Futbal: Slovensko zdolalo Azerbajdžan a získalo dôležité tri body, v početnej výhode rozhodol Haraslín (foto)

Futbal (Liga národov): Azerbajdžan - Slovensko
Futbalisti Slovenska pred zápasom proti Azerbajdžanu v C-divízii Ligy národov 2024/2025. Baku, 14. október 2024. Foto: SITA/AP.
Tento článok pre vás načítala AI.
  • aktualizované 14. októbra 20:05

Slovenskí futbalisti vo svojom štvrtom zápase C-divízie Ligy národov 2024/2025 zvíťazili v Baku nad domácom Azerbajdžanom 3:1 a v tabuľke majú 10 bodov.

Zverenci trénera Francesca Calzonu v septembrových úvodných dvoch dueloch najprv zvíťazili v Taline nad Estónskom (1:0), potom aj v Košiciach nad Azerbajdžanom (2:0) a v piatok remizovali v Bratislave so Švédskom 2:2. Azerbajdžan je zatiaľ bez bodu v tabuľke posledný, prehral doma s „tromi korunkami“ (1:3), následne v Košiciach so Slovenskom (0:2) aj v estónskom Taline (1:3) a čiernu sériu neprerušil ani v pondelok v druhom súboji proti našim reprezentantom.

V novembri čaká na slovenský tím duel vo Švédsku a doma proti Estónsku. Víťaz skupiny si zaistí priamy postup do B-divízie, tím zo 4. priečky zostúpi do D-divízie alebo absolvuje baráž. Šancu postúpiť nahor získa aj druhý tím, ktorý nastúpi v play-off proti jednému z tretích výberov v skupinách B-divízie.

Liga národov 2024/2025 (C-divízia)

• Baku

Azerbajdžan – Slovensko 1:3 (1:1)

• Štadión Tofiqa Bahramova

15. min. – 0:1 R. Mammadov (vl.)
38. min. – 1:1 T. Bayramov
75. min. – 1:2 L. Haraslín
87. min. – 1:3 D. Ďuriš

Žlté karty:
45. a 70. M. Emreli, 61. Q. Aliyev

Červená karta:
70. M. Emreli (po 2. ŽK)

strely celkovo (na bránu): 11:10 (2:3), rohové kopy: 5:6, ofsajdy: 1:0, držanie lopty (v %): 43 – 57, rozhodcovia: Rohit Saggi – Morten Jensen, Anders Olav Dale (všetci Nór.)

Azerbajdžan: Dzhenetov – Aliyev (84. Huseynov), Mammadov, Huseynov, Kryvotsiuk (46. Mahmudov) – Isayev (76. Dadashov), Nuriyev (88. Abdullayev), Cafarquliyev – Bayramov, Emreli, Sheydayev (76. Ahmadzada)
Slovensko: Rodák – Pekarík (90. Tomič), Šatka, Škriniar, Hancko – Lobotka (84. Hrošovský), Duda (90. Rigo), Bénes – Suslov, Haraslín (84. Ďuriš) – Strelec (84. Tupta)

I. polčas

V deviatej minúte duelu prišla prvá polovičná šanca Slovákov pri piskote domácich fanúšikov. Šikovná kombinácia, ktorá skončila nepresnou prihrávkou na Stanislava Lobotku v šestnástke Azerbajdžanu, však veľký vzruch nepriniesla.

O päť minút neskôr prišiel dlhý pas za obranu domácich, napokon z toho bol rohový kop. Ten bol rozohraný nakártko, naši držali loptu, vymenili si ju Haraslín s Hanckom. Posledný menovaný poslal prudký center po zemi do šestnástky a smoliar Mammadov ju stečoval za chrbát svojho brankára – 0:1.

Radosť slovenských futbalistov po vlastnom góle Azerbajdžanu počas zápasu C-divízie Ligy národov 2024/2025. Baku, 14. október 2024. Foto: SITA/AP.

Po skvelom centri mal Bayramov z piatich metrov gól na kopačke, no vyrovnanie odmietol. Trafil iba výborne stojaceho Rodáka. V 28. minúta Duda skvelým spôsobom našiel voľného Haraslína, no ten lavačkou minul bránu.

Svoju druhú šancu v zápase však už Baymarov využil. Po presnom centri Sheydayeva na jeho hlavu dokázal usmerniť loptu za Rodákov chrbát. Domáci zaslúžene vyrovnali – 1:1. Na konci prvého polčasu videl domáci futbalista Emreli žltú kartu za faul na Lobotku a následné protesty.

II. polčas

Domáci začali z ostra, mali hneď dve šance v úvodných troch minútach. Pri jednej situácii musel zachraňovať Škriniar za chrbtom Rodáka.

Aktivita Azerbajdžanu pokračovala, v 58. minúte mal Bayramov na hlave druhý gól, no zatiaľ odmietol byť hrdinom a hlavičkoval tesne nad.

Po hre rukou videl žltú kartu Aliyev. Po následnom priamom kope a rohu mali Slováci šancu, no hlavička letela vysoko nad. V 64. minúte mal poloodkrytú bránu Strelec, no ďalší gól v najcennejšom drese nepridal. Zdá sa, že sa naši postupne prebúdzajú a chcú opäť viesť v tomto zápase.

Slovenský reprezentant Lukas Haraslín počas zápasu proti Azerbajdžanu v C-divízii Ligy národov 2024/2025. Baku, 14. október 2024. Foto: SITA/AP.

V 70. minúte prišla výrazná pomoc pre slovenských futbalistov. Po faule domáceho Emreliho mu ukázal rozhodca druhú žltú kartu v dueli a posiela ho predčasne po sprchy.

Už po piatich minútach prišlo vykúpenie v podobe Haraslínovho gólu. Pekná obaľovačka spoza šestnástky sa ocitla za bezmocným brankárom domácich – 1:2.

Po viacerých zmenách na oboch stranách sa hra trošku rozháralo, čo naši využili prihrávkou za obranu. Noví hráči na ihrisku Tupta s Ďurišom vyprodukovali sľubnú šancu na ďalší gól v domácej sieti – 1:3.

V nadstavenom čase uzavrel Azerbajdžan duel nepresnou strelou v našej šestnástke.