BRATISLAVA 19. apríla (WebNoviny.sk) – Chcem ubezpečiť všetkých občanov, že vláda SR vníma korupciu v spoločnosti ako vážny dlhodobý problém a robí konkrétne kroky pre jej potláčanie a odstránenie. Uvádza sa to v stanovisku predsedu vlády Roberta Fica k utorkovému pochodu proti korupcii. Podľa premiéra aj preto vláda aktívne pristupuje k vytváraniu novej, účinnejšej legislatívy a spolupracuje s renomovanými medzinárodnými organizáciami ako OECD či domácimi mimovládnymi organizáciami.
Právo na protest je legitímne právo, hovoria ministri o protikorupčnom proteste
„Už v predchádzajúcich rokoch sme obmedzili platby v hotovosti, zaviedli elektronické trhovisko a prijali unikátny protischránkový zákon. V najbližšom čase predstavíme výrazné zlepšenie zákona o oznamovateľoch protispoločenskej činnosti a ďalšie protikorupčné zákony,“ uvádza sa v stanovisku premiéra.
Predseda vlády podľa stanoviska vždy rešpektoval právo občanov na vyjadrenie vlastného názoru a vníma ho ako jeden zo základných pilierov demokracie. „Je dobre, ak sa mladí ľudia aktívne zaujímajú o dianie v krajine a sú pripravení pomôcť jej konkrétnymi skutkami. Osobitne oceňujem každú iniciatívu, ktorá reflektuje autentické postoje časti verejnosti a ktorá uprednostňuje občianske požiadavky pred politickými,“ konštatuje vo vyhlásení.
Foto: Protikorupčný pochod v Bratislave prilákal tisíce ľudí, študenti spísali memorandum
Premiér je zároveň presvedčený, že len spoluprácou občanov a rešpektovaných štátnych orgánov, inštitúcií a autorít môžeme dosiahnuť v boji proti korupcii želaný výsledok. „Preto opäť vyzývam občanov, aby sa nebáli nahlasovať pokusy o úplatky či iné korupčné správanie sa pri svojom kontakte s orgánmi štátu, samosprávy či pri využívaní verejných služieb. Štát je voči páchateľom korupcie pripravený zasiahnuť,“ dodal Fico.
Niekoľko tisíc demonštrantov protestovalo v utorok v poobedňajších hodinách proti korupcii v centre Bratislavy. Protestný pochod organizovali stredoškolskí študenti, zúčastnili sa však na ňom všetky vekové kategórie. Študenti zároveň odovzdali Úradu vlády SR memorandum, ktoré obsahuje štyri požiadavky. Prvou je odstúpenie ministra vnútra Roberta Kaliňáka, policajného prezidenta Tibora Gašpara a špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika. Druhou je zrušenie Mečiarových amnestií. Treťou požiadavkou študentov je vyšetrenie amnestovaných káuz z obdobia vlády Vladimíra Mečiara. V rámci poslednej požiadavky požadujú študenti vyšetriť kauzy Gorila a Bašternák.