Foto: Výborný Peter Sagan sa stal opäť Športovcom roka, medzi kolektívmi miešaný zjazdársky tím

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peter Sagan
Slovenský cyklista Peter Sagan. Foto: archívne, SITA/AP.

BRATISLAVA 22. decembra (WebNoviny.sk) – Víťazom novinárskej ankety Klubu športových redaktorov Slovenského syndikátu (KŠR SSN) Športovec roka sa už po tretí raz (predtým v rokoch 2013 a 2015) a tentoraz absolútne suverénne stal cyklista Peter Sagan.

V jubilejnom 25. ročníku samostatnej slovenskej ankety Sagan triumfoval s historicky rekordným ziskom 1324 bodov pred dvojicou pretekárok z absolútnej svetovej slalomárskej špičky Petrou Vlhovou (975 bodov) a Veronikou Velez Zuzulovou (819).

Saganovo meno sa ako jediné objavilo na všetkých 133 hlasovacích lístkoch, z toho 129-krát na prvom mieste. V roku 2017 Peter Sagan ako prvý v histórii cestnej cyklistiky získal v pretekoch s hromadným štartom tretí titul majstra sveta v sérii.

Triumf slovenských zjazdárov

V súťaži kolektívov si premiérový triumf v ankete pripísalo miešané družstvo Slovenska v zjazdovom lyžovaní, ktoré na majstrovstvách sveta 2017 v zložení Veronika Velez Zuzulová, Petra Vlhová, Matej Falat a Andreas Žampa senzačne získalo striebornú medailu.

V kategórii kolektívov bol súboj o víťazstvo oveľa tesnejší ako medzi jednotlivcami. Miešané družstvo SR v zjazdovom lyžovaní len o 13 bodov predstihlo družstvo futbalistov SR do 21 rokov, tretia skončila vodnoslalomárska hliadka 3xC1 v zložení Alexander Slafkovský, Michal Martikán a Matej Beňuš.

Miešaný zjazdársky tím je medzi najúspešnejšími kolektívmi nováčikom, futbalová „dvadsaťjednotka“, pravda v odlišnom zložení než v minulosti, tam figuruje po štvrtý raz (vyrovnala druhé miesto z roku 1999) a hliadka singlkanoistov na divokej vode, ktorá v rovnakom zložení získala už siedmy titul majstrov sveta v sérii, po piaty raz (v rokoch 1997 a 2014 skončila druhá).

Mimoriadna cena pre Kuzminovú

Mimoriadnou cenou ocenili organizátori biatlonistku Anastasiu Kuzminovú, ktorá dosiahla mimoriadne výsledky v prebiehajúcej sezóne Svetového pohára až po uzávierke ankety Športovec roka 2017 (tá bola 5. decembra).

Titul Paralympionička roka získala zrakovo znevýhodnená zjazdárka Henrieta Farkašová. Za Športovú legendu na slávnosti v činohernej sále nového Slovenského národného divadla vyhlásili olympijského víťaza v chôdzi na 20 km zo Soulu 1988 Jozefa Pribilinca.

Štvrté miesto obsadil atletický objav roka šprintér Ján Volko, piate tenistka Magdaléna Rybáriková, šieste futbalista Marek Hamšík, siedme vodný slalomár Alexander Slafkovský, ôsme horolezec Peter Hámor (za 25 rokov slovenskej ankety vôbec prvý zástupca tohto športu v top 10), deviate dvojica kajakárov na hladkej vode Peter Gelle, Adam Botek a na desiatom deblkanoisti Ladislav a Peter Škantárovci.

Nováčikovia Volko aj Rybáriková

Z tohtoročných laureátov sa Velez Zuzulová objavila v top 10 už ôsmy raz (tretím miestom vyrovnala svoje maximum z roku 2013), Sagan po siedmy raz v sérii (počet celkových umiestení v najlepšej trojke má 3-2-1), Hamšík po šiesty raz (najvyššie skončil v roku 2015 – piaty). Nováčikmi v prvej desiatke sú Volko, Rybáriková, Hámor a dvojica Gelle-Botek (Gelle však vo dvojici s Vlčekom obsadil v roku 2011 štvrté miesto).

Sagan sa tretím víťazstvom v ankete zaradil za šesťnásobnú najúspešnejšiu športovkyňu Slovenska, plavkyňu Martinu Moravcovú (1993, 1995, 1998, 2000, 2001 a 2003) a za štvornásobného víťaza, vodného slalomára Michala Martikána (1996, 1997, 2007 a 2008). Odpútal sa od dvojnásobných víťazov ankety, vodných slalomárov Petra a Pavla Hochschornerovcov (2009 a 2011) a biatlonistky Anastasie Kuzminovej (2010 a 2014).

Po jednom triumfe v novinárskej ankete získali cestný cyklista Milan Dvorščík (1994), športový strelec Jozef G?nci (1999), hokejista Peter Bondra (2002), vodná slalomárka Elena Kaliská (2004), tenista Dominik Hrbatý (2005), snoubordista Radoslav Židek (2006) a atlét Matej Tóth (2016).

Nová legenda – olympijský šampión v chôdzi

Atlét Jozef Pribilinec bol za Športovú legendu vyhlásený ako ôsmy v poradí. Pred ním KŠR udelil tento titul boxerovi Jánovi Zacharovi (2010), hokejistovi Jozefovi Golonkovi (2011), futbalistovi Jozefovi Adamcovi (2012), hádzanárovi Antonovi Frolovi (2013), atlétke Eve Šuranovej (2014), krasokorčuliarovi Karolovi Divínovi (2015) a športovej gymnastke Marianne Krajčírovej-Némethovej (2016).

Prvýkrát hlasovali aj olympijskí medailisti

V ankete Športovec roka 2017 hlasovalo spolu 133 respondentov, ktorí dali svoje hlasy dovedna 51 jednotlivcom a 12 športovým kolektívom. Organizátori ankety dali premiérovo šancu okrem športových novinárov hlasovať aj niekoľkým bývalým špičkovým športovcom, ktorí už ukončili súťažnú kariéru – olympijským medailistom z éry samostatnosti Slovenskej republiky a individuálnym víťazom ankety Športovec roka.

Z dovedna trinástich športovcov, ktorí dostali možnosť, využili príležitosť hlasovať jedenásti, dvaja však neposlali platné hlasy (uviedli len meno prvého jednotlivca a kolektívu, podľa kritérií ankety však platný hlasovací lístok musel obsahovať poradie 10 jednotlivcov a 13 kolektívov).

Platne hlasovali plavkyňa Martina Moravcová, strelec Jozef G?nci, biatlonista Pavol Hurajt, kajakári Juraj Bača, Michal a Richard Riszdorferovci, cyklista Milan Dvorščík, tenista Dominik Hrbatý a hokejista Peter Bondra.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Adam BotekAlexander SlafkovskýAnastasia KuzminováAndreas ŽampaDominik HrbatýElena KaliskáHenrieta FarkašováJán VolkoJuraj BačaMagdaléna RybárikováMarek HamšíkMartina MoravcováMatej BeňušMatej FalatMatej TóthMichal MartikánPavol HurajtPeter BondraPeter GellePeter HámorPeter SaganPetra VlhováRadoslav ŽidekVeronika Velez-Zuzulová