Fínska vláda zvažuje uzavretie niektorých priechodov na hranici s Ruskom. Skončí sa tak dlhoročná spolupráca ich pohraničných orgánov?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Migranti
Foto: ilustračné, SITA/AP
Tento článok pre vás načítala AI.

Fínska vláda zvažuje, či zatvorí niektoré priechody na hranici s Ruskom, aby zabránila vstupu ľuďom, ktorí sa pokúšajú dostať do krajiny bez náležitých dokumentov. Ministerka vnútra Mari Rantanen povedala, že počet migrantov na juhovýchodných hraničných priechodoch od augusta sa značne zvýšil pravdepodobne v dôsledku zmeny v hraničnej politike Ruska a jej uplatňovaní.

Koniec dlhoročnej spolupráce?

Fínske a ruské pohraničné orgány už roky spolupracujú pri zastavovaní ľudí bez potrebných víz alebo pasov predtým, ako sa budú môcť pokúsiť vstúpiť do ktorejkoľvek z týchto dvoch krajín. Rusko však začalo umožňovať cestujúcim bez dokladov prístup do pohraničnej zóny a vstup na priechody, kde môžu požiadať o azyl vo Fínsku, povedala Rantanen.

„Je jasné, že títo ľudia dostávajú pomoc, aby sa dostali na hranicu. Vyzerá to ako veľmi vedomé rozhodnutie,” vyjadril sa premiér Petteri Orpo. Vláda preto podľa neho preto berie vec vážne a musí zabezpečiť bezpečnosť na hranici.

Počet migrantov je zatiaľ nízky

Počet migrantov, ktorí sa objavili na fínsko-ruských hraniciach, je zatiaľ nízky, minulý týždeň ich prišlo 71, uviedli fínske pohraničné orgány. Približne polovica z nich pochádzala z Iraku a zvyšok z krajín ako Sýria, Jemen, Turecko a Somálsko. Fínsky minister obrany Antti Häkkänen obvinil Rusko z toho, že úmysene posiela migrantov k hraničnej zóne v rámci „hybridného boja“.

Predstavitelia Lotyšska, Litvy a Poľska vzniesli v posledných rokoch rovnaké obvinenie voči Bielorusku.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Antti HäkkänenPetteri Orpo