Gruzínsky parlament schválil napriek masovým protestom sporný zákon o zahraničnom vplyve (video+foto)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Gruzínsko, demonštranti, protesty
Gruzínski demonštranti pred buduvou parlamentu protestujú proti "ruskému zákonu". Foto: SITA/AP
Tento článok pre vás načítala AI.
  • aktualizované, 14. mája, 14:53

Gruzínsky parlament v utorok v treťom a poslednom čítaní schválil sporný návrh zákona o zahraničnom vplyve, a to aj napriek vlne kritiky a niekoľko týždňov trvajúcim masovým protestom.

Počas parlamentnej debaty, ako už pri predošlých rokovaniach o návrhu, sa strhla potýčka medzi poslancami.

Poslanec z vládnucej strany Gruzínsky sen Dimitrij Samcharadze napadol predsedu hlavnej opozičnej strany Zjednotené národné hnutie Levana Chabeišviliho po tom, čo ho obvinil z organizovania gangov, aby bili opozičných podporovateľov.

Dav pred budovou parlamentu

Novoschválený návrh vyzýva médiá a nekomerčné organizácie, aby sa zaregistrovali ako subjekty „realizujúce záujmy cudzej moci“, ak dostávajú viac ako 20 % svojho rozpočtu zo zahraničia.

APTOPIX Georgia Divisive Law
Demonštrujúci dav pred budovou gruzínskeho parlamentu. Foto: SITA/AP

V utorok ráno sa veľký dav demonštrantov zišiel pred budovou parlamentu, aby protestoval proti navrhovanej legislatíve. Ľudia prišili napriek vysokej policajnej prítomnosti vrátane poriadkovej polície.

Cez víkend v hlavnom meste Tbilisi protestovali tisícky ľudí, ktorí zostali pred parlamentom až do pondelka rána.

Kritici návrh označujú za „ruský zákon“, keďže podobným zákonom Moskva stigmatizuje nezávislé médiá a organizácie v opozícii voči Kremľu.

Hrozba pre demokratickú slobodu

Návrh podľa kritikov predstavuje hrozbu pre demokratické slobody v Gruzínsku aj jeho cieľ vstúpiť do Európskej únie (EÚ), ktorá mu vlani udelila kandidátsky štatút.

Predseda Európskej rady Charles Michel na konferencii o demokracii v Kodani sa na margo Gruzínska vyjadril, že „ak sa chcú pridať k EÚ, musia rešpektovať základné princípy právneho štátu a demokratické princípy“.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Podobný návrh vládnuca strana Gruzínsky sen predložila aj minulý rok a po masívnych protestoch ho stiahla. Vláda tvrdí, že zákon je nevyhnutný na zastavenie škodlivého zahraničného vplyvu na politiku krajiny a na zabránenie nešpecifikovaným zahraničným aktérom v snahe ju destabilizovať.

Prezidentka Salome Zurabišviliová, ktorá je čoraz viac v opozícii voči vládnucej strane, sa zaviazala, že zákon bude vetovať. Gruzínsky sen má však väčšinu dostatočnú na prelomenie prezidentského veta.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Charles MichelSalome Zurabišviliová
Firmy a inštitúcie Európska radaEurópska únia