Fico a Pellegrini chcú zmeniť volebný systém, podľa Šipoša ho vymenia s poslancami KDH za zákaz adopcií homosexuálmi

NR SR: Ustanovujúca schôdza parlamentu
Zvolení poslanci NR SR za stranu Smer - slovenská sociálna demokracia (SMER-SSD), vpravo zdola: Robert Fico, Robert Kaliňák a Tibor Gašpar a zvolený poslanec za stranu Hlas - sociálna demokracia (HLAS-SD) Peter Pellegrini (vľavo) počas ustanovujúcej schôdze Národnej rady SR. Bratislava, 25. október 2023. Foto: SITA/Milan Illík
Tento článok pre vás načítala AI.

Robert Fico (Smer-SD) s Petrom Pellegrinim (Hlas-SD) chcú zmeniť volebný systém. Tvrdí to poslanec hnutia Slovensko (predtým hnutie OĽaNO) Michal Šipoš. Povedal to v relácii Na telo Televízie Markíza.

Viac o téme: Ficova vláda (koalícia Smer-SD, Hlas-SD a SNS)

Je toho názoru, že plánujú zmenu volebného systému vymeniť s poslancami Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) za ústavný zákaz adopcií detí homosexuálmi.

Zrušenie jedného volebného obvodu

Šipoš následne obhajoval to, že hnutie OĽaNO (v súčasnosti hnutie Slovensko) malo v programe zmenu volebného systému, no neskôr ústavne zaistilo zachovanie jedného volebného obvodu tým, že keď si nechali urobiť analýzy, z nich im vyšlo, že aj súčasný systém umožňuje volenie regionálnych osobností.

Poslanec Rudolf Huliak (zvolený za SNS) poznamenal, že predošlá vláda mala ústavnú väčšinu, a preto nerozumie, prečo to nevyužili a „nezapiekli“ sa tam, ak mali takú možnosť a teraz z tohto zámeru vinia iných. Doplnil, že oni majú v programe zmeny volebného systému, a to zrušenie jedného volebného obvodu, a tiež imperatívny mandát.

Nepomôžu, ale ublížia

Poslankyňa Progresívneho Slovenska (PS) Lucia Plaváková zdôraznila, že v prípade adopcií detí homosexuálnymi pármi ide o ľudskoprávne témy, nie kultúrnoetické otázky. Doplnila, že ju mrzí, že sú vo vzduchu takéto témy, ktoré nikomu nepomôžu, no mnohým ľudom môžu ublížiť. K adopciám podotkla, že si nevie predstaviť, ako by sa v adopčnom procese posudzovala sexuálna orientácia.

SNS je podľa Huliaka konzervatívna strana a pravdepodobne by takýto návrh podporili. V prípade ústavného zákazu adopcií detí homosexuálmi by Michal Šipoš počkal na konkrétny návrh a potom sa rozhodol, či ho podporí.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Lucia PlavákováMichal ŠipošPeter PellegriniRobert FicoRudolf Huliak
Firmy a inštitúcie Hlas - sociálna demokraciaKDH Kresťanskodemokratické hnutieMatovičovo hnutie SlovenskoPS Progresívne SlovenskoSmer - SSDSNS Slovenská národná stranaTV Markíza