HÁDZANÁ: Nečakaná prehra Sloveniek s Britkami

Bez názvu
Denisa Glankovičová zo Slovenska (vľavo) Foto: SITA/Martin Havran

LUBLIN 2. decembra (WEBNOVINY) – Hádzanárky Slovenska prekvapujúco neuspeli vo svojom úvodnom vystúpení na turnaji 1. skupiny I. fázy kvalifikácie o postup na majstrovstvá sveta v Brazílii (3. – 18. decembra 2011). Zverenky trénera Štefana Katušáka podľahli vo štvrtkovom vyrovnanom stretnutí v poľskom Lubline hráčkam Veľkej Británie 26:27 (15:15) a ich postupové ambície sa začali rozplývať.

Na reprezentantky SR môžu svoje nečakané zaváhanie odčiniť v piatok 3. 12., keď o 16.00 h nastúpia na jeden z kľúčových duelov kvalifikácie proti domácim Poľkám. Do júnovej II. fázy kvalifikácie (play-off) postúpi iba víťaz turnaja.

Výsledky – I. fáza kvalifikácie žien o postup na MS 2011 – 1. skupina – štvrtok:

Slovensko – Veľká Británia 26:27 (15:15)

Zostava a góly SR: Ž. Tóthová, Gubiková – Trochtová, Kovaličková, Stuparičová 7/4, Hollá, Szöllösiová, Pileková 4, Jakubisová 7, P. Popluhárová 6, M. Školková, Pajtášová 2, Košíková, Žideková

Najviac gólov V. Británie: Fairbrotherová 7, Paliesová 6, Fudgeová a Goodwinová po 3

Pok. hody: 4/4 – 2/1, vylúčené: 2:4, rozhodovali: Sitsi, Heinla (obaja Est.), 200 divákov

Po vyrovnanom úvode (1:1 v 3. min) sa do vedenia dostali Britky, ktoré v 6. min odskočili na 3:1 a dvojgólový náskok si udržiavali až do 15. min. Po štvrťhodine hry sa im podarilo rozdiel zvýšiť až na štyri góly, v 18. min vyhrávali už 10:6. Slovenky sa však spamätali a záverečná desaťminútovka patrila už im. Postupne ukrajovali z náskoku súpera a pred prestávkou sa im podarilo vyrovnať na 15:15, takže pred druhým dejstvom bolo ešte všetko otvorené.

Vyrovnaná partia sa na palubovke v Lubline odohrávala aj po zmene strán. Katušákove zverenky otvorili gólový účet II. polčasu a naklonili skóre na svoju stranu (16:15). Od ostrovného protivníka sa nedokázali odpútať. Naopak, štvrťhodinu pred koncom viedli opäť Britky (22:21). Naťahovanie o každý gól pokračovalo aj v zostávajúcom čase. V 51. min mali o kúsok bližšie k víťazstvu Slovenky (24:23), no hráčky súpera odpovedali šnúrou troch presných zásahov a v 57. min bolo 26:24 pre nich. Slovenské reprezentantky ešte dokázali vyrovnať, ale o prekvapujúcom britskom víťazstve rozhodla 30 sekúnd pred koncom po oddychovom čase trénera Holmrisa Kathryn Fudgeová. Slovenky mali v záverečných sekundách príležitosť vybojovať si aspoň bod, ale vyloženú možnosť na skórovanie nevyužili a prvý vzájomný zápas s Britkami prehrali.

Štefan Katušák (tréner SR): „V dnešnom zápase sa potvrdilo presne to, čo sme predpokladali. Britky boli veľmi nepríjemným súperom, od začiatku vyhrávali a my sme museli ich náskok doťahovať. V druhom polčase sme vyhrávali trikrát o dva góly, v záverečnej polminúte strelili britské hráčky šťastný gól. My sme ešte mali šancu zaútočiť, ale naša snaha nebola úspešná. Družstvo musíme dať dokopy najmä psychicky, proti Poľkám to budeme mať veľmi ťažké. Prípadným víťazstvom sa však môžeme vrátiť do hry o postup.“

Zápas Cyprus – Rakúsko hrá sa od 19.15 h.

1. Poľsko 1 1 0 0 51:9 2