BRATISLAVA 18. októbra (WebNoviny.sk) – Slovensko nepôjde v otázke sankcií voči Rusku proti jednotnému postoju Európskej únie (EÚ). Povedal to v utorok predseda vlády Robert Fico (Smer-SD) na rokovaní parlamentného výboru pre európske záležitosti. Zároveň zdôraznil, že sankcie považuje za nezmyselné.
Reagoval na otázku Petra Osuského zo SaS, aký postoj by malo Slovensko k prípadnému zostreniu sankcií voči Rusku. Osuský sa pýtal v súvislosti so Sýriou, kde sa spomínajú možné ďalšie sankcie voči Rusku pre jeho údajné bombardovanie civilistov.
Kolenčíková opísala situáciu v Smere, Fico ju sklamal
Fico očakáva vášnivú diskusiu
„Slovensko je členský štát EÚ a nepôjde proti jednotnému postoju únie. Očakávam, že bude vášnivá diskusia o sankciách. Viaceré krajiny si uvedomujú, že sankcie k ničomu nevedú. V tomto okamihu je pre mňa jednota únie na prvom mieste a od toho sa budú odvíjať naše postoje,“ vyhlásil Fico, podľa ktorého sankcie nepriniesli nič do riešenia vzťahov, pokiaľ ide o Ukrajinu.
O svojom postoji k sankciám podľa vlastných slov hovorí zahraničným kolegom otvorene a aj sa ich pokúša presviedčať. Nemieni však úniu rozbíjať. „Na konci dňa by bolo zlé, keby sme rozbíjali jednotu EÚ,“ doplnil Fico. Premiér zároveň odmietol postoj prezidenta SR Andreja Kisku k Vyšehradskej štvorke. Podľa hlavy štátu V4 nemala asi v žiadnom období taký zlý obraz v Európe ako v týchto dňoch. Prezidentovi sa nepozdáva ani používanie V4 ako štítu pre vnútropolitické zámery politikov.
Keby nie V4, máme kvóty
„Nemôžem súhlasiť s názorom pána prezidenta ohľadom V4. Keby nebola V4, máme dnes na Slovensku povinné kvóty, neuchránime si svoje pozície, pokiaľ ide o plyn. Nerozumiem tomuto postoju,“ poznamenal s tým, že v rámci V4 dokážu tieto krajiny dosahovať „neuveriteľné výsledky“.
Výbor vzal na vedomie Informáciu o rokovaní Európskej rady, ktorá sa uskutoční v Bruseli v dňoch 20. – 21. októbra. Podľa Fica sa na ňom bude hovoriť, čo ďalej s bratislavským summitom lídrov únie, o migrácii, pripravovanej obchodnej zmluve medzi Kanadou a EÚ (CETA) a téme vonkajších vzťahov. Na summite by mali hovoriť aj o spoločnom postupe v migračnej kríze.
Pokiaľ ide o CETA, podľa Fica všetky štáty EÚ súhlasili s obsahom tejto dohody. „A ak sú tri krajiny, ktoré majú problém, je to Belgicko, Rumunsko a Bulharsko, sú to zväčša problémy iného ako obsahového charakteru vo vzťahu k dohode,“ doplnil Fico. V tejto súvislosti uviedol, že nevidí dôvod, prečo by Rumunsko a Bulharsko nemali byť v Schengene.