Francúzi záujemcom vymenili už cez 200 nekvalitných medailí z olympijských a paralympijských hier v Paríži - FOTO

Bezprostredne po skončení oboch podujatí sa začali množiť sťažnosti držiteľov cenných kovov, že ich odmeny za elitné športové výkony veľmi rýchlo zmenili farbu prípadne utrpeli iné poškodenie.
Matej Beňuš
Slovenský reprezentant Matej Beňuš s bronzovou medailou po finále C1 mužov na olympiáde v Paríži. Vaires-sur-Marne, 29. júl 2024. Foto: SITA/Martin Medňanský.

Francúzska štátna mincovňa Monnaie de Paris dostala od športovcov spolu 220 žiadostí o výmenu chybných či poškodených medailí udelených počas vlaňajších olympijských a paralympijských hier v Paríži.

Bezprostredne po skončení oboch podujatí sa začali množiť sťažnosti držiteľov cenných kovov, že ich odmeny za elitné športové výkony veľmi rýchlo zmenili farbu prípadne utrpeli iné poškodenie.

A Mincovňa reagovala promptne. Sľúbila, že je pripravená záujemcom zaistiť náhradné medaily identické s originálmi, pričom na zvýšenie odolnosti na nich plánovala aplikovať vrstvu laku.

„Niektoré medaily sme už nahradili a na žiadosť športovcov pokračujeme v uvedene operácii. Od augusta 2024 sme spravili všetko, čo bolo v našich silách, aby sme zaistili výmenu cenných kovov,“ uvádza sa vo vyhlásení mincovne.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Medzinárodný olympijský výbor (MOV) v januári 2025 uviedol, že „chybné“ medaily bude systematicky nahrádzať. Francúzska mincovňa ich radšej nazýva „poškodené“.

Niektorí olympionici z parížskych hier sa na sociálnych sieťach podelili o fotografie stavu svojich medailí. Jedným z prvých bol americký skejtbordista Nyjah Huston, ktorý 29. júla získal bronz v disciplíne street. O desať dní neskôr zverejnil fotku svojej medaily a sťažoval sa na jej kvalitu.

„Tieto olympijské medaily vyzerajú skvele, keď sú úplne nové, ale potom som ich nechal chvíľu v kontakte s mojou kožou a počas víkendu ju nosili aj moji priatelia. A zjavne nie sú také kvalitné, ako by ste si mysleli. Vyzerá to drsne. Dokonca aj spredu. Začína sa to trochu odlamovať,“ uviedol Huston. Kritikou nešetril ani francúzsky plavec Yohann Ndoye-Brouard.

Spomenutých 220 medailí tvorí približne štyri percentá z celkového poštu 5084 udelených kovov na parížskych olympijských a paralympijských hrách.

Navrhla ich francúzska značka luxusných šperkov a hodiniek Chaumet a vytvorila ich francúzska mincovňa. Jej súčasťou sú aj zachované kusy železa z pôvodnej Eiffelovej veže, ktoré uskladnili po rekonštrukčných prácach v 20. storočí.

Firmy a inštitúcie: MOV Medzinárodný olympijský výbor

Odporúčané