Dnes už existujú jasné dôkazy, že Rusko pácha na Ukrajine zločiny, ktoré nemôžu zostať nepotrestané. Slovensko sa preto ešte v máji tohto roka pripojilo k Spoločnému vyšetrovaciemu tímu, ktorý vyšetruje vojnové zločiny na Ukrajine. Uviedol to predseda vlády Eduard Heger (OĽaNO) počas pracovnej cesty v Holandsku, kde v utorok navštívil aj Agentúru Európskej únie pre justičnú spoluprácu v trestných veciach Eurojust. Na jej čele od roku 2017 stojí slovenský prokurátor Ladislav Hamran. V tlačovej správe o tom informoval Úrad vlády SR.
Spoločný vyšetrovací tím
Po začiatku ruskej invázie na Ukrajinu v krátkom čase vznikol Spoločný vyšetrovací tím s cieľom vyšetrovať závažné medzinárodné zločiny, akými sú vojnové zločiny, genocída alebo zločiny proti ľudskosti. Členmi tímu sú viaceré štáty vrátane Slovenska, súčasťou je aj Medzinárodný trestný súd a Eurojust.
Holandsko sa voči nám zachovalo ako správny spojenec, skonštatoval premiér Heger
Zúčastnené krajiny pracujú aj s ukrajinským občanmi, ktorí sa nachádzajú priamo na ich území a stali sa obeťami alebo svedkami zločinov.
„Dnes už máme jasné dôkazy, že Rusko pácha na Ukrajine zločiny. Osobne som videl zverstvá, ktoré napáchali v Buči, svet obleteli strašné zábery z Boroďanky, Iziumu či iných miest. Tieto zločiny nemôžu zostať nepotrestané. Slovensko sa preto ešte v máji tohto roka pripojilo k Spoločnému vyšetrovaciemu tímu, ktorý vyšetruje vojnové zločiny na Ukrajine. Rovnako sme na Ukrajinu vyslali skupinu forenzných expertov a vyšetrovateľov, aby spáchané zločiny dôkladne zdokumentovali,“ uviedol Heger.
Ruská agresia na Ukrajine
Eurojust eviduje k polovici novembra už viac ako 65-tisíc zločinov, ktoré súvisia s ruskou agresiou na Ukrajine. Zatiaľ 216 osôb je podozrivých zo spáchania trestných činov a na súd boli postúpené obvinenia voči 60 osobám. Odsúdených bolo zatiaľ 12 osôb.
Slobodu je podľa Hegera ľahšie stratiť ako získať a jej najväčšími nepriateľmi sú pohodlnosť a ľahostajnosť
„Genocída, zabíjanie nevinných ľudí vrátane detí, ničenie krajiny. Ako medzinárodné spoločenstvo založené na rešpektovaní ľudských práv sa nemôžeme len tak prizerať. Preto okrem vojenskej pomoci, ktorú Ukrajine poskytujeme, musíme zabezpečiť aj spravodlivosť a vyslať silný odkaz, že agresívny výpad voči suverénnej demokratickej krajine nebudeme tolerovať. Zároveň musíme ukázať, že pri vyšetrovaní vojnových zločinov budeme postupovať v zmysle medzinárodného práva a medzinárodných dohôd,“ zdôraznil premiér.
Eurojust podporuje justičnú koordináciu a spoluprácu medzi orgánmi členských štátov v boji proti terorizmu a závažnej organizovanej trestnej činnosti, ktorá sa týka viac než jednej krajiny EÚ. Vznikla v roku 2002 a sídli v holandskom meste Haag.