom na demokraciu, to si musíme uvedomiť nezávisle od toho, či s Róbertom Ficom politicky súhlasíme, alebo nie. Inak hrozí destabilizácia našej krajiny” dodal v stanovisku Weisenbacher.

19:16 Konferencia biskupov Slovenska (KBS) vyjadruje hlbokú ľútosť nad nešťastím, ktoré postihlo premiéra Roberta Fica. Košický arcibiskup metropolita a predseda KBS Bernard Bober odsudzuje násilie, nenávisť a agresiu, ktorá podľa neho plodí len ďalšie zlo a prehlbuje polarizáciu v spoločnosti.

„Apelujem na svedomie všetkých, nezostaňme ľahostajní, buďme tvorcami pokoja. Neubližujme si navzájom, ale upevňujme dobro, ktoré je v každom človeku,“ vyzval. V modlitbe vyprosuje premiérovi skoré uzdravenie a vyzýva veriacich, aby sa modlili za pokoj pre našu vlasť a všetkých občanov Slovenskej republiky.

Dnes na Roberta Fica zaútočil páchateľ krátko po skončení výjazdovej vlády v Handlovej. Útočník z bezprostrednej blízkosti zasiahol premiéra niekoľkými ranami. Premiéra previezli do nemocnice v Banskej Bystrici a podľa viacerých zdrojov je vo veľmi vážnom stave.

19:07 Progresívne Slovensko jednoznačne odmieta, že by bol Juraj C., ktorý strieľal na predsedu vlády Roberta Fica, členom hnutia. Na sociálnej sieti to zdôraznil predseda PS Michal Šimečka.

„Neexistuje ani vôbec žiadne iné jeho prepojenie na našu stranu alebo našich členov. Ostro odsudzujeme jeho ohavný čin,“ vyhlásil Šimečka. Doplnil, že hnutie má obavy z ďalšej eskalácie napätia v spoločnosti a varuje pred šírením nepravdivých informácií.

19:04 Útok na predsedu vlády Roberta Fica v Handlovej treba podľa primátora Trnavy Petra Bročku jednoznačne a bezpodmienečne odsúdiť. Bročka tento útok označil za brutálny. „Je to nielen absurdné, ale aj primitívne, kruté a bezprecedentné pošliapanie základnej ľudskosti a demokracie. Prajem dostatok síl na zotavenie,” napísal na sociálnej sieti Bročka.

18:34 Politici z Hlasu vyjadrujú zhrozenie a zároveň prajú premiérovi skoré uzdravenie.

18:13 Podpredseda Národnej rady SR Peter Žiga (Hlas-SD) prerušil 14. a 12. parlamentnú schôdzu najneskôr do utorka 21. mája do 9:00. O ďalšom postupe rokovania bude informovať neskôr. Žiga súčasne uviedol, že parlament posilní bezpečnostné opatrenia.

„Do odvolania významne zvyšujeme ochranu objektov v správe Národnej rady a do odvolania pozastavujeme aj návštevy budovy NR SR. Súčasne prijímame opatrenia na bezpečnosť poslancov, pretože viacerí z nich vyjadrili obavy,“ uviedol podpredseda parlamentu.

17:55 Mojou úlohou ako ministra vnútra je urobiť všetko pre to, aby sa tento atentát nielen na predsedu vlády, ale na celé demokratické zriadenie, čo najrýchlejšie podrobne vyšetril. Takto reagoval na útok na premiéra Roberta Fica šéf rezortu vnútra Matúš Šutaj Eštok. Zároveň je podľa neho úlohou bezpečnostných zložiek postarať sa o bezpečnosť všetkých predstaviteľov štátu.

„A našou spoločnou úlohou je okamžite prestať šíriť politickú nenávisť. Emócie sú úplne prirodzene vybičované, ale bolo by veľmi zlé tento nebezpečný stav ešte viac vyhrocovať,“ doplnil minister. Slovensko podľa neho zažíva najhorší deň svojej demokracie. „Prvýkrát za 31 rokov našej demokratickej zvrchovanej republiky sa stalo, že sa niekto rozhodol vyjadriť politický názor nie vo voľbách, ale so zbraňou na ulici. A s úmyslom nie argumentačne, ale fyzicky zlikvidovať politického oponenta,“ zhodnotil Šutaj Eštok.

Ako doplnil, preňho osobne, ide o strašné sklamanie, ako sa naša spoločná snaha patriť do civilizovaného sveta tých najvyspelejších krajín zmenila za okamih nazmar. „A je to obrovské varovanie pre celú spoločnosť, že ak sa teraz nezastavíme, zničíme všetko, čo nás ako národ spájalo,“ zdôraznil. Tento atentát si podľa ministra vnútra zaslúži spoločné a jednoznačné odsúdenie. „Na takýto krok potom môže nadviazať zmierovanie národa a upokojenie vášní. Je to naša jediná nádej do budúcnosti,“ uzavrel.

17:41 Na incident v Handlovej reagujú aj zahraniční politici.

17:32 Prílet policajného prezidenta do nemocnice v Banskej Bystrici.

17:25 Ministra financií Ladislava Kamenického (Smer-SD) zastihla správa o útoku na predsedu vlády SR Roberta Fica (Smer.SD) na zahraničnej pracovnej ceste v Arménsku. Tam sa zúčastnil výročného zasadnutia Európskej banky pre obnovu a rozvoj (EBRD). Kamenický sa okamžite rozhodol svoj ďalší pracovný program predčasne ukončiť a vracia sa späť na Slovensko. Zároveň tento chladnokrvný útok ostro odsúdil.

17:23 Strieľať na premiéra Roberta Fica mal 71-ročný Juraj C. z Levíc.

17:02 Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Juraj Blanár (Smer-SD) odsúdil útok na premiéra Roberta Fica (Smer-SD). „Silne odsudzujem tento zákerný čin,“ zdôraznil Blanár. Podľa jeho slov to bol útok na premiéra a zároveň aj na demokraciu.

16:54 Vyhlásenie prezidentky Zuzany Čaputovej.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

16:47 Igor Matovič prosí, aby sme boli ľudi. Päsťami a strelami v politike nič nevyriešime,“ píše líder hnutia Slovensko na sociálnej sieti Facebook.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

16:41 Do nemocnice v Banskej Bystrici už prišla aj ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková (Hlas-SD) a tiež šéf rezortu obrany Robert Kaliňák (Smer-SD).

16:33 Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku odcudzuje streľbu na premiéra  Roberta Fica. Podľa ich predstaviteľov to predstavuje útok nielen na jednotlivca, ale aj na demokratické hodnoty a princípy. Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku vyhlásilo, že stojí pevne proti akýmkoľvek formám násilia a teroru.

„Vyzývame na dôkladné vyšetrenie tejto šokujúcej udalosti a zabezpečenie spravodlivosti. Naše myšlienky sú s rodinou a najbližšími Roberta Fica. Spoločne musíme chrániť a podporovať demokraciu, rešpekt a bezpečnosť pre všetkých. Násilie nemá v našej spoločnosti miesto,“ uviedlo zastúpenie EK na Slovensku.

16:25 Na incident v Handlovej už reagoval aj českí politici – prezident Petr Pavel, premiér Petr Fiala aj Andrej Babiš.

16:23 Neúspešný prezidentský kandidát Ivan Korčok vyzýva všetkých na zdržanlivosť vo vyjadreniach o zodpovednosti a vine, kým sa tento čin riadne nevyšetrí.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

16:12 Generálny prokurátor Maroš Žilinka považuje útok na predsedu vlády za neakceptovateľný.

Súčasne tvrdí, že postrelenie premiéra je vyvrcholením nálad, ktoré sú v spoločnosti živené. „Je to prejav nenávisti. Je to prejav útoku nielen na človeka, ale ako na predsedu vlády je to útok na samotnú podstatu štátnosti,“ uviedol vo videu na sociálnej sieti.

Avizoval, že orgány činné v trestnom konaní budú na atentát na predsedu vlády „nekompromisne“ reagovať. „Budú vykonané všetky úkony, aby páchateľ tohto ohavného skutku bol nekompromisne a spravodlivo potrestaný. Predsedovi vlády SR prajem skoré uzdravenie,“ povedal v závere.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

16:09 Premiér Robert Fico sa momentálne nachádza v nemocnici v Banskej Bystrici.

16:04 Tento akt je neprijateľný, toto sa v žiadnom prípade nemôže stať, píše ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková (Hlas-SD) na sociálnej sieti Facebook.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

15:57 Vyhlásenie koaličných poslancov k aktuálnej situácii.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

15:51 Zhrozené z útoku na premiéra je aj Kresťanskodemokratické hnutie (KDH). Takéto konanie v civilizovanej spoločnosti nemôžeme tolerovať voči nikomu. Musíme sa všetci zjednotiť proti akýmkoľvek prejavom násilia. Útok na premiéra je útokom na Slovenskú štátnosť a suverenitu,“ uviedlo na sociálnej sieti Facebook.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

15:50 Útok na premiéra Roberta Fica ostro odsúdil aj predseda strany Sloboda a Solidarita (SaS) Branislav Gröhling.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

15:46 Hnutie Progresívne Slovensko ruší stredajšie zhromaždenie na podporu RTVS.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

15:43 Atentát na predsedu vlády Roberta Fica (Smer-SD) je podľa predsedu Slovenskej národnej strany Andreja Danka výsledkom spoločenského konfliktu. „To musí skončiť,“ zdôraznil Danko s tým, že Fico je človek, ktorého má ľudsky rád, je jeho priateľ, a to aj napriek politickým bojom.

„Nenávisť psychopatov ako Pročka, Matoviča a niektorých novinárov spôsobila v spoločnosti toto napätie. Boli sme v očakávaní, kedy sa niečo takéto stane. Ani v najhoršom sne sme si nemysleli, že také niečo môže byť pravda. Stále verím, že sa to nejako vysvetlí, ale verejne odsudzujem toto grobianstvo v spoločnosti, ktoré muselo vyeskalovať do takejto situácie,“ uviedol Danko s tým, že urobí všetko pre to, aby vyjadril podporu Smeru a Ficovi.

15:40 Premiéra Roberta Fica previezli do nemocnice v Banskej Bystrici

15:23 Prezidentka Zuzana Čaputová ostro odsudzuje brutálny a bezohľadný útok na premiéra Roberta Fica. Informoval o tom jej hovorca Martin Strižinec. „Som šokovaná. Robertovi Ficovi želám v tejto kritickej chvíli veľa síl, aby sa z útoku zotavil,“ uviedla hlava štátu.

15:08 Podpredseda parlamentu Ľuboš Blaha (Smer-SD) pre incident v Handlovej prerušil aktuálnu 14. schôdzu Národnej rady SR  V rozprave práve vystupovala poslankyňa Dana Kleinert (PS). Blaha jej vystúpenie prerušil s informáciou o postrelení premiéra a dodal, “toto je vaša robota“.

15:02 Premiéra Roberta Fica (Smer-SD) v Handlovej postrelili a situáciu sledujeme online (minúta po minúte)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Robert Fico