Generálna prokuratúra zrušila obvinenie voči Kusému, podľa starostu bola polícia zneužitá (video)

Rudolf Kusý
Starosta mestskej časti Nové Mesto Rudolf Kusý. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.
  • aktualizované 18. júna 15:22

Generálna prokuratúra SR rozhodla o zrušení obvinenia voči starostovi bratislavského Nového Mesta Rudolfovi Kusému. Na piatkovej tlačovej konferencii o tom informoval starosta Kusý s advokátkou Evou Mišíkovou.

„Generálny prokurátor vyhovel nášmu návrhu na zrušenie právoplatného uznesenia o vznesení obvinenia, ktoré sa týkalo troch skutkov a bolo právne kvalifikované ako zneužívanie právomoci verejného činiteľa v prísnejšej sadzbe, čo sa vzťahovalo na vznik spôsobenej škody,“ uviedla advokátka Mišíková s tým, že rozhodnutie generálneho prokurátora považuje v celom rozsahu za zákonné, spravodlivé a dôkladne odôvodnené.

Neexistoval žiaden dôkaz

„V prvom rade sme namietali, že tu neexistuje žiadny dôkaz, ktorý by nasvedčoval tomu, že pán starosta zneužil svoju právomoc pri vybavovaní agendy súvisiacej s tými tromi žiadosťami o stavebné povolenie,“ uviedla Mišíková.

Podľa nej bol v rámci obhajoby najdôležitejší fakt, že prvostupňový súd sa pri rozhodovaní o návrhu prokurátora o vzatí Kusého do väzby stotožnil so skutočnosťami, ktoré uviedla obhajoba, že nepovažuje uznesenie o vznesení obvinenia za zákonné. Dozorujúci prokurátor následne zamietol sťažnosť Kusého proti rozhodnutiu o vznesení obvinenia.

Nedošlo ku škode

„Toto rozhodnutie dozorujúceho prokurátora som považovala za administratívne neodôvodnené, z tohto dôvodu sme využili možnosť požiadať Generálneho prokurátora SR, aby rozhodol o tomto návrhu,“ dodala Mišíková.

Kusého advokátka namietala okrem iného aj fakt, že konaním Rudolfa Kusého neprišlo ku vzniku škody. „Samotné konanie bolo pravdepodobne účelovo nadkvalifikované na vznik škody značného rozsahu, ktorá vôbec nebola preukázaná,“ upozornila Mišíková.

Teatrálnosť pri zadržaní

„Generálny prokurátor rozhodol aj o tom, že voči mojej osobe bol porušený zákon. Pamätáme si na veľkú aktivitu, až teatrálnosť, ktorá súvisela s mojim zadržaním. Mám za to, že polícia a prokuratúra boli zneužité v prospech developerov,“ skonštatoval Kusý, ktorý vníma rozhodnutie generálneho prokurátora ako odkaz pre starostov a primátorov, že keď budú chrániť verejný záujem, tak sa nemusia báť trestného stíhania.

Starostu Nového Mesta zadržala polícia v októbri minulého roka pred jeho úradom a tri noci strávil v cele predbežného zadržania. Kusého obvinili zo zneužívania právomoci verejného činiteľa. Obvinenie súviselo s troma developerskými projektmi v mestskej časti, pri ktorých mal starosta podľa obvinenia spôsobovať prieťahy v stavebnom konaní a blokovať výstavbu.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Rudolf Kusý
Firmy a inštitúcie GP Generálna prokuratúra SR