HADZANÁ: Prešov postúpil do Ligy Majstrov

Hádzaná Prešov

BREGENZ 4. septembra (WEBNOVINY) – Hádzanári Tatrana Prešov už v sobotu večer mohli oslavovať vybojovanie miestenky do základnej skupinovej fázy Ligy majstrov mužov 2010/2011. Najprestížnejšiu európsku pohárovú súťaž klub si opäť zahrajú po dvoch rokoch.

Prešovčania úspešne zvládli na turnaji 1. skupiny kvalifikácie LM v rakúskom Bregenzi aj svoje druhé vystúpenie. Zverenci trénera Rastislava Trtíka po piatkovej výhre nad A1 Bregenz (27:25) zvíťazili v sobotu nad tureckým tímom Besiktas JK Istanbul 30:27 (14:12).

K splneniu vytúženého cieľa im potom pomohli hráči domáceho tímu. Prešov potreboval, aby Bregenz proti nórskemu Drammenu HK zabodoval, čo pod vedením slovenského kouča Martina Liptáka v druhom sobotňajšom stretnutí aj dokázal. Víťazstvo rakúskeho šampióna 33:30 (17:16) znamenalo definitívu prvenstva Šarišanov na turnaji. Na čele tabuľky majú hádzanári úradujúceho slovenského majstra po druhom hracom dni 4 body a bez ohľadu na výsledok ich nedeľňajšieho duelu proti Drammenu (14.00 h) aj istotu prvenstva na turnaji, ktoré zároveň znamená obsadenie jedinej postupovej pozície.

Prešov ako víťaz 1. kvalifikačnej skupiny bude účinkovať v B-skupine Ligy majstrov spolu s kvintetom MKB Veszprém KC (Maď.), Montpellier Agglomeration HB (Fr.), HSV Hamburg (Nem.), KIF Kolding (Dán.) a IK Sävehof (Švéd.). Neúspešné trio z Bregenzu čaká ešte minimálne vystúpenie v 2. kole Pohára EHF. Druhý tím z turnaja kvalifikácie LM nastúpi v P-EHF proti gréckemu A.C. PAOK Solún, tretí sa stretne s estónskym Pölva Serviti a družstvo zo štvrtej priečky si zmeria sily s českým zástupcom HC Gumárny Zubří.

Výsledky – sobota:

Liga majstrov mužov – kvalifikácia – 1. skupina (Bregenz/Rak.):

Tatran Prešov – Besiktas JK Istanbul (Tur.) 30:27 (14:12)

Zostava a góly za Tatran: Krupa, Popčák – Marušák, T. Mažár, Michal Urban, Géci, D. Krok 1, Kristopans 1, Radčenko 5, Tumidalský 3, Mikéci 1, Sobol 7, Menkovič 1, Pekár 4, Antl 7/2, Dudáš.

Najviac gólov za Besiktas: Döne 7, Büyük 5

Pok. hody: 4/2 – 0, vylúčení: 5 – 8, ČK: 53. Ergüder (Besiktas) za 3 vylúčenia, rozhodovali: Nikolič a Stojkovič (obaja Srb.), 600 divákov

V úvode vyrovnaného I. polčasu sa družstvá vystriedali vo vedení. Ako prví si výraznejší náskok vypracovali Prešovčania, ktorí po štvrťhodine hry zásluhou trojgólovej šnúry, keď bol raz strelecky úspešný Tumidalský a dvakrát Sobol, vyhrávali 8:5. Istanbulčania však skóre otočili vo svoj prospech – v 23. min viedli 11:10. Záver prvého dejstva zvládli lepšie hráči Tatrana, keď z 11:12 otočili na polčasových 14:12. Aj o túto sériu troch presných zásahov v rade sa postarali Sobol dvoma Tumidalský jedným gólom.

Po zmene strán Antl premeneným pokutovým hodom zvýšil na 15:12. Ten istý hráč potom v 49. min zabezpečil zeleno-bielym dovtedy najvýraznejšie vedenie 23:19. Besiktasu však stačili necelé tri minúty na vyrovnanie (23:23). Vzápätí však prišli chvíle neudržateľného krídelníka Antla, keď sa troma gólmi za sebou postaral o rozhodujúci náskok Tatrana. Keď Radčenko v 55. min upravil stav na 27:23, bolo o osude duelu prakticky rozhodnuté. V závere si prešovské družstvo víťazstvo nenechalo vziať a triumfovalo 30:27.

Miroslav Šosták (manažér Tatrana Prešov): „V prvom polčase sme sa nevedeli od súpera odpútať na viac ako tri góly. Po zmene strán sme zvýšili náš náskok na štyri góly, ale Besiktas dokázal vyrovnať. Turci sa potom odpísali sami – svojimi chybami i vylúčeniami. Po zákernom faule na Mikéciho, ktorému rozbili nos, prišli o diskvalifikovaného hráča. My sme vysunuli obranu na 2 – 4, s čím sme im narobili problémy. Oni strácali lopty, čo naši krídelníci Antl so Sobolom využili a strieľali góly z rýchlych protiútokov.

A1 Bregenz (Rak.) – Drammen HK (Nór.) 33:30 (17:16)

1. Prešov 2 2 0 0 57:52 4 – istý postup do LM