Hellebrandt prelomil mlčanie: Verejné ospravedlnenie a dôvod, prečo neupovedomil lekársky personál o svojej chorobe

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Tomáš Hellebrandt
Tomáš Hellebrandt. Foto: www.facebook.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Tomáš Hellebrandt z Progresívneho Slovenska nečakane oznámil, že sa vzdáva poslaneckého mandátu. Aktuálne potvrdil, že dôvodom má byť vyvodenie osobnej zodpovednosti za pochybenie pri informovaní lekárov v žilinskej nemocnici.

Podľa informácií PLUS 7 Dní na Hellebrandta podala trestné oznámenie Fakultná nemocnica s poliklinikou Žilina a to z dôvodu šírenia nebezpečnej choroby. Exposlanec Progresívneho Slovenska totiž pri zákroku v nemocnici neuviedol, že trpí nákazlivým ochorením.

Hellebrandt po medializovaných informáciách prelomil mlčanie a ku kauze sa vyjadril na svojom profile na sociálnej sieti.

Na Slovensko som sa vrátil po 25 rokoch života a práce v zahraničí. Slovensko bolo vždy môj jediný domov a chcel som prispieť k tomu, aby sa tu žilo lepšie. O to viac ma mrzí, že som spravil chybu, za ktorú sa ospravedlňujem. Kvôli tejto chybe som sa rozhodol vyvodiť politickú zodpovednosť a vzdal som sa mandátu poslanca NR SR,“ píše v úvode svojho príspevku exposlanec progresívcov.

„Nejdem sa vyviňovať, ani nič zľahčovať. Pri mojom pobyte v žilinskej nemocnici som lekárov neupovedomil o mojej zdravotnej diagnóze. Neurobil som tak zo strachu, že táto osobná informácia sa dostane na verejnosť a stane sa prostriedkom politického boja. Zdá sa, že som sa bál oprávnene,“ hovorí ďalej.

PS: Predstavenie programu
„Osobné rozhodnutie Tomáša Hellebrandta vzdať sa mandátu je jeho vyvodením osobnej zodpovednosti za pochybenie pri informovaní lekárov v Žilinskej nemocnici,“ uvádza PS v reakcii na medializované informácie. Foto: SITA/Jana Birošová

Neznalosť práva neospravedlňuje

„S mojím ochorením žijem už vyše 15 rokov. Zodpovedne beriem lieky a pravidelne chodím v zahraničí na kontroly a liečbu. Vďaka tomu nie som infekčný a nepredstavujem žiadne ohrozenie pre lekársky personál ani iných ľudí, s ktorými som v styku. Keďže nepredstavujem ohrozenie pre verejné zdravie, netušil som, že moju diagnózu musím niekde aktívne hlásiť,“ uvádza ďalej Hellebrandt.

„Akokoľvek, neznalosť práva neospravedlňuje a je iba mojou chybou, že som sa neoboznámil so slovenskými pravidlami pred tým, ako som sa sem vrátil,“ doplnil ďalej.

„Svojej chyby som si vedomý, a preto som odstúpil. Podľa právnej analýzy, ktorú mám k dispozícii som nespáchal trestný čin, keďže som nikoho neohrozil. Moja chyba spočíva v neohlásení, čo je správny delikt, nie trestný čin. Tým ju nechcem nijak zľahčovať a preberám za ňu plnú zodpovednosť. Som presvedčený, že na politikov musia platiť prísnejšie merítka,“ hovorí.

Ospravedlnenie žilinskej nemocnici

Hellebrandt sa ospravedlňuje všetkým, ktorých svojim konaním sklamal. Ospravedlnil sa aj personálu žilinskej nemocnice.

„Vážim si ich ľudskú aj profesionálnu starostlivosť, som im vďačný a je mi veľmi ľúto, ak sa čo i len na sekundu cítili ohrození. Kvôli mojej nedbalosti nemohli vedieť ani o mojej diagnóze, ani o tom, že som vďaka liečbe neinfekčný,“ píše exposlanec vo svojom príspevku.

Hellebrandt hovorí, že o trestnom oznámení na jeho osobu údajne do dnešného dňa nebol informovaný. „Je zarážajúce, že takouto informáciou, ak je pravdivá, disponuje premiér Robert Fico a rád by som sa ho spýtal, z akého zdroja a z akého titulu ju má k dispozícii. Je zrejmé, že moje pochybenie bude Robert Fico zneužívať na boj proti demokratickej opozícii a na odpútanie pozornosti od svojich vlastných prešľapov a veľkej skupiny trestne stíhaných politikov z radov koalície, ktorí sa naďalej držia svojich stoličiek. Tým viac mi je ľúto, že som mu to uľahčil,“ uzatvára som príspevok.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Tomáš Hellebrandt
Firmy a inštitúcie Fakultná nemocnica s poliklinikou (FNsP) ŽilinaProgresívne Slovensko (PS)