Francúzsko musí zmeniť dôchodky, dane a znížiť výdavky

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Francúzsko
Foto: SITA/AP

BRUSEL, PARÍŽ 30. mája (WEBNOVINY) – Francúzsko musí tento rok dostať pod kontrolu verejné výdavky, znížiť náklady zamestnávateľov a reformovať svoj dôchodkový systém, aby si zaslúžilo predĺžený termín na dosiahnutie cieľa deficitu definovaného EÚ.

V stredu o tom informovala Európska komisia (EK).

„Dodatočný čas by sa mal využiť rozumne na klesajúcej konkurencieschopnosti Francúzska,“ povedal na tlačovej konferencii prezident EK José Manuel Barroso s tým, že od Paríža sa čaká „veľmi veľa“.

Druhá najväčšia ekonomika Európy podľa EK musí tiež zjednodušiť svoj daňový systém, aby pomohla podnikateľom. „Myslím si, že vo Francúzsku rastie konsenzus o tom, že tieto reformy sú potrebné,“ vyhlásil Barroso.

Komisia Paríž varovala, že tento a budúci rok očakáva rast miery nezamestnanosti vo Francúzsku až na 10,9 %, čo je v rozpore so sľubom vlády zastaviť stúpajúci trend do konca roka. Brusel tiež chce, aby vláda znížila svoj cieľový plán rozpočtového deficitu na tento rok na 3,9 % HDP, 3,6 % v budúcom roku a 2,8 % v roku 2015.

„Európska komisia nám nemôže diktovať, čo máme urobiť, môže len povedať, že Francúzsko musí vyvážiť svoje verejné financie,“ povedal novinárom v reakcii francúzsky prezident Francois Hollande. Paríž tvrdí, že dokáže svoj rozpočtový deficit dostať pod kontrolu už začiatkom budúceho roka, EK však varovala, že by si to vyžadovalo prílišné úspory, čo by mohlo ohroziť zotavovanie ekonomiky. Francúzske hospodárstvo pritom od poslednej recesie pred štyrmi rokmi stagnuje, v posledných dvoch kvartáloch sa zmenšovalo a počet nezamestnaných dosahuje rekordné hodnoty.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe François HollandeJosé Manuel Barroso
Firmy a inštitúcie EK Európska komisia