Futbal: Slovensko v Lige národov zdolalo Estónsko, rozhodol gól Suslova (foto)

Futbal: Estónsko - Slovensko (Liga národov / C divízia)
Slovenský reprezentant László Bénes padá po súboji s Joonasom Tammom z Estónska počas zápasu 1. skupiny C-divízie Ligy národov. Tallin, 5. september 2024. Foto: SITA/AP.
  • aktualizované 5. septembra 22:51

Slovenskí futbalisti začali svoje účinkovania v 1. skupine C-divízie Ligy národov triumfom v estónskom Talline nad domácou reprezentáciou. Jediný gól v 70. minúte strelil Tomáš Suslov, ešte predtým sieť rozvlnil aj Rauno Sappinem, ale jeho presný zásah pre ofsajd neplatil.

Ďalším súperom Calzonovej družiny budú v nedeľu od 18:00 reprezentanti Azerbajdžanu, ktorí vo štvrtok v Baku podľahli Švédom 1:3. Bude to premiérový duel slovenského národného tímu, v Košickej futbalovej aréne, ktorá by mala byť vypredaná.

Zverenci trénera Francesca Calzonu majú v C-divízii jasný cieľ – uhrať také výsledky, aby z toho bol postup do „béčka). Rovnaký cieľ mali Slováci aj pred dvoma rokmi, ale vtedy to proti Kazachom, Bielorusom a Azerbajdžancom nezvládli aj preto, že sa končila éra trénera Štefana Tarkoviča a začínala sa púť nového reprezentačného kouča Calzonu. Vtedy získali slovenskí reprezentanti v šiestich zápasoch iba sedem bodov a v tabuľke 3. skupiny obsadili tretie miesto.

Liga národov / C-divízia

• Tallinn (A. Le Coq Arena)

Estónsko – Slovensko 0:1 (0:0)

• hralo sa od 20.45 SELČ

* gól R. Sappinena v 68. min. pre ofsajd zrušil VAR
70. min. – 0:1 T. Suslov

Žlté karty:
38. A. Tamm, 90. R. Shein – 28. A. Obert, 55. R. Boženík, 87. D. Vavro, 90.+5 D. Hancko, 90.+5 M. Dúbravka

strely celkovo (na bránu): 5:25 (2:6), rohové kopy: 1:7, ofsajdy: 1:0, držanie lopty (v %): 43 – 57, rozhodcovia: Matej Jug – Matej Žunić, Manuel Vidali (všetci Slovin.)

Estónsko: Hein – Lilander, J. Tamm, Mets, Schjönning-Larsen – Miller (79. Jakovlev), Ainsalu (69. Palumets), Shein, Siňavskij (84. Saarma) – Sappinen – A. Tamm (70. Vetkal)
Slovensko: Dúbravka – Pekarík (90.+2 Gyömbér), Škriniar, Obert (65. Vavro), Hancko – Duda (83. Rigo), Lobotka, Bénes (83. Bero) – Suslov, Boženík (65. Strelec), Haraslín

Na Štadióne Lilleküla mali Slováci herne navrch už v prvom polčase, no napriek viacerým gólovým príležitostiam a až dvanástim streleckým pokusom, nenašli recept na domáceho brankára Karla Heina. Do vyložených príležitostí sa postupne dostali Tomáš Suslov, Lukáš Haraslín či Lászlo Bénes.

K otváraciemu gólu nechýbalo veľa ani Dávidovi Hanckovi, ktorý v 50. minúte strelu z prvej namieril iba do brvna súperovej bránky. O šesť minút neskôr sa na konštrukcii estónskej bránky zastavil aj pokus z diaľky od Ondreja Dudu. Súperovu sieť napli ako prví Estónci, no zásah Sappinena zo 68. minúty pre ofsajd neplatil.

Zakončovateľské prekliatie Slováci napokon zlomili 70. minúte, keď Tomáš Suslov skóroval z bezprostrednej blízkosti. V záverečnej dvadsaťminútovke sa domáci smerom dopredu výrazne zlepšili, no brankára Martina Dúbravku neprekonali.

Hlasy

• zdroj: Sport TV

Francesco Calzona (tréner reprezentácie): „Tri body su dôležité a zaslúžené. Hlavne v prvom polčase sme hrali futbal vysokej úrovne. Po zmene strán to súper po góle už len nakopával, čo nebolo jednoduché ubrániť, keďže nám odchádzali aj sily. Noví chalani mi musia dokázať aby hrali. Obert to dokázal, preto dnes hral. Nad Azerbajdžanom budeme premýšľať až zajtra.“

Tomáš Suslov: „Prišli sme si sem pre tri body a tie máme. Vedeli sme, že to bude náročný zápas, keďže sa dalo čakať, že súper bude v bloku, to sa nikdy neprekonáva ľahko. Počítali sme s tým, že to môže byť o jednom góle. Už po polčase sme mohli vyhrávať 3:0, ale ešte raz opakujem, najdôležitejšie sú tri body, ktoré sme získali.“

Slovenský reprezentant Tomáš Suslov počas zápasu proti Estónsku v 1. skupine C-divízie Ligy národov. Tallin, 5. september 2024. Foto: SITA/AP.
Slovenský reprezentant Milan Škriniar hlavičkuje loptu v zápase proti Estónsku v 1. skupine C-divízie Ligy národov. Tallin, 5. september 2024. Foto: SITA/AP.
Estónec Mihkel Ainsalu sa snaží zastaviť Lászlóa Bénesa počas zápasu 1. skupine C-divízie Ligy národov. Tallin, 5. september 2024. Foto: SITA/AP.