Foto: Hattas zložil sľub a ujal sa funkcie primátora, Nitra má prvú viceprimátorku v histórii

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
NITRA: Ustanovujúce zasadnutie zastupiteľstva
Zľava: Odchádzajúci primátor Jozef Dvonč a novozvolený primátor mesta Nitra Marek Hattas počas zloženia sľubu v rámci Ustanovujúceho zasadnutia Mestského zastupiteľstva v Nitre. Nitra, 3. december 2018. Foto: SITA/Martin Havran

NITRA 3. decembra (WebNoviny.sk) – Nový primátor Nitry Marek Hattas a novozvolení mestskí poslanci sa v pondelok ujali funkcií a zložili sľub. Osvedčenie o zvolení si prevzalo 30 poslancov z 31, Dávid Moravčík sa ospravedlnil a prevezme si ho na najbližšom zasadnutí.

Mandát prijímam s pokorou a zodpovednosťou a pevne verím, že sa nám spolu s poslancami, ktorí boli zvolení do mestského zastupiteľstva, podarí zlepšiť naše mesto. Veľa roboty je pred nami, no teším sa,“ povedal Hattas v príhovore.

Viceprimátori a poslanci

Nitra bude mať prvú viceprimátorku v modernej histórii. Stala sa ňou 28-ročná Michaela Hefková (Tím Hattas). Vyštudovala politické vedy a angažovala sa v iniciatíve Rozbicyklujme Nitru. „Rada by som to premietla aj do svojho mandátu a venovala sa cyklodoprave, no nielen tej, ale celkovo aj doprave a životnému prostrediu,“ povedala Hefková pre médiá.

Druhým viceprimátorom je 47-ročný Daniel Balko (Demokratická koalícia pravicových strán), politológ a historik, ktorý pôsobí aj ako poslanec Nitrianskeho samosprávneho kraja.

Najviac kresiel v 31-člennom mestskom zastupiteľstve obsadili nezávislí poslanci. Vo voľbách ich uspelo 22, v pléne ich bude sedieť 21, keďže Hattas sa stal primátorom.

Na jeho miesto nastúpil náhradník Ján Vančo (Demokratická koalícia pravicových strán – OĽANO, SaS, KDH, Sme Rodina, Šanca). Pravicová koalícia tak má šesť mandátov, koalícia Smer-SD, SNS troch a jedna poslankyňa zastupuje stranu NOVA.

Mestské plénum omladlo

Primátor Marek Hattas sa bude môcť oprieť o hlasy 21 poslancov, ktorí sú spolu s ním členmi novovzniknutej povolebnej koalície. Zložená je z nezávislých poslancov, ktorí kandidovali za Tím Hattas, poslancov Demokratickej koalície pravicových strán a z poslancov za Tím Pre Nitru (nezávislí a NOVA).

Mestské plénum v Nitre výrazne omladlo. Sedia v ňom štyria dvadsiatnici, sedem tridsiatnikov, desať štyridsiatnikov, piati päťdesiatnici a nad 60 majú piati zvolení poslanci. Mesto povedie 31-ročný primátor Marek Hattas (nezávislý), najmladší v histórii Nitry.

Najmladším nitrianskym poslancom je 25-ročný Peter Mezei (nezávislý z Tímu Hattas), najstarší je 68-ročný Jozef Slíž (Smer-SD, SNS). Muži majú v pléne už tradične prevahu, sedem kresiel obsadili ženy. V zastupiteľstve je 16 nových tvárí, pätnásti sa do poslaneckých lavíc vrátili.

NITRA: Ustanovujúce zasadnutie zastupiteľstva
Zľava: Novozvolený primátor mesta Nitra Marek Hattas a novozvolený viceprimátor a poslanec Demokratickej koalície pravicových strán Daniel Balko, počas zloženia sľubu v rámci Ustanovujúceho zasadnutia Mestského zastupiteľstva v Nitre. Nitra, 3. december 2018. Foto: SITA/Martin Havran
NITRA: Ustanovujúce zasadnutie zastupiteľstva
Novozvolený primátor mesta Nitra Marek Hattas počas zloženia sľubu v rámci Ustanovujúceho zasadnutia Mestského zastupiteľstva v Nitre. Nitra, 3. december 2018. Foto: SITA/Martin Havran
NITRA: Ustanovujúce zasadnutie zastupiteľstva
Novozvolený primátor mesta Nitra Marek Hattas (uprostred) a novozvolená viceprimátorka a členka tímu Hattas Michaela Hefková počas zloženia sľubu v rámci Ustanovujúceho zasadnutia Mestského zastupiteľstva v Nitre. Nitra, 3. december 2018. Foto: SITA/Martin Havran

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Daniel BalkoMarek Hattas