Hámor sa rozhodol ukončiť himalájsku expedíciu, prvovýstup mu prekazilo neustále sneženie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
HOROLEZECTVO: Stretnutie s Hámorom pred expedíciou
Slovenský horolezec Peter Hámor počas tlačovej konferencie v Poprade k jeho expedícii 2024 v rámci ktorej plánuje ďalší prvovýstup v Himalájach. Poprad, 13. marec 2024. Foto: archívne, SITA/Mária Frisová
Tento článok pre vás načítala AI.

Tohtoročná himalájska expedícia slovenského horolezca Petra Hámora je na konci. Plánovaný prvovýstup na Kangbačen (7 902 metrov) doposiaľ neprelezenou južnou stenou mu nevyšiel.

Pre aktuálne podmienky v stene, množstvo ťažkého snehu a neustále každodenné sneženie sa spolu so svojimi dvoma spolulezcami rozhodol v prvovýstupe nepokračovať a expedíciu ukončiť. Informovala o tom na sociálnej sieti jeho manželka Mária Hámor.

Výstup bol plánovaný bez kyslíka

Čaro alpského lezenia, pri ktorom ste sami a všetko si musíte odniesť. A o tom bola aj tohtoročná expedícia Petra, Nives a Romana,“ komentovala Hámor.

Spolu s popradským horolezcom chcel jeden z piatich vrcholov tretej najvyššej hory sveta, osemtisícovky Kančendžongy, zdolať taliansko-slovinský manželský pár Nives Meroi a Romano Benet.

Výstup bol plánovaný bez kyslíka, nemali ho ani v základnom tábore na lekárske účely, bez fixných lán a bez výškových sprievodcov a nosičov,“ pripomenula manželka Hámora.

Postup sťažovalo množstvo snehu

Postup celej expedície však sťažovalo množstvo snehu, ktorý napadol.

Každodenné sneženie s pár peknými dopoludniami neveštilo nič dobré. Aj napriek tomu sa Peter, Nives a Romano rozhodli v nedeľu vyraziť do steny. V nedeľu prespali pod stenou vo výške 5 650 metrov. V pondelok pokračovali v ťažkom snehu a dostali sa do výšky 6 100 metrov, kde prežili nie príliš príjemnú noc. Keďže sa počasie nezlepšovalo a ďalší postup by bol ešte nebezpečnejší, rozhodli sa zostúpiť naspäť do základného tábora,“ popísala manželovu cestu a jeho spolulezcov Hámor.

Práve taliansko-slovinská manželská dvojica sa už v minulosti do skalno-ľadovej bariéry odvážila vstúpiť, v roku 2019 sa dostala v stene do výšky 6 300 metrov.

Peter Hámor (1964) počas svojej viac ako štyridsaťročnej horolezeckej kariéry absolvoval množstvo náročných expedícií a horolezeckých výstupov v najvyšších pohoriach sveta. Svoju prvú osemtisícovku zdolal Popradčan v roku 1998, keď vystúpil na vrchol Mount Everest (8 848 m).

Pätnásťkrát stál na vrcholoch štrnástich osemtisícoviek, keď ako prvý človek v histórii dvakrát vystúpil na najnebezpečnejšiu z nich – Annapurnu. Ako prvému a zatiaľ jedinému slovenskému horolezcovi sa mu podarilo zdolať najvyššie vrcholy všetkých kontinentov.

Je zatiaľ jediným Slovákom, ktorý má na svojom konte okrem Koruny Himalájí aj Korunu Zeme. Jeho vlaňajší prvovýstup na Kabru South na hraniciach Nepálu a indického Sikkimu zaradil svetový horolezecký portál ExplorersWeb medzi top desať najlepších expedícií za rok 2023.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Mária HámorováPeter Hámor