Nový majiteľ prišiel do Slovenských elektrární už pred necelými desiatimi rokmi a Slovensko stratilo vplyv na jeden z najväčších energetických podnikov už pred skoro 20 rokmi.
Ide o ukončenie celého obchodu, ktorý sa začal ešte v roku 2015. Vtedy sa EPH dohodol s talianskym Enelom pri predaji jeho 66-percentného podielu Slovenských elektrární.
Slovenské elektrárne upozorňujú vládu, že ak sa rozhodne podľa tohto zákona znárodniť nimi vyrobenú elektrinu, musí si pripraviť najmenej 14,2 miliardy eur.
Ministerstvo hospodárstva pripravilo návrh zákona, na základe ktorého by štát v núdzovom stave vedel prísť aj k iným množstvám elektriny, aké sú v súčasnosti definované vo všeobecnom hospodárskom záujme.
Štátne teplárne sú dnes súčasťou MH Teplárenského holdingu, dosahujú zisky a súčasne dodávajú teplo svojim zákazníkom za jedny z najnižších cien na Slovensku.
Podľa predsedu parlamentného hospodárskeho výboru z hnutia OĽaNO Petra Kremského, odkúpenie by bolo možné financovať napríklad prostredníctvom dlhopisov, vydaných na tento účel firmou v štátnom vlastníctve.
Ministerstvo hospodárstva priznalo, že na možnom predaji minoritného podielu stredoslovenských energetikov ale s manažérskou kontrolou sa aktuálne pracuje.