BRATISLAVA 4. marca (WEBNOVINY) – Zákon o pôvode majetku, ktorý dnes schválil parlament, nie je dokonalý. Po hlasovaní to pred novinármi vyhlásil premiér Robert Fico, ktorý návrh predložil. Podľa neho je potrebné, aby norma dostala priestor a čas na uvedenie do praxe. Za ideálne považuje dva roky, počas ktorých by sa ukázali jej slabiny. „Ja nie som pán dokonalý, ten sedí v opozícii,“ vyhlásil.
Fico podotkol, že novelizácia by už bola omnoho jednoduchšia bez potreby otvárania ústavy ako teraz. Ako pripomenul, takéto normy nie sú vo svete bežné, podobnú majú iba v Taliansku, tá je však postavená viac na trestnoprávnom základe na rozdiel od slovenského zákona založenom na civilnom práve. Ako Fico pred novinármi zdôraznil, zákon je stavaný na extrémne prípady, aby nebol zneužívaný na riešenie susedských sporov. Mieri do kriminálneho a politického prostredia. Do problémov sa tak od januára budúceho roka, odkedy má norma platiť, môžu dostať tí, ktorí nedokážu vysvetliť majetok nad 450 000 eur. Zákon má podľa Fica poslúžiť, aby sa štát mohol pozrieť na ľudí, ktorí nehorázne zbohatli cez privatizáciu v 90-tych rokoch či cez trestnú činnosť. „Ja nebudem podávať žiadny návrh na nikoho ani oznámenie,“ zdôraznil a dodal, že zákon nebude zneužívať ani na politické súboje.
Fico verí, že prijatú normu nepostihne osud predchádzajúceho zákona z roku 2005, ktorý po prijatí skončil na ústavnom súde a nikdy sa do praxe nedostal. Pripustil, že niekto môže využiť ústavné právo ako dostať na Ústavný súd SR aj novoschválený zákon. Podľa neho sa môže stať aj to, že prvý prípad sa dostane na súd, ten preruší konanie a požiada Ústavný súd SR, aby najskôr rozhodol, či zákon je alebo nie je v súlade s Ústavou SR. „Napriek týmto rizikám sa domnievam, že prevažuje verejný záujem na prijatie takéhoto zákona,“ povedal.
Zákon o preukazovaní pôvodu majetku označil Fico za jeden z najkontroverznejších, aké boli kedy prijaté na pôde Národnej rady SR.
Mečiar nebude iniciovať podanie na ústavný súd
Predseda ĽS-HZDS Vladimír Mečiar nebude iniciovať podanie na ústavný súd v súvislosti s návrhmi zákonov o preukazovaní pôvodu majetku. „Ja osobne som minule dosiahol, že ústavný súd povedal, je to porušenie ústavy. Reakcia bola, robí to, lebo sa bojí o Elektru. Tak poďme teraz inak robiť,“ uviedol Mečiar po hlasovaní s tým, že ak by niekto chcel zákony napadnúť na ústavnom súde a nevedel ako, tak mu pomôže. Pripomenul, že už zákon o preukazovaní pôvodu majetku z roku 2005 bol v rozpore s ústavou. „Nikto z toho nevyvodil politickú zodpovednosť, nikto nepovedal ľuďom prepáčte. Je to pokračovanie v tej istej chybe, tým viac, že teraz sa rušia už aj uznesenia ústavného súdu,“ konštatoval.
Predseda poslaneckého klubu SNS Rafael Rafaj sa zdržal hlasovania, návrhy ho nepresvedčili z obsahovej ani právnej stránky a považuje ich za jedny z najslabšie pripravených zákonov. Paradoxne, hlasoval za pozmeňujúce návrhy Daniela Lipšica z KDH, ktoré však nezískali dostatočnú podporu hlasov poslancov. „Uvidíme, čo prinesie tento zákon do praxe, jeho vykonateľnosť, na aký rebríček bonzovania sa dostane slovenský národ,“ poznamenal s tým, že národniari nateraz neuvažujú nad podaním na ústavný súd. Väčšina poslaneckého klubu SNS hlasovala za zákony o pôvode majetku.
„Som milo prekvapený, že prešli oba návrhy,“ reagoval poslanec za SDKÚ-DS Peter Miššík.
SITA