Heger si v zbieraní podpisov na novú 76-ku verí. Podporu od OĽaNO má, Kollár si však kladie podmienku

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Eduard Heger, Boris Kollár
Poverený premiér Eduard Heger (OĽaNO) a predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina). Foto: archívne, SITA/Diana Černáková.
  • aktualizované 10. januára 15:10

Poverený premiér Eduard Heger (OĽaNO) začína zbierať podpisy na novú väčšinu v parlamente u poslancov OĽaNO a Sme rodina. Osloviť plánuje aj nezaradeného poslanca Miroslava Kollára (SPOLU – občianska demokracia).

Potrvá im to pár dní

Mojou ambíciou je zozbierať 76 hlasov, aby sme mohli pokračovať do konca volebného obdobia. Vieme, že parlament začína až 24. januára a poslanci sú z celého Slovenska, takže bude trvať pár dní, kým podpisy zozbierame,“ uviedol Heger.

Vyzbierať ich chce najneskôr do konca januára, potom ich predloží prezidentke. Vláda chce podľa Hegera dokončiť rozbehnuté reformy a implementovať pomoc ľuďom.

Heger má od OĽaNO plnú podporu

Poslanecký klub hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) taktiež plne podporuje cieľ povereného premiéra Eduarda Hegera o zostavenie novej demokratickej koaličnej väčšiny v parlamente. Uviedol to v utorok po zasadnutí klubu jeho predseda Michal Šipoš.

„Urobíme všetko pre to, aby mohla pokračovať poctivá politika nekradnutia, pomoci a riešení,“ uviedol.

Kollár chce dohodu na voľbách

Predseda hnutia Sme rodina Boris Kollár v pondelok pred rokovaním s Hegerom a šéfom rezortu obrany Jaroslavom Naďom (OĽaNO) uviedol, že s novou 76-kou bude súhlasiť len v prípade dohody na predčasných voľbách. Preferuje júnový termín volieb, najneskôr septembrový.

Témy treba oddeliť

Heger si myslí, že „tieto dve témy treba oddeliť.“ Teraz diskutoval s Kollárom o 76-ke a domnieva sa, že sa dohodnú. „Myslím si, že tá podpora tam bude, veď nakoniec, prečo by aj nebola, sme koaliční partneri, takže myslím si, že by sa to malo podariť,“ hovorí Heger.

Zároveň dodal, že telefonicky komunikuje aj so šéfom strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richardom Sulíkom, ktorý je odcestovaný. O výsledkoch ich rokovania bude informovať, keď bude mať konkrétne výsledky. Heger sa nestotožňuje s tým, že by sa v rámci koalície nevedeli doteraz dohodnúť, preto nemá šancu ani nová 76-ka.

Keď sa pozriete na jeseň, tak poprechádzali takmer všetky zákony s výnimkou možno dvoch, aj kľúčové zákony, dokonca s podporou strany SaS, za čo som vďačný,“ podotkol.

Sulíkovci so splneným cieľom

Cieľom SaS podľa jeho slov bolo dostať Igora Matoviča (OĽaNO) z vlády, čo sa aj podarilo, čiže dnes nevidí prekážku toho, aby SaS podporila 76-ku. Zároveň poznamenal, že sám Richard Sulík ponúkal ako možný scenár pri odvolávaní vlády novú 76-ku.

SaS v pondelok predpoludním zaslala stanovisko, v ktorom uviedla, že s rokovaniami o novej 76-ke ich zatiaľ nikto neoslovil. Strana má jasné predstavy ako ďalej, počká si však na rokovania.

Urobili sme, čo sme urobiť museli, Igor Matovič ako najväčší problém krajiny opustil vládu. Mohlo to byť už pred šiestimi mesiacmi a v tichosti, respektíve, mohlo to byť bez pádu vlády, keby bola normálne podaná demisia,“ uviedol Sulík v stanovisku.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Boris KollárEduard HegerIgor MatovičJaroslav NaďMichal ŠipošMiroslav KollárRichard Sulík
Firmy a inštitúcie OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiSaS Sloboda a SolidaritaSme rodinaSPOLU – občianska demokracia