BRATISLAVA 15. februára (WEBNOVINY) – Slovenské hospodárstvo sa na predkrízové maximum dostane už v prvom štvrťroku tohto roka. Tvrdí to Inštitút finančnej politiky pri ministerstve financií v reakcii na rýchly odhad vývoja hrubého domáceho produktu v štvrtom štvrťroku 2010, ktorý zverejnil Štatistický úrad SR v utorok. Medzikvartálne hospodárstvo stúplo o 0,9 % a medziročne o 3,5 %. „Slovenská ekonomika už takmer vymazala straty, ktoré jej výkonnosť utrpela počas globálnej hospodárskej krízy. Ekonomická výkonnosť prekoná úroveň z predkrízového boomu už v prvom štvrťroku tohto roka,“ konštatuje v správe inštitút.
Slovensko tak má s medziročným rastom v štvrtom štvrťroku o 3,5 % naďalej jednu z najrýchlejšie rastúcich ekonomík v rámci Európskej únie. Rovnako ako bankoví analytici aj Inštitút finančnej politiky za hlavný motor hospodárskeho rastu na Slovensku označil priemysel. „Zo služieb by mali mať pozitívny vplyv na rast predaj automobilov, doprava a skladovanie a vybrané trhové služby. Inštitút finančnej politiky predpokladá, že z výdavkovej strany medzi hlavnými zdrojmi rastu dominovali investície, obnovovanie zásob a zahraničný dopyt. Spotreba by mala byť zatiaľ stále v útlme,“ píše sa v správe.
Príjemné prekvapenie podľa inštitútu priniesol prvý odhad vývoja zamestnanosti v závere minulého roka. Vývoj počtu zamestnaných ľudí sa totiž odrazil od dna. Sezónne očistená zamestnanosť meraná výberovým zisťovaním sa v porovnaní s tretím štvrťrokom zvýšila o 0,3% a medziročne stúpla o 0,5%. „Inštitút finančnej politiky v prognóze z februára predpokladal miernejší rast – medziročne o 0,1%. Za celý rok 2010 tak zamestnanosť klesla o 1,4%, pričom odhad inštitútu hovoril o prepade o 1,5%,“ dodáva sa v správe.
Hospodársky rast v 4. štvrťroku spomalil na 3,5 %
Tempo rastu slovenského hospodárstva v poslednom štvrťroku vlaňajška podľa očakávania opäť spomalilo. Podľa rýchleho odhadu Štatistického úradu SR totiž reálny medziročný hospodársky rast Slovenska v štvrtom štvrťroku 2010 dosiahol 3,5 %, kým v treťom kvartáli ekonomika rástla o 3,8 %.
Celkovo sa v poslednom štvrťroku minulého roka podľa rýchleho odhadu vytvoril na Slovensku hrubý domáci produkt v objeme 17,019 mld. eur. V bežných cenách to znamenalo medziročný nárast o 4,5 %. Po očistení výsledkov o sezónne vplyvy sa v štvrtom štvrťroku 2010 vytvoril hrubý domáci produkt v stálych cenách v objeme 12,615 mld. eur a oproti štvrtému štvrťroku 2009 vzrástol o 3,4 %. Za celý rok 2010 tak podľa rýchleho odhadu vzrástol hrubý domáci produkt krajiny v stálych cenách o 4 % a v bežných cenách o 4,5 %.
Štatistickým úradom SR zverejnené dáta tak naplnili očakávania bankových analytikov, ktorí v priemere očakávali rovnako spomalenie medziročného rastu v poslednom vlaňajšom kvartáli na 3,5 %. Aj keď podrobnejšie informácie o vývoji hospodárstva zverejní Štatistický úrad SR až 3. marca, podľa ekonómov zrejme aj v poslednom štvrťroku 2010 bol ťahúňom hospodárskeho rastu na Slovensku predovšetkým zahraničný dopyt. Nemecká ekonomika, ktorá je našim najdôležitejším obchodným partnerom, totiž zaznamenáva najvýraznejší rast od zjednotenia Nemecka.
„Štatistický úrad SR síce zverejní štruktúru HDP až na začiatku marca, ale doteraz zverejnené údaje jednoznačne ukazujú, že ekonomiku ťahá naďalej hlavne exportne orientovaný priemysel a naopak spotrebiteľský dopyt pri vysokej nezamestnanosti zaostáva,“ uviedol analytik ING Bank Eduard Hagara. Zrýchlenie rastu bankových úverov podnikom v závere minulého roka však podľa analytika UniCredit Bank Ľubomíra Koršňáka naznačuje, že by sa mohla zotavovať aj investičná aktivita domácich podnikov. „Očakávame preto, že v štvrtom kvartáli mohla opäť rásť aj tvorba fixných investícií. Tá sa však pravdepodobne podpísala aj pod vyššie dovozy, čo by malo znížiť príspevok čistého exportu k rastu HDP,“ dodal.
Banky v tomto roku počítajú s rovnakým rastom, ako v rýchlom odhade avizujú štatistici za minulý rok, teda na úrovni 4 %. Okrem priemyslu, ktorý zrejme stále ostane ťahúňom rastu, by sa postupne mali zotavovať aj sektory obchodu a služieb. „K rastu by mal prispieť aj nábeh výroby v nových prevádzkach automobilového a elektrotechnického priemyslu. Medzi riziká patrí dopad fiškálnej konsolidácie na spotrebu obyvateľstva a prípadné prudšie spomalenie v eurozóne,“ konštatovala analytička Slovenskej sporiteľne Mária Valachyová.
Slovensko sa tak už po roku otriaslo z krízového poklesu hospodárstva z roku 2009. Vtedy po období vysokých ekonomických rastov totiž zažilo pravý opak. V dôsledku svetovej hospodárskej krízy a rapídneho poklesu zahraničného dopytu totiž otvorená ekonomika krajiny vykazovala rekordné medziročné prepady hrubého domáceho produktu. Kým v roku 2008 hospodárstvo Slovenska ešte medziročne stúplo o viac ako 6 %, v roku 2009 hrubý domáci produkt medziročne klesal vo všetkých kvartáloch a celkovo poklesol o 4,7 %.
HDP Slovenska rástol rýchlejšie ako EÚ a eurozóna
Hrubý domáci produkt (HDP) Slovenska v štvrtom kvartáli minulého roka medzikvartálne aj medziročne rástol rýchlejšie ako HDP za celú eurozónu a za celú Európsku úniu. Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnil v utorok štatistický úrad Európskej únie Eurostat. Medzikvartálne HDP eurozóny podľa prvého odhadu vzrástol o 0,3 % a v celej EÚ sa zvýšil o 0,2 %. Slovenská ekonomika oproti tretiemu kvartálu minulého roka za október až december vzrástla o 0,9 %.
Oproti rovnakému obdobiu minulého roka hospodárstvo eurozóny v štvrtom kvartáli 2010 vzrástlo o 2 %, kým celá EÚ posilnila o 2,1 %. Slovenský HDP v sledovanom období posilnil podľa sezónne upravených údajov
medziročne o 3,4 %.
Nové objednávky v priemysle vlani vzrástli o štvrtinu
Nové objednávky v slovenskom priemysle vzrástli v minulom roku medziročne o viac ako štvrtinu, na 34,036 mld. eur. Podľa údajov Štatistického úradu SR vzrástli nové objednávky v priemysle v roku 2010 v porovnaní s rokom 2009 o 26,6 %. Za celý rok 2009, ktorý výrazne poznačil dopad hospodárskej krízy, sa pritom nové objednávky v slovenskom priemysle medziročne znížili o takmer 20 %, keď dosiahli 27,157 mld. eur.
V samotnom decembri minulého roka dosiahli nové objednávky v priemysle objem 2,954 mld. eur a v porovnaní s decembrom 2009 vzrástli o 34,6 %. V novembri pritom nové objednávky vzrástli o 22,7 %. Po zohľadnení sezónnych vplyvov nové objednávky v priemysle vzrástli v decembri 2010 medzimesačne o 11,5 %.