Rozvoj vzájomných vzťahov medzi Slovenskom a Francúzskom patrí k prioritám slovenskej zahraničnej politiky. Povedal to po svojom prvom telefonáte minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nom. SaS) so svojím rezortným partnerom z Francúzska Jean-Yves Le Drianom. Podľa oboch predstaviteľov je pre zvládnutie súčasných výziev, ktoré priniesla pandémia, mimoriadne dôležitá podpora spoločného európskeho riešenia krízy.
Priorita zahraničnej politiky
Hlavné priority novej slovenskej vlády, strategické partnerstvo Slovenska s Francúzskom, ale aj aktuálny vývoj v európskom a medzinárodnom prostredí boli témami telefonického rozhovoru šéfov diplomacie Slovenska a Francúzska. Korčok upozornil, že Francúzsko, ktoré stálo pri vzniku československej štátnosti, je pre Slovensko strategickým partnerom.
Korčok sa zhodol s nemeckým šéfom zahraničia o nevyhnutnosti oživovania ekonomík, musí sa však postupovať opatrne
„Je zároveň kľúčovým investorom a obchodným partnerom Slovenskej republiky, vytvára tisíce pracovných miest a naša vláda má preto eminentný záujem o vytváranie dobrých podmienok na napredovanie a rozvoj vzájomných vzťahov,“ zdôraznil šéf slovenskej diplomacie. Podľa neho patrí rozvoj vzájomných vzťahov s Francúzskom k prioritám slovenskej zahraničnej politiky. „Máme preto záujem obnoviť intenzitu politických a pracovných stretnutí hneď ako to situácia umožní,“ povedal šéf diplomacie.
Úzka spolupráca pri riešení pandémie
Obaja predstavitelia sa zhodli na tom, že len spoločným prístupom dokážu členské štáty Európskej únie (EÚ) najlepšie reagovať na bezpečnostné, sociálne, ekonomické a zdravotnícke výzvy, pred ktoré ich stavia kríza spôsobená pandémiou. „S Francúzskom a ostatnými členskými štátmi chceme úzko spolupracovať pri riešení následkov pandémie,“ poznamenal Korčok s tým, že potreba koordinovaného postupu členských štátov EÚ je nevyhnutná.
Podľa oboch ministrov je pre zvládnutie globálnych výziev mimoriadne dôležitá podpora multilateralizmu, a preto Korčok ocenil iniciatívu Francúzska v Organizácii pre zákaz chemických zbraní (OPCW). „Je nevyhnutné využiť všetky prostriedky, aby použitie chemických zbraní, ako napríklad v Sýrii, neostalo bez následkov. Toto bol hlavný dôvod, prečo sa aj Slovensko k vyhláseniu pridalo,“ uzavrel minister.