Finančné trhy opäť otestujú Slovensko 23. januára

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Burza, Francúzsko
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 16. decembra (WEBNOVINY) –

Predaj štátnych bondov

V minulom roku získal štát z predaja štátnych bondov na finančných trhoch 7,094 mld. eur. Predstavovalo to významný nárast zo 4,208 mld. eur z roku 2009, čo spôsobila najmä zvýšená potreba refinancovania deficitu štátneho rozpočtu.

Vlaňajší predaj pritom zahŕňal aj 3,5 mld. eur zo syndikovaného predaja dvoch emisií benchmarkových dlhopisov z apríla a októbra minulého roka.

Okrem toho štát vlani predal štátne pokladničné poukážky za 2,421 mld. eur, kým v roku 2009 to bolo za 1,259 mld. eur.

Slovensko sa pokúsi opäť si požičať prostriedky na finančnom trhu na krytie dlhu v druhej polovici januára.

Podľa harmonogramu emisií a aukcií štátnych cenných papierov na budúci rok, ktorý zverejnila Agentúra pre riadenie dlhu a likvidity (ARDAL), by prvá budúcoročná aukcia mala konkrétne prísť 23. januára.

Tri línie dlhopisov

ARDAL pritom plánuje v budúcom roku otvoriť najmenej tri nové línie dlhopisov. Investorom by mali byť ponúknuté dlhopisy so splatnosťou do troch rokov v hodnote 1,5 mld. eur, ďalej línia benchmarkovej emisie so splatnosťou 10 rokov v hodnote 3 mld. eur a agentúra plánuje emitovať aj líniu dlhopisov so splatnosťou päť a viac rokov, v hodnote 1,5 až 3 mld. eur. ARDAL však dodáva, že tieto nové línie dlhopisov budú otvorené „s ohľadom na fungovanie finančných trhov a na dopyt“.

Ďalšie línie dlhopisov pritom môžu byť otvorené podľa potrieb a požiadaviek investorov.

„Od roku 2012 ARDAL plánuje uskutočňovať aukcie dlhopisov mesačne jeden raz, pričom podľa požiadaviek účastníkov bude možné zaradiť v aukčný deň do aukcie viac dlhopisov s rozličnou dobou splatnosti. To znamená, že v rámci flexibilnejšieho vydávania dlhopisov takmer všetky aukcie budú na rozhodnutie,“ informuje ďalej agentúra.

Emisie pokladničných poukážok

Burza
Foto: SITA/AP

Štát si v budúcom roku bude pravdepodobne požičiavať prostriedky aj naďalej prostredníctvom emisií štátnych pokladničných poukážok (ŠPP).

Počas roka 2012 plánuje ARDAL vydať dve emisie ŠPP so splatnosťou jeden rok. Prvá emisia by mala prísť 18. januára a druhá 11. júla, každá v celkovej hodnote 2 mld. eur. V prípade potreby a požiadaviek trhu budú však podľa agentúry počas roka vydávané aj ŠPP s kratšou splatnosťou.

Slovensko v dvoch posledných aukciách štátnych bondov v novembri dokázalo predať cenné papiere iba za 28 mil. eur. V polovici novembra Slovensko pre nízky dopyt nepredalo žiaden cenný papier. V aukcii z konca novembra Agentúra pre riadenie dlhu a likvidity pri 30-miliónovom dopyte predala cenné papiere iba za spomínaných 28 mil. eur pri priemernej úrokovej sadzbe 3,4642 % p.a. Neskôr v prvý decembrový týždeň ARDAL zrušil aukciu štátnych bondov splatných v októbri 2025, ktorá bola podľa harmonogramu naplánovaná na 12. decembra. Túto emisiu nahradila o týždeň neskôr aukcia štátnych pokladničných poukážok so splatnosťou 98 dní.

Aktuálny slabý záujem o štátne bondy financovanie štátneho dlhu zatiaľ podľa ministra financií Ivana Mikloša neohrozuje. Plánovanú januárovú emisiu pritom Mikloš koncom novembra označil za prvý veľký test. Slovensko totiž bude musieť splatiť emisiu dvojročných bondov v sume takmer 900 mil. eur. „Tie emisie, ktoré teraz boli neúspešné alebo čiastočne neúspešné, neslúžia na akútne financovanie. Skôr mali slúžiť ako zásoba pre ďalší rok. Takže my sme schopní krátkodobým požičiavaním fungovať. Prvá väčšia emisia príde koncom januára,“ povedal 29. novembra Mikloš.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať