Gašpar podal trestné oznámenie pre návrh na stíhanie Kanderu, účelové bolo vraj aj uznesenie voči Santusovej (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Tibor Gašpar, Robert Fico
Sprava v popredí: Predseda vlády SR Robert Fico a poslanec NR SR Tibor Gašpar počas tlačového vyhlásenia predsedu vlády SR Roberta Fica na Úrade vlády SR. Bratislava, 10. január 2024. Foto: SITA/Milan Illík
Tento článok pre vás načítala AI.

aktualizované 23. januára, 16:47

Koaličný poslanec Tibor Gašpar (Smer-SD) podal trestné oznámenie pre podľa neho účelový realizačný návrh na stíhanie prvého námestníka generálneho prokurátora Jozefa Kanderu.

Stíhanie tímu Oblúk

Ako v utorok ďalej uviedol pre médiá, má informácie o tom, že stíhanie vedené Národnou kriminálnou agentúrou voči tímu policajnej inšpekcie Oblúk bolo pripravované účelovo. Uznesenie o začatí stíhania neskôr zrušil práve Kandera prostredníctvom paragrafu 363 Trestného poriadku.

Išlo o uznesenie voči (Diane) Santusovej a jej kolegom,“ povedal Gašpar. Kandera podľa neho uznesenie zrušil, pretože prišlo k nezákonnému rozhodnutiu v prípravnom konaní. „Ja sa domnievam, že každé takéto nezákonné rozhodnutie môže v zmysle dozorovej činnosti zrušiť nadriadená prokuratúra,“ doplnil Gašpar.

Zisťovanie existencie spisu

Úrad inšpekčnej služby rezortu vnútra preverí, či existoval zámer Národnej kriminálnej agentúry stíhať prvého námestníka generálneho prokurátora Jozefa Kanderu. Pre médiá to v pondelok 15. januára povedal minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v súvislosti s údajným realizačným návrhom, ktorý zverejnil jeho stranícky kolega Samuel Migaľ.

Šéf inšpekcie Branislav Zurian má podľa ministra zistiť, či spis o Kanderovi v súvislosti s trestným činom marenia úlohy verejným činiteľom skutočne existoval a či došlo k úniku informácií. Návrh na stíhanie Kanderu sa mal údajne týkať jeho zastavenia stíhania zameraného na prešetrovanie aktivít tímu Oblúk policajnej inšpekcie.

Žilinka sa podľa Šeligu stretával s príslušníkmi inšpekcie

Bývalý poslanec parlamentu Juraj Šeliga (Demokrati) v tejto súvislosti v utorok na tlačovej besede pripomenul, že Generálna prokuratúra v roku 2021 po prvýkrát v súvislosti s prešetrovaním činnosti týmu Oblúk použila paragraf 363 Trestného poriadku v prípade, kde nebol nikto obvinený.

„Je to porušenie zákona a konštatoval to aj Ústavný súd SR,“ povedal exposlanec. Rozhodnutiu pritom podľa Šeligu predchádzali stretnutia generálneho prokurátora Maroša Žilinku s príslušníkmi inšpekcie vrátane Diany Santusovej. Navyše, rozhodnutie o použití paragrafu 363 podľa Šeligu podpísal Kandera na pokyn Žilinku, o čom existuje aj úradný záznam. „Hovorí v ňom veľmi jasne, že „poveril ma Maroš Žilinka“,“ citoval Šeliga.

Žilinka v reakcii na pre médiá povedal, že Šeliga klame. „Žiaden úradný záznam, z ktorého by vyplývalo, že ja by som uložil ako má vecne niekto rozhodovať v danej veci neexistuje. V danej veci existuje úradný záznam prvého námestníka generálneho prokurátor, ktorý si poznamenal, že ho splnomocňujem vybaviť vec v mene generálneho prokurátora. Nie, ako má vec vybaviť,“ vyhlásil Žilinka. Za klamstvo označil aj to, že by sa stretával so Santusovou.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Na tvrdenia Šeligu reagoval aj prvý námestník generálneho prokurátora Kandera. „Nie je pravdou tvrdenie Juraja Šeligu, že existuje predchádzajúce vybavenie návrhu na postup podľa paragrafu 363 Trestného poriadku, ktoré je v rozpore s postupom v trestnej veci, ktorá bola predmetom tlačovej konferencie,“ uviedol s tým, že generálny prokurátor postupuje v konaní podľa paragrafu 363 jednak na základe návrhu oprávnenej osoby a jednak ex offo na základe skutočností, o ktorých sa dozvedel zo svojej činnosti.

Nie je teda pravdou ani tvrdenie, že v tomto prípade neexistoval podklad na takýto procesný postup, keďže sa postupovalo na základe skutočností zistených po podaní trestného oznámenia v tejto veci,“ zdôraznil Kandera.

Dôvodom na spísanie úradného záznamu bola podľa prvého námestníka generálneho prokurátora skutočnosť, že v čase vybavovania danej veci čerpal generálny prokurátor preventívnu rehabilitáciu, a teda telefonicky poveril podpísaním vybavenia prvého námestníka v jeho zastúpení. „Takýto postup je plne v súlade so zákonom,“ dodal Kandera.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Branislav ZurianDiana SantusováJozef KanderaJuraj ŠeligaMaroš ŽilinkaMatúš Šutaj EštokSamuel MigaľTibor Gašpar
Firmy a inštitúcie Hlas - sociálna demokraciaNAKA Národná kriminálna agentúraSmer - SSDÚIS Úrad inšpekčnej služby