BRATISLAVA 26. januára (WEBNOVINY) – Hackerská skupina Anonymous napadla webové stránky Európskeho parlamentu na protest proti protipirátskej dohode.
Skupina pred útokom poslala upozornenie na sociálnu sieť Twitter a následne útok aj potvrdila. Stránky Európskeho parlamentu sú v súčasnosti nedostupné. Parlament oznámil, že ich čoskoro obnoví. Hovorca parlamentu Jaume Duch poprel, že by sa jednalo o hackerský útok.
Vojna hackerov pokračuje ďalšími útokmi v Iráne a Izraeli
Izraelskí hackeri sa vo štvrtok pochválili napadnutím niekoľkých iránskych internetových stránok. Urobili tak deň po tom, ako neznámi útočníci odstavili viacero izraelských webov. Podľa odborníkov sú incidenty ďalším dôkazom o tom, že medzi oboma znepriatelenými krajinami vypukla „kybervojna“.
Izraelčania svoj oznam o napadnutí iránskych stránok zverejnili na stránke Pastebin.com. Hackeri zo skupiny Tím izraelských obranných síl (IDFT) zdôvodnili odstavenie webov pomstou za rovnaký krok zo strany Iránu.
„Ak si arabskí hackeri mysleli, že útok na izraelské weby len tak upadne do zabudnutia, musíme povedať všetkým arabským hackerom: Robíte chybu,“ znel oznam napísaný lámanou angličtinou na stránke prevádzkovanej izraelskými hackermi. Obyvatelia Iránu však prevažne nepatria k arabskému etniku, ale ide väčšinou o Peržanov.
Protipirátsku dohodu podpísalo 29 štátov, Slovensko nie
V japonskom Tokiu bola vo štvrtok podpísaná protipirátska dohoda ACTA. Podpísali ju zástupcovia 22 členských štátov Európskej únie, Nový Zéland, Japonsko, Singapúr, Maroko, Južná Kórea, Spojené štáty a Kanada. Informovala o tom webová stránka japonského ministerstva zahraničných vecí. Z členských krajín EÚ dohodu nepodporilo Slovensko, Nemecko, Holandsko, Cyprus a Estónsko.
Za šírenie nelegálnych súborov je momentálne zodpovedný samotný užívateľ, ktorý vedome porušuje autorské práva. Podľa dohody ACTA by však bol za počítačové pirátstvo spoluzodpovedný aj poskytovateľ internetového pripojenia. Zmluva ACTA je hlavne zameraná na šírenie kopírovaných produktov a služieb ako je textil, elektronika, potraviny alebo lieky. Hlavnou myšlienkou vzniku takejto dohody je ochrana autorských práv. Dohoda ACTA bola schválená Radou Európskej únie na konci minulého roka, kedy bola zaradená pri rokovaní o normách pre rybolov a poľnohospodárstvo.
https://www.youtube.com/watch?v=yQ56UNL5zeo
Video je v angličtine