PARÍŽ 9. apríla (WEBNOVINY) – Francúzsky premiér Jean-Marc Ayrault v utorok nariadil svojim ministrom, aby do budúceho týždňa zverejnili údaje o svojich bankových účtoch.
Socialistická administratíva prezidenta Francoisa Hollanda sa takto snaží reagovať na škandál, ktorý odštartovala kauza dnes už bývalého ministra rozpočtu Jérôma Cahuzaca, ktorý pod tlakom dôkazov o tajnom konte vo Švajčiarsku musel rezignovať zo svojej funkcie.
Pozíciu vlády skomplikovalo minulotýždňové zverejnenie informácií o desaťtísícoch majiteľoch tajných kont v daňových rajoch, kde mal mať uložené peniaze aj jeden z lídrov Hollandovej volebnej kampane. Prezident preto ešte začiatkom apríla prisľúbil sprísnenie legislatívy s cieľom úplnej transparentnosti týkajúcej sa majetku verejných činiteľov.
Premiér avizuje, že návrh predloží do konca apríla a parlament ho schváli do leta. Jeho súčasťou budú tvrdé tresty za porušenie pravidiel v záujme boja proti daňovým podvodom. Vláda sa takto pokúša reagovať na rapídne upadajúcu verejnú podporu vlády a prezidenta, ktorý sú vo svojich funkciách takmer rok.
Cahuzac v marci odstúpil po začatí vyšetrovania medializovaných informácií o jeho tajnom konte vo Švajčiarsku, kde si údajne schoval peniaze pred francúzskymi daňovými úradmi. Informácie sa ukázali byť pravdivé a podľa prezidenta exminister tým „urazil republiku, oklamal najvyššie orgány krajiny, hlavu štátu, predsedu vlády, parlament a celý francúzsky ľud“.
Cahuzac bol pritom priamo zodpovedný za boj s daňovými podvodníkmi. Ako ukázalo vyšetrovanie švajčiarskych orgánov, exminister mal tajný účet vo švajčiarskej banke od 90. rokov do roku 2010, k čomu sa údajne priznal na zvukovom zázname rozhovoru s jeho poradcom. Peniaze následne previedol do Singapuru. Pôvodne však tvrdil, že je nevinný a obvinenia voči jeho osobe označil za „nactiutŕhanie“. Nakoniec však potvrdil účet v hodnote 600-tisíc eur.
Hollandova vláda pod tlakom zlej hospodárskej situácie vo Francúzsku vyhlásila boj neplatičom daní a bohatým, ktorí svoje zisky nezdaňujú, alebo zdaňujú nedostatočne. Súčasťou tejto iniciatívy bol aj návrh 75-percentnej dane na ročné zisky prevyšujúce milión eur. Ústavný súd ho však koncom roku 2012 označil za