Objekt je umiestnený na rovinatom pozemku ako súčasť solitérnej zástavby areálu pôvodných historických Solivarov a južného bloku centra tejto historickej zástavby, pričom prístup na pozemok je jednak zo Solivarskej ulice, jednak z námestia pred objektom.
„Rekonštruovaný objekt je tvarovaný do tvaru písmena U s vytvorením polootvoreného átria južným smerom,“ hovorí autor projektu Ing. arch. Ján Katuščák. „Vstup do objektu pre návštevníkov je zo západnej strany, popod vežu a cez otvorenú arkádu. Vstup pre zamestnancov a zásobovanie sme navrhli z východnej strany objektu. Pred severnou fasádou stavby je navrhnutá spevnená plocha vo forme námestia pre pobyt návštevníkov, oddych a relax obyvateľov mesta a okoloidúcich. Objekt je zastrešený systémom manzardových striech nad prevýšenou jednopodlažnou hmotou. Architektúru stavby akcentuje veža vo vstupnej časti objektu. Vnútorné priestory stavby sú presvetlené cez fasády a strešné štíty nad vstupmi, vikiere v pôvodnom tvare slúžia na presvetlenie podkrovného priestoru.“
Z hľadiska využívania sa v rekonštruovanej stavbe plánuje vytvorenie priestorov pre muzeálnu činnosť (prezentácia dobových postupov pri skladovaní soli), vytvorenie muzeálnej predajne (predaj umeleckých a spomienkových predmetov symbolizujúcich stavby a činnosti v areáli solivarov, predaj kníh) ako aj vytvorenie priestorov pre kultúrno-spoločenské akcie v prvom nadzemnom podlaží stavby. Chýbať nebude ani kongresová sála pre 150 účastníkov, ubytovanie v štyroch dvojposteľových izbách, stravovacia časť formou banketovou – švédskymi stolmi so zázemím ako aj vytvorenie hygienických priestorov pre návštevníkov a zamestnancov objektu.
Múzeum má na rekonštrukciu budovy Skladu soli hotový projekt, stavebné povolenie a na investičné náklady schválený nenávratný finančný príspevok z regionálneho operačného programu.
Celý článok si môžete prečítať tu.