Firmy s nahláseným nelegálnym softvérom reagujú rôzne

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ilegálny softvér
Foto: bsa.org

BRATISLAVA 15. decembra (WEBNOVINY) – Protipirátska organizácia Business Software Alliance (BSA) začala pred mesiacom rokovať so spoločnosťami podozrivými z porušovania autorských práv k softvéru. Ako informovala hovorkyňa BSA Slávka Šikurová, organizácia konala na základe viac ako 500 oznámení, ktoré počas roka dostala z rôznych zdrojov. „Rozoslali sme listy, v ktorých sme dotknuté firmy upozornili na možnosť porušovania autorských práv k softvéru v ich firme a ponúkli sme im čas na kontrolu a urýchlené zjednanie nápravy,“ uviedla Šikurová.

V reakcii na aktivitu organizácie BSA sa takmer 35 % oslovených firiem zapojilo do jej legalizačného programu. Ďalších 45 % spoločností zaslalo potvrdenie o softvérovej čistote svojej firmy. „Zaznamenali sme však i ostrejšie a dotknuté reakcie,“ povedala Šikurová. Podľa nej to však len potvrdzuje skutočnosť, že softvérovú čistotu berú v danej firme vážne a uvedomujú si s tým spojené riziká. Na Slovensku sa podľa posledného merania používa 43 percent softvéru nelegálne, čo je o 8 % viac ako priemer Európskej únie. Škody, ktoré tým softvérovému priemyslu vznikajú, vyčísľuje BSA na 45,2 mil. eur.

Business Software Alliance sa zameriava na podporu bezpečného a legálneho on-line sveta a zastupuje softvérové a internetové spoločnosti z celého sveta v komunikácii s vládnymi inštitúciami a zákazníkmi na jednotlivých trhoch. Celosvetovo vznikla aliancia v roku 1988, pričom na Slovensku pôsobí od roku 1998. Aliancia sa zasadzuje za ochranu autorských práv prináležiacich výrobcom programov, informuje o možných rizikách spojených s nelegálnym používaním softvéru a bojuje proti nelegálnej výrobe, distribúcii a používaniu softvéru.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať