Foto: Slovensko bude dovážať plyn zo severu Poľska, vo Veľkých Kapušanoch začali stavať plynovod

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Veľké Kapušany: Výstavba prepojovacieho plynovodu
Zľava: Minister hospodárstva Peter Žiga, predseda vlády Peter Pellegrini, splnomocnenec vlády Poľskej republiky pre strategickú energetickú infraštruktúru Piotr Naimski, tlmočník a predseda predstavenstva Gaz System Tomasz Stępień počas slávnostného začatia výstavby Prepojovacieho plynovodu Poľsko - Slovensko v priestoroch kompresorovej stanice vo Veľkých Kapušanoch. Veľké Kapušany, 18. september 2018. Foto: SITA/Ivan Fleischer

BRATISLAVA 18. septembra (WebNoviny.sk) – Slovensko-poľský plynovod sa pomaly stáva realitou. V utorok sa oficiálne začala v kompresorovej stanici Veľké Kapušany výstavba prepojovacieho plynovodu.

„Dnes, v priestoroch najväčšej kompresorovej stanici svojho druhu v Európskej únii, otvárame ďalšiu významnú kapitolu z hľadiska energetickej bezpečnosti nielen pre Slovensko, ale pre celý región,“ povedal minister hospodárstva Peter Žiga.

Dodal, že Slovensko podporuje projekty, ktoré zvyšujú diverzifikáciu dodávok a prepravných trás nielen v našom regióne, ale v celej Európskej únii. „Nechceme byť odkázaní len na jednu trasu alebo jeden zdroj, pretože to predstavuje riziko pre našu krajinu a ekonomiku,“ zdôraznil minister.

Vyššia konkurencia na trhoch

Slovensko podľa neho bude preferovať projekty, ktoré spĺňajú kritériá existujúcej európskej legislatívy a sú v súlade s definovanými strategickými koridormi.

„V tomto ohľade oceňujeme najmä inštitút Projektov spoločného záujmu (PCI) v rámci Európskej únie. Projekty, ktoré získali tento štatút, vnímame ako strategický nástroj na zvýšenie bezpečnosti dodávok, zvýšenie konkurencie na trhoch s energiou a prispievanie k cieľom EÚ v oblasti energetiky a klímy,“ konštatoval Žiga.

Slovensko-poľský plynovodný projekt má Slovensku zabezpečiť prístup k LNG terminálu vo Świnoujście na severe Poľska, či k prípadným ďalším budúcim zdrojom plynu. Predstavuje možnosť prepojenia aj s ďalšími projektmi v regióne strednej Európy.

„V tejto súvislosti by som rád vyzdvihol grant udelený slovensko-poľskému projektu z finančného nástroja Európskej únie CEF-Energetika vo výške viac ako 107 miliónov eur. Získali sme tento grant napriek silnej konkurencii iných infraštruktúrnych projektov v rámci celej Európske únie,“ uzavrel Žiga. Podotkol, že Slovensko pracuje na ďalšom plynovodnom projekte Eastring, ktorý by mal spojiť Slovensko s Balkánom.

Viaceré zdroje zemného plynu

Prepojovací plynovod Slovensko – Poľsko tvorí kľúčovú časť prioritného koridoru severojužných plynárenských prepojení v strednej a východnej Európe (NSI East Gas), ktorá prispeje k posilneniu bezpečnosti dodávok v regióne a k integrácii plynárenských trhov.

Nový 165-kilometrový plynovod umožní vďaka vytvoreniu doposiaľ chýbajúceho prepojenia medzi poľskou a slovenskou prepravnou sieťou vyššiu diverzifikáciu zdrojov zemného plynu v regióne.

Vďaka novému prepojeniu získajú krajiny strednej a východnej Európy priamy prístup k viacerým zdrojom zemného plynu zo severu, vrátane plne funkčných LNG terminálov v Baltskom mori a z Nórska, ako aj z juhu cez slovensko-maďarské prepojenie a plánovaný plynovod Eastring. Projekt takisto prispeje v tomto regióne k zvýšeniu likvidity na trhu so zemným plynom a tiež k posilneniu solidarity medzi oboma krajinami.

Dokončenie výstavby plynovodu je plánované koncom roka 2021. Prepravná kapacita plynovodu bude 5,7 miliardy metrov kubických ročne. Slovensko-poľský plynovod vyjde slovenskú stranu na vyše 100 miliónov eur.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Peter Žiga
Firmy a inštitúcie MH Ministerstvo hospodárstva SR