Heger o polnoci oznámil odchod z OĽaNO a predstavil stranu Demokrati, jej tvárami budú aj Naď a Káčer (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Eduard Heger, Demokrati
Reprofoto: archívne, www.facebook.com.
  • aktualizované 7. marca 13:46

Dočasne poverený premiér Eduard Heger potvrdil svoj odchod z hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO). Ako uviedol o polnoci na sociálnej sieti, jeho úloha v hnutí sa naplnila.

„Dnes sa moja úloha a poslanie v hnutí naplnili. Mám vlastnú víziu o politike. Viem, že ak ju chcem naplniť, musím sa vydať vlastnou cestou. Život jednoducho prináša situácie, kedy sa musíme rozhodnúť. Ja to robím dnes,“ napísal Heger.

Heger svoje pôsobenie v OĽaNO považuje za jednu z najdôležitejších životných etáp. „Dostal som od hnutia dôveru a príležitosť byť súčasťou vlády a neskôr riadiť našu krajinu. S hnutím som si prešiel dlhú spoločnú cestu. Zažili sme náročné i pekné chvíle. Robili sme aj chyby, pretože nie sme dokonalí, pretože sme len ľudia. Lepšie Slovensko však bolo našou prioritou,“ konštatoval Heger.

Na kroky premiéra Hegera už reagoval aj líder hnutia OĽaNO Igor Matovič. Ten mu v komentároch pod príspevkom napísal: „Edo, veľa šťastia a dík za spoločnú cestu.“

V strane aj Čekovský, Budaj a Hirman

Heger na utorňajšej tlačovej konferencii následne oznámil, že sa stal lídrom strany Demokrati. Ide o nový názov Modrej koalície, ktorej pôvodný názov bol Spolu – občianska demokracia. Cieľom strany je spojiť demokratických politikov a ponúknuť alternatívu pre stredo-pravých voličov.

Podpredsedami Demokratov sa stali poslanec parlamentu a líder Modrej koalície Miroslav Kollár, minister obrany Jaroslav Naď, primárka oddelenia anestéziológie a intenzívnej medicíny v Národnom onkologickom ústave Andrea Letanovská a spoluzakladateľka viacerých iniciatív vrátane Kto pomôže Ukrajine Andrea Cocherová.

Rady Demokratov posilnia aj minister zahraničných vecí Rastislav Káčer, minister hospodárstva Karel Hirman a minister životného prostredia a predseda strany Zmena zdola, Demokratická únia Ján Budaj.

K Demokratom sa pridali aj primátor Prešova a predseda strany Šanca František Oľha, štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Andrej Stančík, europoslanec Vladimír Bilčík, poslanec parlamentu Kristián Čekovský, štátny tajomník ministerstva životného prostredia Michal Kiča či primátorka Prievidze Katarína Macháčková.

Spolupráca s Dzurindom „nie je pasé“

Heger zároveň doplnil, že naďalej rokujú s viacerými stranami, ktoré by mohli pristúpiť k Demokratom. „S OĽaNO sa spájať nebudeme,“ podotkol. Konkretizoval, že rokujú napríklad so stranou Za ľudí, stranou ODS Pavla Macka a viackrát sa stretol aj s predsedom Aliancie. Je v úzkom kontakte s poslancami Občiansko-demokratickej platformy, ktorí sú tiež pozvaní do strany.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Ani spolupráca s Mikulášom Dzurindom podľa neho „nie je pasé“. Zároveň pozval ľudí, ktorí to myslia so Slovenskom vážne, aby vstúpili do strany Demokrati. Miroslav Kollár povedal, že nie je pravdou, že by na Hegera zmenil názor. „Ja som nikdy nespochybňoval povahové črty pána Hegera, vážim si ho ako človeka slušného, hodnotového a človeka kompromisu,“ reagoval.

Program na piatich pilieroch

Cieľom nového projektu je podľa Hegera spojenie demokratov, ktorých najvyššími hodnotami sú demokracia, sloboda, spravodlivosť, mier, tolerancia a spolupráca.

Presadzovať chcú politiku založenú na slušnosti, odbornosti, konštruktívnom dialógu a vzájomnom rešpekte. Chcú, aby na Slovensku pokračovali reformy a aby bola naša krajina súčasťou demokratického sveta. „Ponúkame umiernenú stredovú politiku, ktorá nebude ľudí otravovať a rozdeľovať. Ponúkame odbornosť a odmietame populizmus,“ vymenoval Heger.

Program strany bude stáť na piatich pilieroch: zdravotníctvo, vzdelané Slovensko, bezpečné a sebavedomé Slovensko, silné regióny a spolupráca s občianskou spoločnosťou, starostlivosť o najzraniteľnejších. Bližšie ho predstavia neskôr. „Témy ako interrupcie nebudú súčasťou nášho programu a ani ich nebudeme v parlamente otvárať,“ dodal premiér.

Rozlúčka so šéfom OĽaNO

V predvolebnej kampani budú Demokrati začínať s financiami, ktoré majú k dispozícii ako bývalá strana Spolu – občianska demokracia z volebného výsledku. Zároveň sa budú uchádzať o podporu prostredníctvom transparentného účtu.

Svoj odchod z OĽaNO oznámil Heger statusom na Facebooku krátkou pred polnocou. Ako vysvetlil, bolo to preto, že priletel z Izraela vo večerných hodinách a išiel sa najprv osobne rozlúčiť so šéfom OĽaNO Igorom Matovičom. Zároveň dodal, že nebude odstupovať z postu premiéra a ani ostatní ministri sa neplánujú vzdať svojich funkcií, ktorých sa ujali ako nominanti strany OĽaNO.

Zdôvodnil to tým, že to prediskutoval s koaličnými partnermi a dohodli sa, že v týchto časoch by to nebolo vhodné. Zároveň mu podľa jeho slov deklarovali naďalej podporu v parlamente.

Demokrati odmietajú spoluprácu s Petrom Pellegrinim, Robertom Ficom, Republikou, ĽSNS a SNS. Program strany bude stáť na piatich pilieroch: zdravotníctvo, vzdelané Slovensko, bezpečné a sebavedomé Slovensko, silné regióny a spolupráca s občianskou spoločnosťou, starostlivosť o najzraniteľnejších.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrea CocherováAndrea LetanovskáEduard HegerFrantišek OľhaIgor MatovičJán BudajJaroslav NaďKarel HirmanKatarína MacháčkováKristián ČekovskýMichal KičaMiroslav KollárRastislav KáčerVladimír Bilčík
Firmy a inštitúcie Modrá koalíciaOĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiStrana Demokrati