Francúzsko vyhralo majstrovstvá v hádzanej

HADzANA
Ilustračné foto Foto: SITA/AP

MALMÖ 30. januára (WEBNOVINY) – Hádzanári Francúzska obhájili titul svetových šampiónov, keď v nedeľňajšom finále na 22. majstrovstvách sveta vo Švédsku zdolali v Malmö reprezentantov Dánska 37:35 po predĺžení (31:31, 15:12). Hráči z krajiny galského kohúta si na severe kontinentu, kde ani v jednom z desiatich duelov nenašli premožiteľa (jediný bod stratili remízou v základnej skupine so Španielmi), vybojovali svoje štvrté svetové zlato a celkovo ôsmy kov z MS (4 – 1 – 3). V počte prvenstiev sa Francúzi už vyrovnali Švédom a Rumunom.

Zverenci trénera Clauda Onestu potvrdili svoju súčasnú dominanciu v mužskej hádzanej, keď vyhrali už štvrté vrcholné podujatie za sebou (OH 2008, MS 2009, ME 2010 a MS 2011). „Staronoví“ majstri sveta získali finančnú prémiu 200 000 švajčiarskych frankov a zabezpečili si priamy postup na MS 2013 v Španielsku, ako aj OH 2012 v Londýne.

Dánom nevyšiel ani druhý pokus o zisk titulu na MS. V roku 1967 tiež vo Švédsku nestačili vo finále svetového šampionátu na československý výber. Zverenci trénera Ulrika Wilbeka tentoraz zdolali deväť protivníkov za sebou, ale posledný krok k pomyselnému trónu im nevyšiel. Ich víťazné ťaženie zastavilo favorizované francúzske družstvo. Prvá prehra na MS 2011 (hoci v riadnom hracom čase neprehrali ani raz) prisúdila severanom „len“ strieborné medaily, ktoré sú pre nich celkovo tretím cenným kovom v histórii (0 – 2 – 1), ako aj odmenu 150 000 frankov.

Víťazom zápasu o 3. miesto stali Španieli, ktorí si v nedeľu poradili v Malmö s domácim Švédskom tesne 24:23 (11:11), keď rozhodujúci náskok získali v záverečnej päťminútovke. Hádzanári z Pyrenejského polostrova, ktorí si rozdelia 75 000 frankov, teda využili šancu na druhé pódiové umiestnenie po šiestich rokoch. Pri tom premiérovom získali na MS 2005 v Tunisku dokonca zlato.

Na smútok domácich fanúšikov nezískali Švédi prvé medaily z MS po desiatich rokoch a zostal pre nich len 4. stupienok, zároveň si odnesú prémiu 25 000 frankov.

Reprezentácie z 2. až 7. miesta si vybojovali miestenky na olympijské kvalifikačné turnaje, na ktorých sa v máji 2012 rozhodne o účastníkoch londýnskych OH. Slovenskí hádzanári nedokázali zopakovať svoju 10. priečku zo šampionátu spred dvoch rokov v Chorvátsku a v konečnom poradí obsadili až 17. pozíciu.

Výsledky:

finále (Malmö):

Francúzsko – Dánsko 37:35 po predĺžení (31:31, 15:12)

Zostavy a góly:

Francúzsko: Omeyer, Karaboue – J. Fernandez 5/1, Dinart , Barachet 3, B. Gille 4, Joli 1/1, Honrubia, N. Karabatic 10, Junillon, Accambray 2, Abalo 5, Sorhaindo, Guigou 7/2, Bosquet, Bingo

Dánsko: Landin Jacobsen, Rasmussen – Mogensen, M. Christiansen 1, Boesen 2, Lauge Schmidt, L. Christiansen 5/2, Eggert Jensen 3/1, Spellerberg 4, Knudsen 2, Nöddesbo 3, Svan Hansen, Lindberg 3, Toft Hansen 2, Söndergaard Sarup, M. Hansen 10, Nielsen

Pok. hody: 7/4 – 3/3 , vylúčení: 4 – 5, rozhodovali: Raluy López a Sabroso Ramírez (obaja Šp.) , 12 462 divákov

Francúzi sa v úvode ujali vedenia 2:0. Svoj náskok, ktorý bol po štvrťhodine hry už trojgólový (9:6), si udržavali až do 20. min. Vtedy Eggert Jensen vyrovnal z pokutového hodu na 9:9, ale záverečná časť I. polčasu patrila opäť obhajcom. Svojmu severskému súperovi znovu ušli, keď strelili štyri góly v rade a napokon odchádzali na polčasovú prestávku za priaznivého stavu 15:12.

Aj druhé dejstvo sa vyvíjalo v prospech Francúzov. Dáni sa však nevzdávali a v 49. min najlepší strelec družstva i šampionátu Hansen vyrovnal na 24:24. Potom išli do vedenia opäť hráči v modrých dresoch, no po góle skúseného L. Christiansena bolo 29:29. Dráma pokračovala až do záveru riadneho hracieho času. Najskôr Guigou skóroval zo sedmičky, následne B. Gille nevyužil tutovku na zvýšenie náskoku na dva góly. Dáni odpovedali presným zásahom Boesena v oslabení, ale potom sa presadil Karabatic (31:30). Ani to však obhajcom nestačilo, keďže faulu sa dopustil „smoliar“ B. Gille a početnú prevahu vďaka vylúčeniu i hre bez brankára využil dve sekundy pred koncom 60. min Spellerberg (31:31).

V predĺžení dánski hádzanári dokonca naklonili skóre na svoju stranu (33:32), čo sa im podarilo prvý a zároveň poslednýkrát vo finále. Francúzi otočili stav na 36:34 a keď Omeyer chytil minútu pred koncom prvého predĺženia strelu Hansena zdalo sa byť rozhodnuté. Zverenci trénera Onestu však vzápätí spravili chybu, ktorú potrestal Hansen a vykresal iskierku nádeje pre Dánov. Z vyrovnania však už nič nebolo, keďže Guigou dve sekundy pred koncom spečatil francúzsky triumf 37:35.

zápas o 3. miesto (Malmö):

Španielsko – Švédsko 24:23 (11:11)

Najviac gólov: Gurbindo-Martínez a Aguinagalde-Akizu po 4, Romero-Fernández 4/1 – Källman 6, Larholm 5, O. Carlén 4

Konečné poradie MS 2011: 1. Francúzsko, 2. Dánsko, 3. Španielsko, 4. Švédsko, 5. Chorvátsko, 6. Island, 7. Maďarsko, 8. Poľsko, 9. Nórsko, 10. Srbsko, 11. Nemecko, 12. Argentína, 13. Kórejská republika, 14. Egypt, 15. Alžírsko, 16. Japonsko, 17. Slovensko, 18. Rakúsko, 19. Rumunsko, 20. Tunisko, 21. Brazília, 22. Čile, 23. Bahrajn, 24. Austrália