BANSKÁ BYSTRICA 16. augusta (WEBNOVINY) – Pietnu spomienku na obete fašistami vypálených obcí, ktorá bola hlavnou časťou podujatia Stretnutie generácií v areáli národnej kultúrnej pamiatky Kalište na mieste bývalej rovnomennej osady v Starohorských vrchoch, využil v sobotu premiér Robert Fico na opätovnú kritiku aktuálnych sankcií Európskej únie voči Rusku.
Ako uviedol vo svojom príhovore, hoci rok 2014 je rokom viacerých okrúhlych výročí spojených s Prvou či Druhou svetovou vojnou, Európa si z nich nezobrala ponaučenie.
—-> TU.
„Nie som nadšený z tohto napätia, ktorého sme dnes svedkami. Myslím si, že kríza na Ukrajine sa dá riešiť aj inak, ako nezmyselnými sankciami, ktoré nás poškodzujú. Už samotná Európa hovorí o tom, ako výrazne toto rozhodnutie poškodí ekonomiku Európskej únie a vôbec celý tento región. Kladiem si otázku, komu to vyhovuje, načo to bolo dobré,“ povedal po pietnom akte Fico médiám s tým, že verí, že rokovania posunú riešenie krízy smerom k partnerstvu a porozumeniu.
Na organizácii sa nepodieľal Banskobystrický samosprávny kraj
Tohtoročný deviaty ročník podujatia Stretnutie generácií, ktoré je venované obciam vypáleným fašistami, organizuje Oblastný výbor Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov (SZPB) Banská Bystrica s Múzeom SNP.
Na plynovú krízu sme pripravení, ubezpečuje Slovákov Fico
Kaník: Fico manipuluje verejnosť, nebyť sankcií, bude vojna
Fico trvá na tom, že sankcie Ruska a Únie sú nezmyselné
Orbán kritizuje sankcie voči Rusku, Únia ublížila sama sebe
Spoluorganizátorom minulých ročníkov bol aj Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) a jeho predseda mal nad podujatím záštitu. Ako uviedol predseda banskobystrického oblastného výboru SZPB Ján Pacek, po nástupe súčasného vedenia BBSK s predsedom Marianom Kotlebom však nebolo s kým prerokovať ďalšiu realizáciu dohody o spolupráci.
„Keď bol ustanovený do funkcie nový predseda, doporučeným listom som ho požiadal o stretnutie, kde by sme si vysvetlili, ako budeme realizovať túto dohodu. Avšak na list nereagoval,“ povedal Pacek s tým, že potom sa preto obrátil na premiéra, ktorý prevzal záštitu nad aktuálnym ročníkom Stretnutia generácií.
Národnou kultúrnou pamiatkou je Kalište od roku 1961
Program podujatia, na ktorom sa každoročne zúčastňujú stovky občanov, hostí zo zahraničia a tiež predstavitelia štátu a samospráv, tvorí ekumenická pobožnosť a pietny akt pri pamätníku a kultúrny sprievodný program pri areáli pamiatky. Tento rok sa podľa Pacekovho odhadu na podujatí zúčastnilo zhruba 2,5- až 3-tisíc ľudí, podobne ako vlani.
Osada Kalište pri Banskej Bystrici sa stala počas Slovenského národného povstania centrom takzvanej Partizánskej republiky. Nemeckí vojaci ju prepadli a vypálili 18. marca 1945 v skorých ranných hodinách. Zavraždili 46 ľudí – obyvateľov Kališťa a partizánov – a spálili 36 zo 42 domov osady.
V súčasnosti tieto udalosti pripomínajú dva zrekonštruované domy, kaplnka, pamätník obetiam a Sad života so 102 ovocnými stromčekmi venovanými jednotlivým vypáleným obciam na území Slovenska, ktorý ich zástupcovia vysadili v roku 2008 na treťom ročníku Stretnutia generácií. Po vojne už Kalište ako jedinú z vypálených slovenských obcí neobnovili. Obyvatelia, ktorí prežili, sa odsťahovali do okolitých obcí a Banskej Bystrice.
Národnou kultúrnou pamiatkou je Kalište od roku 1961. Spravuje ju banskobystrické Múzeum SNP, ktoré má v oboch do súčasnosti zachovaných tamojších dreveniciach stálu expozíciu.