BRATISLAVA 28. januára (WEBNOVINY) – Konzervatívne, vyvážené a rastové fondy v druhom pilieri dosiahli za minulý rok v rámci jednotlivých spoločností takmer rovnaké nominálne výnosy. V konzervatívnych fondoch išlo o ročný nominálny výnos od 0,76 % po 1,85 %, vyvážené fondy prostriedky sporiteľov zhodnotili o 0,80 % po 1,90 % a v prípade rastových fondov vykázali dôchodkové správcovské spoločnosti nominálne výnosy od 0,78 % po 1,87 %. Spolu všetky dôchodkové správcovské spoločnosti (DSS) ku koncu minulého roka spravovali približne 3,7 miliardy eur. Informovala o tom DSS VÚB Generali.
Správcovia penzijných úspor v druhom pilieri zaznamenali v minulom roku mierny nárast počtu sporiteľov. Kým v januári 2010 bol celkový počet sporiteľov vo všetkých dôchodkových spoločnostiach takmer 1,433 milióna, k 31. decembru vlaňajška si v kapitalizačnom pilieri sporilo na dôchodok takmer 1,439 milióna osôb. „Do druhého piliera vstupuje len približne 15 % tých, ktorí by do neho vstúpiť mohli a mali,“ uviedla DSS VÚB Generali. Ako dodala spoločnosť, počas minulého roka nebola žiadna zo šiestich DSS pôsobiacich na trhu nútená doplácať stratu do dôchodkových fondov z vlastného majetku, čiže z majetku akcionárov.
Najlepšie zhodnotenie dôchodkových úspor za celé obdobie existencie druhého penzijného piliera dosiahol konzervatívny fond. „Nasporené prostriedky v ňom dosiahli kumulatívne nominálne zhodnotenie vo výške 17,0 %,“ uvádza sa v analýze dlhodobej udržateľnosti dôchodkového systému, ktorú zverejnilo ministerstvo práce a sociálnych vecí. Priemerné nominálne ročné zhodnotenie v konzervatívnom fonde tak predstavovalo 2,66 %. Vyvážený dôchodkový fond za šesťročné obdobie existencie nominálne zhodnotil vložené prostriedky o 8,2 %. Ide o priemerné ročné zhodnotenie o 1,32 %. „Najnižšie zhodnotenie na úrovni 5,9 % (priemerné ročné zhodnotenie 0,96 %) dosiahol rastový fond,“ konštatuje ministerstvo práce a sociálnych vecí.
V prvých rokoch existencie sporivého piliera penzijné správcovské spoločnosti podľa materiálu investovali skôr konzervatívne, čo sa odzrkadlilo aj vo výnosoch jednotlivých fondov. „Zhodnotenie v rokoch 2008 a 2009 bolo do veľkej miery negatívne ovplyvnené hospodárskou krízou, ktorá spôsobila prudký pokles akcií a akciových indexov na trhoch,“ upozorňuje rezort. Vzhľadom na pozitívny vývoj na finančných trhoch by sa podľa analýzy dalo očakávať, že zhodnotenie v rastovom a vyváženom fonde bude rásť. „Legislatívne zásahy do nastavenia a hodnotenia výnosnosti fondov v druhom pilieri však spôsobili, že správcovské spoločnosti začali investovať veľmi konzervatívne a výnosnosť dôchodkov nekopírovala výnosnosť na finančnom trhu,“ uvádza rezort práce a sociálnych vecí.
Výsledkom zavedenia systému garancií s účinnosťou od 1. júla 2009 bol predaj všetkých rizikových, ale aj výnosnejších cenných papierov, najmä akcií, z portfólií dôchodkových fondov. „Dôchodkové správcovské spoločnosti znížili riziko dorovnania majetku v prípade straty z vlastných prostriedkov, súčasne však minimalizovali možnosť dosiahnutia vyšších výnosov,“ upozorňuje sa v materiáli. Všetky dôchodkové fondy vrátane rastových zmenili svoje portfóliá na silno konzervatívne, ich hlavnou zložkou (viac ako 70 %) sa stali vklady v bankách.