BRATISLAVA 3. júla (WEBNOVINY) – Dostavba Rázsoch je nevýhodná, efektívnejšie sa javí vybudovať úplne novú univerzitnú nemocnicu v Bratislave, ktorej predpokladaná hodnota je 250 mil. eur.
S takouto informáciou prišla na rokovanie kabinetu ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská.
Dokument v stredu vzala vláda na vedomie a zároveň umožnila Zvolenskej posunúť prvotnú ideu bližšie k realite a hlavné mesto tak k úplne novému zdravotníckemu zariadeniu.
Nová nemocnica je plánovaná v areáli Nemocnice sv. Michala s predpokladaným počtom lôžok 775 a 40 tis. hospitalizáciami ročne.
Do úvahy prichádzajú dve možnosti jej financovania, a to buď zo štátneho rozpočtu, alebo v rámci verejno-súkromného partnerstva.
Využitie cudzieho kapitálu
Ministerstvo priznáva, že štát na takýto projekt peniaze nemá, schodnejšiu cestu tak vidí v spolupráci so súkromným investorom.
V jeho réžii má byť výstavba nemocnice a jej následná prevádzka. Vlastníkom zariadenia by však mal byť štát, ktorý bude garantovať dlhodobú zmluvu so zdravotnou poisťovňou.
Šéf rezortu financií Peter Kažimír potvrdil, že štát na takúto investíciu peniaze v súčasnosti nemá. „Na druhej strane považujeme za vhodné a prospešné, aby sme sa zbavili toho nekonečného marazmu, ktorý máme v bratislavských nemocniciach. Ten sa netýka len kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti, ale aj materiálno-technických podmienok,“ povedal po rokovaní vlády Kažimír.
Podľa ministerky zdravotníctva Zuzany Zvolenskej podstata bude v tom, aby sa investícia nezapočítavala do verejného dlhu. „To je jedna z vecí, ktorú budeme brať do úvahy pri hodnotení jednotlivých možných spôsobov financovania,“ skonštatovala Zvolenská.
Nová nemocnica si podľa podkladov ministerstva zdravotníctva (MZ) vyžiada približne polovicu zo sumy, ktorá by sa musela investovať do dostavby Rázsoch.
„Dostavba Fakultnej nemocnice s poliklinikou Rázsochy je menej ekonomicky výhodná aj do budúcnosti, a preto odporúčame buď odpredaj investície Fakultnej nemocnice s poliklinikou Rázsochy alebo využitie na inú výstavbu pri zachovaní účelu nadobudnutia pozemkov,“ odporúča ministerstvo zdravotníctva.
Viacúčelový komplex
Na výstavbu novej nemocnice existuje podľa rezortu hneď niekoľko dôvodov. Prvým a najdôležitejším má byť nevyhovujúci stav nemocníc v Bratislave.
Dôležitý má byť aj ekonomický aspekt, nakoľko prevádzka starých budov je nákladná. Tretím dôvodom sú nevyhovujúce podmienky pre pregraduálne, postgraduálne a špecializačné vzdelávanie a vykonávanie experimentálneho a klinického výskumu.
Nemocničné budovy v hlavnom meste podľa Zvolenskej dosluhujú, navyše pripomína, že v Bratislave nemožno vybudovať infraštruktúru z európskych fondov. „Bratislava v tejto chvíli je objektívne najakútnejšia,“ uviedla ministerka.
Dôležitý má byť aj ekonomický aspekt, nakoľko prevádzka starých budov je nákladná. Tretím dôvodom sú nevyhovujúce podmienky pre pregraduálne, postgraduálne a špecializačné vzdelávanie a vykonávanie experimentálneho a klinického výskumu.
Nová nemocnica má byť súčasťou projektu BioMedPark, ktorý bude pokrývať okrem poskytovania zdravotnej starostlivosti aj vedu, výskum a vzdelávanie. Jeho súčasťou totiž bude aj biomedicínsky vedecký park a Lekárska a Farmaceutická fakulta Univerzity Komenského, ktoré sa majú nachádzať v areáli Slovenskej akadémie vied s fyzickým prepojením na novú nemocnicu.
Pred ministerstvom zdravotníctva teraz stojí úloha vypracovať do konca januára budúceho roka štúdiu realizovateľnosti projektu novej nemocnice.
Spoločnosť Penta spozornela
Snaha o modernizáciu veľkých koncových nemocníc vrátane výstavby úplne nových zariadení prostredníctvom spolupráce verejného a súkromného sektora je krok správnym smerom.
Uviedol to na margo zámeru ministerstva zdravotníctva vybudovať v Bratislave novú univerzitnú nemocnicu PR manažér investičnej skupiny Penta Martin Danko. Penta sa dlhodobo zaujíma o investície v zdravotníctve, okrem iného kúpila v minulom roku spoločnosť Svet zdravia, pod ktorú spadá desať regionálnych nemocníc prevažne na východnom Slovensku.
Podľa Danka o zámere rezortu zdravotníctva nemajú bližšie a podrobnejšie informácie.
„Na druhej strane považujeme do istej miery za ´schizofréniu´, že ak vláda tento materiál schváli, tak deklaruje snahu spolupracovať so súkromným sektorom v zdravotníctve, pričom sa však v rovnakom čase hlási k zámeru vyvlastniť súkromných zdravotných investorov vo verejnom zdravotnom poistení,“ uviedol Danko. Podľa Penty je nezrozumiteľné na jednej strane chcieť od súkromného sektora významnú finančnú spoluúčasť a zároveň spochybňovať vlastnícke práva investorov vo verejnom zdravotnom poistení.