Podporu obrannej dohody medzi Slovenskom a USA vníma opozičná strana Hlas – sociálna demokracia (Hlas-SD) ako najvážnejšiu chybu prezidentky SR Zuzany Čaputovej.
Ako uviedol v tlačovej správe Martin Dorčák, strana je sklamaná z rozhodnutia nepodať návrh obrannej zmluvy s USA na posúdenie Ústavnému súdu. Strana upozornila hlavu štátu, že o súlade s ústavou rozhoduje na Slovensku výlučne ústavný súd, nie kancelária prezidentky.
Dohoda vyvoláva pochybnosti
Predseda Hlas-SD Peter Pellegrini podotkol, že prezidentka vo štvrtok (20. januára) nevyvrátila, ale svojím vylepšovaním zmluvy potvrdila pochybnosti, ktoré si množstvo ľudí na Slovensku spája so zmluvou s USA.
Interpretačnú doložku, ktorou hlava štátu podmienila podpis danej zmluvy, nepovažuje strana za riešenie, ale za vysvedčenie neschopnosti slovenskej vlády vyrokovať text zmluvy, ktorý nevyvoláva pochybnosti a ktorý treba dodatočne vysvetľovať. Prezidentka má zároveň podľa Pellegriniho dvojaký meter na ústavnosť.
Prezidentka podporila obrannú dohodu s USA, žiaden rozpor s ústavou nenašla (video)
„Ak ide o požiadavku ľudí na referendum, vtedy ju považuje za nevyhnutné predložiť Ústavnému súdu. Ak ide o požiadavku vlády na nevýhodnú zmluvu s USA, vtedy na to dôvod nevidí. Je to doteraz najvážnejšie zlyhanie pani prezidentky vo vzťahu k slovenským občanom,“ vyhlásil.
Nejasný text zmluvy
Prezidentka počas štvrtkového vyhlásenia uviedla, že podporuje obrannú dohodu medzi Slovenskom a USA. Obrannú dohodu medzi Slovenskom a USA schválila vláda v stredu 12. januára.
Podľa postupu uzatvárania dohody nasleduje po schválení vládou splnomocnenie člena vlády prezidentkou, ktorý dohodu uzavrie a podpíše dojednaný text dohody. Nasledovať bude schválenie Národnou radou SR a schválenie prezidentom.
Súčasťou plnomocenstva na podpis dohody s USA pre vybraného člena vlády bude podľa prezidentky aj interpretačné vyhlásenie, v rámci ktorého budú vysvetlené najviac sporné body tejto dohody, ktoré sú u verejnosti spojené s obavami.
Poslanec Stančík inicioval mimoriadne rokovanie zahraničného výboru, na koberček si chce zavolať Maroša Žilinku
Čaputová pripomenula, že sa zaoberala aj podaním podnetu na Ústavný súd SR, ktorý by zmluvu preveril. Hlava štátu uviedla, že sa s viacerými ústavnými právnikmi zaoberala všetkými vznesenými pripomienkami nielen z medzirezortného pripomienkového konania, ale aj tými, ktoré vzišli zo spoločenskej debaty. Dodala, že žiaden rozpor s ústavou neidentifikoval.