Hádzanárky Iuventy prerušili kraľovanie Čiech, vyhrali WHIL

Iuventa Michalovce získala titul
Radosť hráčok Iuventa Michalovce po víťazstve v 3. zápase národného finále play-off o majstra SR v ženskej hádzanej WHIL medzi HK Slovan Duslo Šaľa - Iuventa Michalovce. Šala, 4. máj 2013. Foto: SITA/Martin Havran

BRATISLAVA 5. apríla (WEBNOVINY) – Hádzanárky Iuventy Michalovce sa stali víťazkami 12. ročníka spoločnej slovensko-českej súťaže žien (WHIL). Definitívne rozhodnutie priniesli sobotňajšie stretnutia predposledného 21. kola základnej časti. Zemplínčanky využili šancu sláviť úspech na palubovke ostravského tímu z Poruby, na ktorého pôde v sobotu vyhrali presvedčivo 32:24 (14:12) a pripravili mu prvú domácu prehru v sezóne.

Michalovské hádzanárky sa piatkykrát stali šampiónkami WHIL a prerušili štvorročné kraľovanie českých klubov. Iuventa je v doterajšej histórii najúspešnejším tímom s triumfami v rokoch 2005, 2006, 2007, 2009 a 2014. Po dve prvenstvá majú Slovan Duslo Šaľa (2004, 2008) a DHC Slavia Praha (2010, 2011), jedno rakúske Hypo Niederösterreich (2003), HK Britterm Veselí nad Moravou (2012) a DHK Baník Most (2013).

DHC Sokol Poruba – Iuventa Michalovce 24:32 (12:14)

Najviac gólov: Hrbková 9/5, Adámková a Mýlková po 4 – Szöllösiová 8, Tobiašová 7/1, Kiridžičová 6

Pok. hody: 6/6 – 1/1, vylúčené: 1 – 1, rozhodovali: Hanák a Novotný (obaja ČR), 300 divákov

Zverenky trénera Jána Packu napokon nepotrebovali na spečatenie líderského postavenia ani bod, keďže ich najbližší prenasledovateľ a obhajca lanského prvenstva DHK Baník Most ťahal v sobotu za kratší koniec. V šlágri kola utrpel v Prahe so Slaviou hladkú prehru 24:33 a prišiel o pozíciu najlepšieho českého tímu pred play-off.

Nádej na medailové umiestnenie vo WHIL živí aj HK Slávia Partizánske, ktorý nemal problém zdolať ŠKP Piccard Senec 36:20. V tesnom závese sa drží Slovan Duslo Šaľa vďaka obratu v dueli na palubovke Zory Olomouc (29:25). Mimoriadne dôležité dva body v boji o účasť v národnom play-off získal HC Zlín, keď vyhral na pôde Veselí 21:19. V zápase družstiev z konca tabuľky dominoval Písek, ktorý triumfoval nad Jindřichovým Hradcom 31:15.

HK Slávia Partizánske – ŠKP Piccard Senec 36:20 (20:9)

Najviac gólov: Blažeková 6, Michnová a Kertészová 5, Horníková 3 – Žákovská 6, Kurčinová 6/3, Štefíková 4/1

Pok. hody: 3/3 – 3/3, vylúčené: 5 – 4, rozhodovali: Klimko a J. Volentics (obaja SR), 350 divákov

Domáce hneď v úvode udali tón stretnutia – v 12. min viedli 10:1. Partizánske do polčasovej prestávky tento náskok ešte mierne zvýšilo (20:9). V drese Slávie dostali príležitosť mladé hráčky z lavičky, ktoré bez problémov doviedli duel k hladkému víťazstvu 36:20.

DHC Slavia Praha – DHK Baník Most 33:24 (14:12)

Najviac gólov: Keclíková 9/2, Rajnohová 7, H. Kutlvašrová a Selucká 5 – Růčková 6, Beňušková 6/3, Janoušková 3

Pok. hody: 2/2 – 3/3, vylúčené: 4 – 1, rozhodovali: Opava a Válek (obaja ČR), 500 divákov

Slavia od začiatku viedla, v priebehu prvého polčasu aj rozdielom piatich gólov, ale Most sa pred prestávkou dotiahol na dva góly (12:14).

Hostky po zmene strán dokonca vyrovnali (16:16), následne však Pražanky zvládli oslabenie a začali preberať kontrolu nad vývojom. Podržala ich brankárka Satrapová a napokon v stretnutí, v ktorom sa hrala rýchla hádzaná pre oko diváka, zvíťazili 33:24.

DHK Zora Olomouc – HK Slovan Duslo Šaľa 25:29 (16:14)

Najviac gólov: Růžičková 8, Dostálová, K. Salčáková, Ždánská po 4 – Súkenníková 7, R. Bíziková 6, Kodajová 5

Pok. hody: 4/3 – 5/3, vylúčené: 5 – 3, rozhodovali: Bubeníček a Kosmák (obaja ČR), 250 divákov

V zápase sa schylovalo k prekvapeniu, keď domáce viac ako 45 minút poriadne trápili favorizovaného súpera. Šalinky však nenechali v záverečnej štvrťhodine nič na náhodu. Súperky úplne prevýšili a zaslúžene si z Olomouca odviezli dva body.

HC Veselí nad Moravou – HC Zlín 19:21 (11:8)

Najviac gólov: Šustková 6/2, Tomečková 4 – A. Tóthová 6/2, Hradilová 4

Pok. hody: 4/2 – 3/3, vylúčené: 3 – 3, rozhodovali: Větrovský a Zych (obaja ČR), 300 divákov

Diváci videli veľmi dramatický zápas s infarktovým koncom. Zlín napokon vyhral 21:19, aj keď počas celého zápasu len doťahoval výsledok. O svojom víťazstve rozhodol v záverečných štyroch minútach, keď Veselí nedokázalo streliť ani jeden gól.

TJ Sokol Písek – TJ Házená Jindřichov Hradec 31:15 (14:8)

Najviac gólov: Malá 9, N. Šichmanová, Součková a Vrabcová po 3 – Krupicová a Matoušková po 4

Pok. hody: 2/2 – 2/1, vylúčené: 3 – 4, rozhodovali: Králíček a Letev (obaja ČR), 300 divákov

Juhočeské derby bolo jednoznačne v réžii domácich hráčok. Hádzanárky Písku si už v prvom polčase utvorili sľubný 6-gólový náskok, ktorý po zmene výrazne navýšili. Sokol si víťazstvom zvýšil šance na záchranu.