G20 má návrhy pre finančný systém, môžu predísť kríze

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peniaze
Foto: SITA/AP

CAIRNS 22. septembra (WEBNOVINY) – Ministri financií a šéfovia centrálnych bánk skupiny G20 naznačili pokrok pri zvyšovaní odolnosti svetového finančného systému a pri plátaní dier v daňových systémoch, ktoré využívali veľké nadnárodné spoločnosti. Spoločnou obavou je riziko nepokojnej ekonomickej situácie v Európe, ktoré ťahá ostatných nadol. Americký minister financií Jack Lew hovorí o rozdieloch vo „filozofii“, pričom narážal na niektorých svojich európskych kolegov.

‚Kapitálový vankúš‘ nie je finálny

Zároveň na stretnutí predstaviteľov skupiny G20 v austrálskom meste Cairns padlo takmer tisíc návrhov na podporu hospodárskeho rastu. Tieto návrhy sa budú formálne schvaľovať na summite G20 v Brisbane, v novembri. „Sme rozhodnutí zvýšiť rast a krajiny sú ochotné použiť všetky makroekonomické úrovne, teda monetárnu, fiškálnu a štrukturálne politiky na zvládnutie výziev,“ povedal austrálsky minister financií Joe Hockey.

Predstavitelia G20 riešili aj otázku kapitálovej primeranosti bánk. Člen Rady Guvernérov Európskej centrálnej banky Christian Noyer uviedol, že „kapitálový vankúš“ na úrovni 16 percent rizikovo vážených aktív je realistický, nie však finálny. Tieto opatrenia majú zabrániť opakovaniu globálnej finančnej krízy.

Daňovým únikom má zabrániť komunikácia

Skupina G20 zároveň pripravila plán právneho rámca, na základe ktorého by sa zlepšila výmena informácií medzi krajinami, čo by malo prispieť k zabraňovaniu daňovým únikom. V nedeľu to vyhlásil francúzsky minister financií Michel Sapin.

Ten uviedol, že 47 krajín sa už dohodlo na výmene informácií s tým, že začne platiť do roku 2017, ďalšie sa pridajú do roku 2018. Zároveň uviedol, že bude narastať tlak na 14 krajín, ktorých štandardy sú neadekvátne. Tieto krajiny však nemenoval.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Christian NoyerMichel Sapin
Firmy a inštitúcie ECB Európska centrálna bankaG20