BRATISLAVA 3. januára (WEBNOVINY) – Predseda strany Smer-SD Robert Fico chce novelizovať zákon o preukazovaní pôvodu majetku, ktorý schválili poslanci vlani začiatkom marca. Zákon, ktorý začal platiť od 1. januára tohto roka, spôsobil, že občania dávajú na prokuratúru nekvalifikované podania.
Norma by sa mala po novelizácii týkať len osôb činných vo verejnom živote, ktoré sú definované v zákone o konflikte záujmov. Zákon svojho času prešiel do parlamentu potom, ako ho odsúhlasila predchádzajúca, Ficova vláda. Dnes líder Smeru-SD uvažuje, že o novele bude rokovať so súčasnou stredopravou koalíciou. „Tak si myslím, že bude potrebná spolupráca opozície a koalície pri schválení tohto zákona, pretože opozícia nemá dosť hlasov na presadenie novelizácie zákona. A len v spolupráci s poslancami vládnej koalície môžeme pristúpiť k nejakému sprísneniu tejto právnej normy,“ povedal dnes Fico na straníckej tlačovej besede.
Líder opozičného Smeru chce zákon, ktorý svojho času pripravila jeho vláda, upraviť tak, aby ľudia nedávali neopodstatnené podania na generálnu prokuratúru. Predtým chce hovoriť o novele so svojimi straníckymi kolegami na zasadnutí predsedníctva strany, ktoré by malo byť v blízkej budúcnosti. Pripustil, že budú hľadať nejaké legislatívne riešenia na osoby, ktoré sú podozrivé zo závažnej trestnej činnosti.
Mimoriadne prísny
„Tento zákon, ako je prijatý, je mimoriadne prísny. Určite sa ho mnohí obávajú, a bolo by zlé, keby zlyhal iba na tom, že ľudia budú podávať nekvalifikované podania len preto, že majú nejaké vzťahy so susedmi alebo s ľuďmi, ktorým nevedia prísť na dobré meno,“ povedal. Novelou chce zúžiť okruh ľudí, na ktorý by sa zákon vzťahoval. Mal by byť aplikovateľný len na osoby, ktoré pôsobia vo verejnom živote. Fico ľuďom vyčíta, že nekvalifikovanými podaniami zaťažujú prokuratúru a finančnú políciu. „Nás prekvapilo, že generálna prokuratúra na konci roku 2010 vyhlásila, že došlo na centrálu prokuratúry okolo 200 podaní, ktoré sa týkali práve zákona o preukazovaní pôvodu majetku,“ povedal.
Občania podľa lídra Smeru v podaniach naznačovali, že niektorí ľudia majú majetok, ktorý nezodpovedá ich reálnym príjmom. „Ako však samotná generálna prokuratúra uviedla, vo všetkých týchto prípadoch išlo zväčša o vzťahy medzi susedmi. (…) Medzi týmito podaniami nebolo žiadne podanie, ktoré sa týkalo či už ústavného činiteľa alebo človeka, ktorý je podozrivý zo spáchania závažnej ekonomickej trestnej činnosti, v rámci ktorej by mohol získať určité finančné zdroje,“ uviedol Fico. Ústavný súd v roku 2008 označil zákon o preukazovaní pôvodu majetku z roku 2005 za protiústavný, a to v oblastiach retroaktivity a presunu dôkazného bremena na fyzické a právnické osoby. Fico chce teraz v diskusii s koalíciou nájsť také riešenie, ktoré nebude napadnuteľné na ústavnom súde.