FNM vlani zarobil na dividendách 600 mil. eur

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peniaze, mena
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 5. mája (WEBNOVINY) – Fond národného majetku SR (FNM) v minulom roku zarobil na vyplatených dividendách od dvanástich spoločností v ktorých má majetkovú účasť takmer 600 mil. eur. Z toho dividendy zo spoločností Slovenský plynárenský priemysel, a.s., Slovenská elektrizačná prenosová sústava, a.s., Západoslovenská energetika, a.s., Stredoslovenská energetika, a.s., Východoslovenská energetika, a.s. a Slovak Telekom, a.s. predstavovali čiastku viac ako 582 mil. eur. To predstavuje viac ako 97 % zo všetkých dividend, ktoré FNM prijal v minulom roku. Ako vyplýva z výročnej správy fondu, príjmy z dividend tvorili vlani viac ako 99 % z celkových príjmov FNM.

Ku koncu minulého roka mal Fond národného majetku účasť v 87 akciových spoločnostiach, z ktorých 45 bolo v konkurze alebo v likvidácii. Z evidovaného počtu 87 akciových spoločností mal FNM v sledovanom období účasť vyššiu ako 50 % zo základného imania v 27 spoločnostiach. Zo 42 spoločností, ktoré neboli v konkurze alebo v likvidácii je najviac spoločností z odvetvia dopravy (18). Nasleduje elektroenergetika a teplárenstvo (po 6), vodárenstvo (4), zdravotníctvo (3), strojárenstvo (1), kapitálový trh (2), a ostatné (2).

Fond vlani predal akcie dvoch spoločností za celkovú sumu 1,996 mil. eur. FNM predal na základe predkupného práva 30-percentný balík akcií firmy Slovenské lodenice Komárno, a.s. spoločnosti E.I.C., a.s. za kúpnu cenu 1,593 mil. eur. Fond taktiež na základe výberového konania predal svoj 0,24-percentný podiel firmy České aerolinie, a.s. českému ministerstvu financií za 402,67 tis. eur.

FNM je právnickou osobou zriadenou v roku 1991. Zmyslom jeho existencie a teda aj hlavnou činnosťou je prevod majetku štátu určeného na privatizáciu na neštátne subjekty. Na základe privatizačných rozhodnutí fond uzaviera zmluvy o predaji podnikov alebo ich častí, respektíve zakladá akciové spoločnosti k rovnakému dňu, kedy nadobúda majetok určený na privatizáciu od štátu. Opoziční poslanci chceli na minuloročnom zasadnutí parlamentu zrušiť existenciu FNM. Argumentovali tým, že súčasná vláda pod vedením premiéra Roberta Fica sa zaviazala v programovom vyhlásení, že už nebude privatizovať strategické podniky.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie FNM Fond národného majetku SR