Podnikatelia v gastro sektore žiadajú zníženie dane z pridanej hodnoty (DPH) z daňovo-odvodovej reformy. Napriek otvoreniu gastro prevádzok a cestovného ruchu je situácia stále kritická.
Prudký nárast nákladov
Podnikatelia okrem dlhov z posledných dvoch rokov čelia aj prudkému nárastu nákladov na energie, rastu cien nakupovaných potravín a nápojov a požiadavke zamestnancov zvýšiť mzdy. Informuje o tom Asociácia hotelov a reštaurácií Slovenska (AHR) v tlačovej správe.
Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu
„Zníženie sadzby DPH pre gastro prevádzky je systémový nástroj a predstavuje výraznú pomoc pre podnikateľov, ktorí ju potrebujú práve v čase, kedy majú otvorené prevádzky, no čelia výraznému poklesu návštevnosti. Zníženie sadzby DPH prispeje k zmierneniu nárastu cien v reštauráciách, čo spôsobí vyššiu návštevnosť a vyššiu spotrebu a vytvorí priestor pre prilákanie zamestnancov vyššími mzdami,“ uviedol prezident AHR Marek Harbuľák.
Problémy v prihraničných oblastiach
Výrazné problémy boli zaznamenané v prihraničných oblastiach Slovenska, kde si zákazníci môžu vybrať krajinu, v ktorej budú svoj voľný čas tráviť. Slovensko sa tak stáva nevýhodnou destináciou. „Prevádzkovatelia v cestovnom ruchu vo Vysokých Tatrách čelia okrem výrazného poklesu turistov a návštevníkov aj tvrdej cenovej konkurencii na poľskej strane Tatier a nielen tam. Znížená sadzba DPH na gastro služby by bola pre nás začiatkom obnovy po dvoch extrémne náročných rokoch,“ priblížil predseda Združenia cestovného ruchu Vysoké Tatry Martin Novotný.
Zástupcovia asociácie a regionálnych združení sú preto pripravení pokračovať v odbornej diskusii k prijímaniu opatrení na pomoc podnikateľom v tomto odvetví.