Požiar haly v Šuranoch: Hasiči likvidovali oheň dva dni, na mieste bol nedýchateľný vzduch (foto+video)

Požiar, Šurany
Hasičská technika pri hasení požiaru výrobnej haly v Šuranoch. 28. január 2020 Foto: HaZZ
  • aktualizované 29. januára, 14:55

Hasiči ešte v stredu bojovali s požiarom výrobnej haly v Šuranoch, ktorý tam vypukol v pondelok. Plamene budovu zachvátili krátko pred piatou hodinou a požiar bol lokalizovaný až po niekoľkých hodinách. Ako agentúru SITA informovala Katarína Križanová z Prezídia HaZZ, požiar v hale s rozmermi zhruba 200 x 100 m si doposiaľ nevyžiadal žiadnych zranených.

Agentúru SITA o tom informovala Zuzana Farkasová z Prezídia HaZZ, hasiči pokračovali s hasením počas celej pondelkovej noci. Na mieste zriadili nafukovací stan pre zasahujúcich hasičov a členov riadiaceho štábu, ktorí určili nočnú taktiku zásahu a nasadenie síl a prostriedkov. Požiar mali pod kontrolou a ďalej sa nerozširoval.

Jeden z úsekov je stále v plameňoch

„Hasiči pracovali na odnášaní horiacich pneumatík pomocou bagra a čelného nakladača. Dobrovoľní hasiči osvetľovali miesto zásahu pomocou elektrocentrál a osvetľovacích stožiarov z protipovodňových súprav. Požiar je momentálne pod kontrolou a nemá možnosť sa ďalej rozšíriť,“ uviedla Farkasová.

Na likvidácii požiaru v utorok pracovalo 62 profesionálnych a dobrovoľných hasičov s 20 kusmi hasičskej techniky. Na mieste sa nachádzali hasiči zo všetkých hasičských staníc Nitrianskeho kraja, príslušníci z Galanty a Pliešoviec a členovia niekoľkých dobrovoľných hasičských zborov.

K hasičom sa pridali ďalší príslušníci zo Záchrannej brigády HaZZ v Malackách a pomocou troch univerzálnych nakladačov rozhŕňali tlejúce zvyšky pneumatík a plastu, ktoré postupne dohášali. Ako uviedla Farkasová, jeden z troch zásahových úsekov, v ktorom sa nachádza najväčšie množstvo pneumatík, bol stále v plameňoch.

Ešte v stredu sa z miesta požiaru vznášal dym a na jeho livkidácii pracovali profesionáli zo Šurian, Zlatých Moraviec, Nitry, Malaciek, Komárna, Trnavy, Nových Zámkov, Topoľčian, Štúrova a členovia dvoch dobrovoľných hasičských zborov zo Šurian. Hasiči pneumatiky pomocou univerzálnych nakladačov presúvali na iné miesto, kde ich zalievali.

Merajú škodliviny v ovzduší

Hasiči pracovali s autonómnymi dýchacími prístrojmi, keďže pre vietor bol na mieste nedýchateľný vzduch. Pracovníci Kontrolného chemického laboratória pokračujú v opakovaných meraniach škodlivín v ovzduší.

Ako dodala Farkasová, pri poslednom meraní zaznamenali hodnoty, ktoré nie sú pre ľudský organizmus škodlivé, avšak môžu byť dráždivé. Občanov mesta vyzvali, aby sa nezdržiavali vonku.

Ako agentúru SITA informovala Križanová, pracovníci z kontrolného laboratória vykonali v pondelok kontrolné merania v smere šírenia dymu v oblastiach Úľany nad Žitavou, Hul, Dolný Ohaj a Šurany. Neboli zaznamenané zvýšené hodnoty škodlivé pre občanov, nedošlo ani k znečisteniu prostredia. „Merania v týchto oblastiach sa budú vykonávať opakovane,“ dodala.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Katarína KrižanováZuzana Farkasová
Firmy a inštitúcie Prezídium Hasičského a záchranného zboru