Napriek pomerne vysokému podielu zaočkovaných obyvateľov Spojeného kráľovstva nie je podľa profesora Andrewa Pollarda možné dosiahnuť taký stupeň ochrany, aby boli chránení aj neočkovaní jedinci.
Škóti analyzovali 2,53 milióna očkovaných ľudí, ktorí dostali prvú dávku vakcíny proti ochoreniu COVID-19 v období od 8. decembra minulého roka do 14. apríla tohto roka.
O vakcíne Pfizer/BioNTech sa hovorí ako o „najlepšej“. Ak sa však na jej účinnosť pozrieme z iného uhla pohľadu, nachádza sa na opačnom konci rebríčka.
Štáty čelia kríze v súvislosti s očkovacími programami, buď pre malý záujem alebo nedostatok vakcín. Čoraz viac sa preto hovorí o kombinovaní jednotlivých očkovacích látok.
„Žiadna krajina v Európskej únii (EÚ) neočkuje tempom, ktorým by dosiahli cieľ zaočkovať do septembra 70 percent obyvateľstva,“ tvrdia The New York Times. Je to pravda?
Anglický kmeň koronavírusu sa v Európe, ako aj vo svete, veľmi rýchlo rozšíril. Rovnaký rešpekt, ak nie ešte väčší, spôsobuje aj juhoafrický variant. Najnovšie testy ukázali, že minimálne jedna vakcína je proti nemu takmer bezradná.